Začínají Dny polské kultury

  • 04. dubna 2018
  • 2 minuty čtení
(tis) - Město Brno hostí letos již poosmé festival Dny polské kultury, jehož cílem je představit nejen partnerské město Poznaň, ale i Polsko a polskou kulturu obecně.

Návštěvníci festivalu tak budou mít ode dneška do 30. dubna možnost seznámit se s polskou literaturou, historií, hudbou, filmem, gastronomií atd. Záštitu nad touto akcí převzali primátor města Brna Petr Vokřál, primátor Poznaně Jacek Jaśkowiak a Velvyslanectví Polské republiky v ČR.

V rámci festivalu proběhnou aktivity projektu „Brána jazyků otevřená: 1918–2018“ realizovaného za finanční podpory Česko-polského fóra MZV ČR, který se zaměřuje na stoleté výročí samostatnosti našich republik a připomene významné momenty z historie našich států. Novinkou letošního ročníku bude zapojení Jihomoravského kraje a jeho partnerského regionu – Lodžského vojvodství.

Program Dnů polské kultury v Brně tvoří mimo jiné výstava fotografií Skvosty česko-polského pohraničí na náměstí Svobody, v Knihovně Jiřího Mahena v Brně pak například výstava o cestě Poláků k nezávislosti Velkopolské povstání 1918–1919 a výstava o polském politikovi Józefu Piłsudském, který se zasloužil o znovuzískání nezávislosti Polska v roce 1918. Pro děti je připraveno několik literárních workshopů a na své si přijdou také milovníci polského filmu, pro které Kino Art připravilo přehlídku nových polských filmů „Kocham film“.

Hlavními organizátory festivalu jsou Knihovna Jiřího Mahena v Brně a Kancelář marketingu 

a zahraničních vztahů Magistrátu města Brna. Dalšími partnery jsou Polský institut v Praze, Generální konzulát Polské republiky v Ostravě, město Poznaň, Knihovna Raczyńských v Poznani, Kino Art, POLONUS – polský klub v Brně, Jihomoravský kraj, Lodžské vojvodství a restaurace Baroko.

Brno a Česká republika se podobným způsobem představí v Poznani na podzim tohoto roku, kdy se zde uskuteční Dny české kultury.

Smlouva o partnerství mezi Brnem a Poznaní byla podepsána v září 1966, kdy zahrnovala oblast kultury, cestovního ruchu a komunálního hospodářství. Následně byla v květnu 1989 rozšířena o oblast ekonomickou a výměnu odborníků (zejména univerzitních pracovníků). Úzké vazby mají také instituce v obou městech. Spolupráci navázala například Knihovna Jiřího Mahena v Brně s Knihovnou Raczyńských v Poznani. Smlouva o spolupráci mezi Jihomoravským krajem a Lodžským vojvodstvím byla podepsána 13. ledna 2005.

Více informací o festivalu včetně celého programu najdete na stránce www.dpk-brno.cz.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít