Přeskočit na obsah

Začínají Dny polské kultury

04. dubna 2018 2 minuty čtení
(tis) - Město Brno hostí letos již poosmé festival Dny polské kultury, jehož cílem je představit nejen partnerské město Poznaň, ale i Polsko a polskou kulturu obecně.

Návštěvníci festivalu tak budou mít ode dneška do 30. dubna možnost seznámit se s polskou literaturou, historií, hudbou, filmem, gastronomií atd. Záštitu nad touto akcí převzali primátor města Brna Petr Vokřál, primátor Poznaně Jacek Jaśkowiak a Velvyslanectví Polské republiky v ČR.

V rámci festivalu proběhnou aktivity projektu „Brána jazyků otevřená: 1918–2018“ realizovaného za finanční podpory Česko-polského fóra MZV ČR, který se zaměřuje na stoleté výročí samostatnosti našich republik a připomene významné momenty z historie našich států. Novinkou letošního ročníku bude zapojení Jihomoravského kraje a jeho partnerského regionu – Lodžského vojvodství.

Program Dnů polské kultury v Brně tvoří mimo jiné výstava fotografií Skvosty česko-polského pohraničí na náměstí Svobody, v Knihovně Jiřího Mahena v Brně pak například výstava o cestě Poláků k nezávislosti Velkopolské povstání 1918–1919 a výstava o polském politikovi Józefu Piłsudském, který se zasloužil o znovuzískání nezávislosti Polska v roce 1918. Pro děti je připraveno několik literárních workshopů a na své si přijdou také milovníci polského filmu, pro které Kino Art připravilo přehlídku nových polských filmů „Kocham film“.

Hlavními organizátory festivalu jsou Knihovna Jiřího Mahena v Brně a Kancelář marketingu 

a zahraničních vztahů Magistrátu města Brna. Dalšími partnery jsou Polský institut v Praze, Generální konzulát Polské republiky v Ostravě, město Poznaň, Knihovna Raczyńských v Poznani, Kino Art, POLONUS – polský klub v Brně, Jihomoravský kraj, Lodžské vojvodství a restaurace Baroko.

Brno a Česká republika se podobným způsobem představí v Poznani na podzim tohoto roku, kdy se zde uskuteční Dny české kultury.

Smlouva o partnerství mezi Brnem a Poznaní byla podepsána v září 1966, kdy zahrnovala oblast kultury, cestovního ruchu a komunálního hospodářství. Následně byla v květnu 1989 rozšířena o oblast ekonomickou a výměnu odborníků (zejména univerzitních pracovníků). Úzké vazby mají také instituce v obou městech. Spolupráci navázala například Knihovna Jiřího Mahena v Brně s Knihovnou Raczyńských v Poznani. Smlouva o spolupráci mezi Jihomoravským krajem a Lodžským vojvodstvím byla podepsána 13. ledna 2005.

Více informací o festivalu včetně celého programu najdete na stránce www.dpk-brno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.