Začne Meeting Brno. S akcemi na Moravském náměstí a Pochodem smíření

  • 17. května 2017
  • 3 minuty čtení
(ik) – Druhému ročníku festivalu Meeting Brno budou od 19. do 28. května dominovat akce na Moravském náměstí a Pochod smíření.

Do Brna se sjedou osobnosti české a středoevropské umělecké, společenské a politické scény. Poprvé přijedou také rodiny slavných židovských rodin Löw-Beer, Tugendhat a Stiassnych. 

Festival navazuje na projekt Rok smíření, kterým si Brno v roce 2015 připomnělo konec druhé světové války v nejširším kontextu, tedy i oběti nacistické diktatury a poválečného násilí.

Loňský první ročník festivalu se soustředil na migraci, na ztrátu a nalézání domova.

 "I když jsem byl na začátku trochu skeptický k ambicím, které pořadatelé s festivalem měli, jsem rád, že se všechno nakonec podařilo ještě nad má očekávání," zdůraznil brněnský primátor Petr Vokřál.

Součástí festivalu budou i akce v nově postavené konstrukci na Moravském náměstí, která má symbolizovat po válce zbořený Německý dům. Veřejnosti se tento pavilon otevře 19. května při zahájení festivalu Meeting Brno a bude fungovat až do října.

Stane se scénou pod širým nebem, na které se bude prolínat kultura různých žánrů s gastronomickým programem.

Konstrukce je vysoká přes 18 metrů, má půdorys 78 na 39 metrů a je vystavěna z 6 000 tyčových prvků lešení o váze 50 tun. Má připomínat nejen Německý dům, ale jsou v ní zahrnuty i náznak sochy Josefa II. či uctění památky padlých rudoarmějců. Zpracování ale připomíná všechny historické události týkající se Moravského náměstí.

Zásadní akcí Meetingu Brno bude sobotní Pouť smíření. Ta začne v 9.30 u kříže na místě hromadného hrobu obětí pohořelického sběrného tábora. Jedná se o připomínku německy mluvících obyvatel, kteří museli Brno opustit těsně po skončení války. Pouť půjde opět proti směru historického pochodu v symbolice usmíření. Bude zakončena v podvečer na Mendlově náměstí.

Hosty Meetingu Brno bude i osm desítek potomků významných brněnských židovských rodin Tugendhatů, Löw-Beerů a Stiassni. Jejich předkům se podařilo před německou okupací opustit Brno.

Program Pouti smíření 20. května
8.30 a 9.00 Brno: odjezd autobusů s účastníky z Mendlova náměstí od zastávek podél pivovaru
9.30 Pohořelice: uctění památky obětí
10.00 Pohořelice: začátek pouti
12.30 Ledce (10 km)
14.00 -14.30 Rajhrad (17 km): stánek s informacemi, vodou a občerstvením na křižovatce ulic Masarykova-Štefánikova
16.30 Modřice (24 km): stánek s vodou a informacemi na křižovatce ulic Nádražní-Benešova
17.00 Gymnázium Vídeňská (30 km): stánek s vodou, studeným občerstvením a informacemi, hudební vystoupení
18.30 Brno, Mendlovo náměstí (32 km): proslov oficiálních hostů
19.00 Mendlovo náměstí: pietní akt, zapálení svíček u památníku vyhnaným obyvatelům Brna, vystoupení školního orchestru Ferdinand-Porsche-Gymnasia ze Stuttgartu
Další informace k festivalu: www.meetingbrno.cz

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít