Přeskočit na obsah

Začíná plavební sezóna na přehradě. Špilberk ukazuje svá tajemství na nové prohlídkové trase

08. dubna 2022 2 minuty čtení
(zob) – Dopravní podnik odzimoval parníky a první plavby startují již tuto sobotu. Milovníci filmu si nesmějí nechat ujít festival Dny evropského filmu, který v Brně začíná již v pátek. Centrum města v sobotu opanují historická vozidla, nenechejte si unikátní sbírku z depozitářů Technického muzea ujít.

Po zimní přestávce se vrací na hladinu Brněnské přehrady parníky. Slavnostní zahájení 76. lodní sezóny začíná v sobotu v 10 hodin nástupem kapitánů a krátkou vyhlídkovou plavbou. Poté budou lodě plout podle jízdního řádu. Hladinu bude brázdit šestice lodí, všechny prošly přes zimu pravidelnou údržbou a jsou připraveny opět vyplout na brněnské moře. Sedmý parník Brno se k nim připojí během léta, protože podstupuje obsáhlejší výměnu elektroinstalace.

Unikátní prohlídkovou trasu otevřelo Muzeum města Brna na hradě Špilberku. Jmenuje se Příběh hradu a návštěvníky provede místy, která byla dosud veřejnosti nepřístupná. Podíváte se do tzv. Vlaštovčího hnízda – společenského prostoru vybudovaného za 2. světové války pro důstojníky wehrmachtu – či do renesančního salonku.

Dny evropského filmu přivážejí výhradně snímky ze starého kontinentu. Ačkoli se festival koná letos už po 29., tak ho čeká velká novinka. Vůbec poprvé je přehlídkou soutěžní. Hlavní soutěž se soustředí na filmové debuty. V Brně bude festival hostit kino Scala, kde si vychutnáte třeba film Lovely Boy. Italské existenciální drama zprostředkovává příběh trapového zpěváka Nica. 

Už čtvrté Muzeum v pohybu pořádá Technické muzeum v Brně. Jízda historických vozidel vyjede z depozitáře na Terezy Novákové v sobotu a bude pokračovat až do centra města na náměstí Svobody. V koloně více než 20 vozidel se dočkáte třeba motocyklů značky Indian, které se k nám dostaly po první světové válce z Ameriky.

Brněnské dny prevence lákají v neděli na Den zdraví na Fakultě sportovních studií MU. Na několika stanovištích budete mít možnost např. nechat si změřit krevní tlak, hladinu cholesterolu a cukru, odhalit svoji zdatnost a složení těla.

Celý víkend na výstavišti je věnován motocyklům. Na Motovíkendu se sejdou legendy, kaskadéři, profesionálové i amatéři, které pojí láska k silným strojům. Akce se koná v pavilonu V a venkovních plochách. Prohlédnout si budete moci například legendární stroj Pérák či závodní motorky bývalého závodníka MotoGP Karla Abrahama. 

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.