Přeskočit na obsah

Začíná plavební sezóna na přehradě. Špilberk ukazuje svá tajemství na nové prohlídkové trase

08. dubna 2022 2 minuty čtení
(zob) – Dopravní podnik odzimoval parníky a první plavby startují již tuto sobotu. Milovníci filmu si nesmějí nechat ujít festival Dny evropského filmu, který v Brně začíná již v pátek. Centrum města v sobotu opanují historická vozidla, nenechejte si unikátní sbírku z depozitářů Technického muzea ujít.

Po zimní přestávce se vrací na hladinu Brněnské přehrady parníky. Slavnostní zahájení 76. lodní sezóny začíná v sobotu v 10 hodin nástupem kapitánů a krátkou vyhlídkovou plavbou. Poté budou lodě plout podle jízdního řádu. Hladinu bude brázdit šestice lodí, všechny prošly přes zimu pravidelnou údržbou a jsou připraveny opět vyplout na brněnské moře. Sedmý parník Brno se k nim připojí během léta, protože podstupuje obsáhlejší výměnu elektroinstalace.

Unikátní prohlídkovou trasu otevřelo Muzeum města Brna na hradě Špilberku. Jmenuje se Příběh hradu a návštěvníky provede místy, která byla dosud veřejnosti nepřístupná. Podíváte se do tzv. Vlaštovčího hnízda – společenského prostoru vybudovaného za 2. světové války pro důstojníky wehrmachtu – či do renesančního salonku.

Dny evropského filmu přivážejí výhradně snímky ze starého kontinentu. Ačkoli se festival koná letos už po 29., tak ho čeká velká novinka. Vůbec poprvé je přehlídkou soutěžní. Hlavní soutěž se soustředí na filmové debuty. V Brně bude festival hostit kino Scala, kde si vychutnáte třeba film Lovely Boy. Italské existenciální drama zprostředkovává příběh trapového zpěváka Nica. 

Už čtvrté Muzeum v pohybu pořádá Technické muzeum v Brně. Jízda historických vozidel vyjede z depozitáře na Terezy Novákové v sobotu a bude pokračovat až do centra města na náměstí Svobody. V koloně více než 20 vozidel se dočkáte třeba motocyklů značky Indian, které se k nám dostaly po první světové válce z Ameriky.

Brněnské dny prevence lákají v neděli na Den zdraví na Fakultě sportovních studií MU. Na několika stanovištích budete mít možnost např. nechat si změřit krevní tlak, hladinu cholesterolu a cukru, odhalit svoji zdatnost a složení těla.

Celý víkend na výstavišti je věnován motocyklům. Na Motovíkendu se sejdou legendy, kaskadéři, profesionálové i amatéři, které pojí láska k silným strojům. Akce se koná v pavilonu V a venkovních plochách. Prohlédnout si budete moci například legendární stroj Pérák či závodní motorky bývalého závodníka MotoGP Karla Abrahama. 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.