(ik) – Dny elektronové mikroskopie umožní zájemcům nahlédnout do unikátního, až milionkrát zvětšeného světa. Akce se uskuteční od 17. do 23. března v řadě odborných pracovišť Brna.
Tedy ve městě, kde se vyrábí více než 30 procent světové produkce elektronových mikroskopů. Nikde v Evropě se nevyskytuje taková koncentrace firem a vědeckých ústavů v tomto oboru jako v Brně.
Díky těmto přístrojům vědci odhalují spoustu neprobádaných oblastí. Zkoumají viry, hledají způsoby léčby rakoviny, cesty, jak bojovat s Alzheimerovou nebo Parkinsonovou chorobou. Mikroskopy jsou využívány také v kriminalistice k odhalení stop střelného prachu. Rastrovací elektronový mikroskop je nepostradatelným nástrojem i v ekologii.
Rozmach elektronových mikroskopů odstartoval v Brně v padesátých letech minulého století tým s loni zesnulým Arminem Delongem.
„Studium nanotechnologií má velkou budoucnost. Naši absolventi jsou schopni rychlé adaptability v nejrůznějších oblastech fyziky a inženýrství a mohou být rovněž platnými členy týmů zaměřených například na oblast biologie, chemie či lékařství,“ vysvětlil použití elektronových mikroskopů ve vědě profesor Jiří Spousta z Ústavu fyzikálního inženýrství Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.
Z programu Dnů elektronové mikroskopie si vybere každý. Zájemci mohou například navštívit laboratoře CEITEC, Ústav přístrojové techniky Akademie věd ČR nebo výrobce Thermo Fisher Scientific. Rodinám s dětmi je určen program přednášek a dílen ve VIDA! science centru, hvězdárně nebo v technickém muzeu. Akce je koordinována městem Brnem.
Na všechny aktivity je vstup zdarma.
Detailní program naleznete na http://dem.brno.cz/.