Přeskočit na obsah

Zamrzlé labutě, delší trhy i aktuální zprávy. Vyšel prosincový Brněnský metropolitan

06. prosince 2018 2 minuty čtení
(luk) – Právě v těchto dnech distribuuje Česká pošta do schránek všech Brňanů poslední letošní číslo měsíčníku Brněnský metropolitan. Po městě jich takto roznese více než 195 tisíc. Co se v prosincovém vydání dočtete?

Již od konce listopadu žije Brno vánoční atmosférou. Na čtyřech náměstích v centru města najdou jejich návštěvníci tradiční trhy, nazdobené stromy, betlém a nově i ruské kolo. V prosinci se uskuteční i řada dalších vánočních akcí – výstavy betlémů, adventní vycházky, vánoční veletrh nebo lov kuliček z orloje. Část Brněnských Vánoc navíc neskončí v předvečer Štědrého dne, ale potrvá přes svátky až do 28. prosince. Na vánoční trhy se proto zaměřilo hlavní téma vydání.

V přehledu aktuálních zpráv o městě a z města se dočtete důležité informace k probíhajícím velkým dopravním stavbám v Zábrdovicích, na Dornychu a na Žabovřeské, o výsledcích participativního rozpočtu, o památném stromu, co pamatuje i Švédy, o vracení poplatku za první auto rezidentům a o mnohém dalším.

Mnozí na ně nadávají, někdo si z nich utahuje, další je ignorují, a občas je volají k bizarním případům – třeba jen otevřené popelnici či zaručeně „zamrzlé“ labuti. Nejčastěji ale městští strážníci pomáhají už jen tím, že jsou v ulicích. Jaká je dennodenní práce strážníků, popsal v rozhovoru ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal, který si jako její jediný ředitel v historii prošel celým kariérním žebříčkem.

Přesně před devadesáti lety se v Žabovřeskách začal stavět Dětský domov Dagmar. Zasloužil se o něj spisovatel Rudolf Těsnohlídek, když v roce 1924 inicioval novou brněnskou tradici, kdy se pod Vánočními stromy republiky začaly konat veřejné sbírky. Co ho k tomu tehdy vedlo a jak v lese u Bílovic zachránil promrzlé děvčátko, které pojmenovali Liduška?

…a mnoho dalšího.

Aktuální číslo Brněnského metropolitanu – informačních novin občanů statutárního města Brna si můžete prohlédnout on-line zdeObsah je kompatibilní i s mobilními telefony a jednotlivé rubriky je tak možné číst i na malých displejích.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Nepřišlo vám prosincové číslo do schránky? Napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.