Začíná plavební sezóna na přehradě. Špilberk ukazuje svá tajemství na nové prohlídkové trase

  • 08. dubna 2022
  • 2 minuty čtení
(zob) – Dopravní podnik odzimoval parníky a první plavby startují již tuto sobotu. Milovníci filmu si nesmějí nechat ujít festival Dny evropského filmu, který v Brně začíná již v pátek. Centrum města v sobotu opanují historická vozidla, nenechejte si unikátní sbírku z depozitářů Technického muzea ujít.

Po zimní přestávce se vrací na hladinu Brněnské přehrady parníky. Slavnostní zahájení 76. lodní sezóny začíná v sobotu v 10 hodin nástupem kapitánů a krátkou vyhlídkovou plavbou. Poté budou lodě plout podle jízdního řádu. Hladinu bude brázdit šestice lodí, všechny prošly přes zimu pravidelnou údržbou a jsou připraveny opět vyplout na brněnské moře. Sedmý parník Brno se k nim připojí během léta, protože podstupuje obsáhlejší výměnu elektroinstalace.

Unikátní prohlídkovou trasu otevřelo Muzeum města Brna na hradě Špilberku. Jmenuje se Příběh hradu a návštěvníky provede místy, která byla dosud veřejnosti nepřístupná. Podíváte se do tzv. Vlaštovčího hnízda – společenského prostoru vybudovaného za 2. světové války pro důstojníky wehrmachtu – či do renesančního salonku.

Dny evropského filmu přivážejí výhradně snímky ze starého kontinentu. Ačkoli se festival koná letos už po 29., tak ho čeká velká novinka. Vůbec poprvé je přehlídkou soutěžní. Hlavní soutěž se soustředí na filmové debuty. V Brně bude festival hostit kino Scala, kde si vychutnáte třeba film Lovely Boy. Italské existenciální drama zprostředkovává příběh trapového zpěváka Nica. 

Už čtvrté Muzeum v pohybu pořádá Technické muzeum v Brně. Jízda historických vozidel vyjede z depozitáře na Terezy Novákové v sobotu a bude pokračovat až do centra města na náměstí Svobody. V koloně více než 20 vozidel se dočkáte třeba motocyklů značky Indian, které se k nám dostaly po první světové válce z Ameriky.

Brněnské dny prevence lákají v neděli na Den zdraví na Fakultě sportovních studií MU. Na několika stanovištích budete mít možnost např. nechat si změřit krevní tlak, hladinu cholesterolu a cukru, odhalit svoji zdatnost a složení těla.

Celý víkend na výstavišti je věnován motocyklům. Na Motovíkendu se sejdou legendy, kaskadéři, profesionálové i amatéři, které pojí láska k silným strojům. Akce se koná v pavilonu V a venkovních plochách. Prohlédnout si budete moci například legendární stroj Pérák či závodní motorky bývalého závodníka MotoGP Karla Abrahama. 

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít