Přeskočit na obsah

Začíná plavební sezóna na přehradě. Špilberk ukazuje svá tajemství na nové prohlídkové trase

08. dubna 2022 2 minuty čtení
(zob) – Dopravní podnik odzimoval parníky a první plavby startují již tuto sobotu. Milovníci filmu si nesmějí nechat ujít festival Dny evropského filmu, který v Brně začíná již v pátek. Centrum města v sobotu opanují historická vozidla, nenechejte si unikátní sbírku z depozitářů Technického muzea ujít.

Po zimní přestávce se vrací na hladinu Brněnské přehrady parníky. Slavnostní zahájení 76. lodní sezóny začíná v sobotu v 10 hodin nástupem kapitánů a krátkou vyhlídkovou plavbou. Poté budou lodě plout podle jízdního řádu. Hladinu bude brázdit šestice lodí, všechny prošly přes zimu pravidelnou údržbou a jsou připraveny opět vyplout na brněnské moře. Sedmý parník Brno se k nim připojí během léta, protože podstupuje obsáhlejší výměnu elektroinstalace.

Unikátní prohlídkovou trasu otevřelo Muzeum města Brna na hradě Špilberku. Jmenuje se Příběh hradu a návštěvníky provede místy, která byla dosud veřejnosti nepřístupná. Podíváte se do tzv. Vlaštovčího hnízda – společenského prostoru vybudovaného za 2. světové války pro důstojníky wehrmachtu – či do renesančního salonku.

Dny evropského filmu přivážejí výhradně snímky ze starého kontinentu. Ačkoli se festival koná letos už po 29., tak ho čeká velká novinka. Vůbec poprvé je přehlídkou soutěžní. Hlavní soutěž se soustředí na filmové debuty. V Brně bude festival hostit kino Scala, kde si vychutnáte třeba film Lovely Boy. Italské existenciální drama zprostředkovává příběh trapového zpěváka Nica. 

Už čtvrté Muzeum v pohybu pořádá Technické muzeum v Brně. Jízda historických vozidel vyjede z depozitáře na Terezy Novákové v sobotu a bude pokračovat až do centra města na náměstí Svobody. V koloně více než 20 vozidel se dočkáte třeba motocyklů značky Indian, které se k nám dostaly po první světové válce z Ameriky.

Brněnské dny prevence lákají v neděli na Den zdraví na Fakultě sportovních studií MU. Na několika stanovištích budete mít možnost např. nechat si změřit krevní tlak, hladinu cholesterolu a cukru, odhalit svoji zdatnost a složení těla.

Celý víkend na výstavišti je věnován motocyklům. Na Motovíkendu se sejdou legendy, kaskadéři, profesionálové i amatéři, které pojí láska k silným strojům. Akce se koná v pavilonu V a venkovních plochách. Prohlédnout si budete moci například legendární stroj Pérák či závodní motorky bývalého závodníka MotoGP Karla Abrahama. 

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Nejkrásnější knihy si prohlédnete na výstavě, Foto: Moravská galerie
Chladný víkend přináší první karnevaly i severské filmy

Pestrý a rozmanitý. Takový bude nadcházející víkend v Brně. V kině zhlédnete severské filmy na festivalu Scandi. Na výstavu zve Moravská galerie i Moravské zemské muzeum. Karnevalové radovánky se chystají na Louce a napjatý zápas sehrají brněnští basketbalisté.