Přeskočit na obsah

Začíná mezinárodní festival Divadelní svět Brno 2017

10. května 2017 2 minuty čtení
(ik) – Divadelní svět Brno 2017 představí světové, tedy moderní, objevné a aktuální divadlo v podání zahraničních i tuzemských souborů.

Předvedou to nejlepší ze své tvorby, tedy špičkovou činohru, velkolepý balet i představení pro rodiny s dětmi.

Jako nosné téma si letos festival zvolil zodpovědnost mocných. „Myslím, že zodpovědnost mocných, moc a bezmoc je něco, co nyní všichni citliví lidé reflektují, prožívají. A toto téma ve všech variantách – od těch nejabstraktnějších až po ty nejkonkrétnější – se stalo svorníkem festivalu,“ uvedl ředitel Národního divadla Brno a také festivalu Martin Glaser.

Osmý ročník mezinárodního festivalu odstartoval ve středu takzvaným prologem v Janáčkově divadle. Maďarský soubor Proton Theatre uvedl inscenaci Demence režiséra Kornéla Mundruczóa.

Oficiální zahájení je pak 12. května. Hned následující den se v Česku poprvé představí dánský Odin Teatret. V režii svého zakladatele Eugenia Barby zahraje v Divadle Husa na provázku inscenaci Věčný život o lidech roztroušených po celé Evropě po třetí světové válce v roce 2031.

Mnichovský Rezidenztheater představí Krále Oidipa, tedy antickou tragédii v Mahenově divadle 13. května.

Na stejné scéně uvede Theater Bremen dvě inscenace zkoumající šance dobra, nesobeckosti a altruismu v dnešním světě – Brechtova Dobrého člověka ze Sečuanu (15. května) a taneční projekt Zlaté srdce (16. května).

Vrcholem pohybového divadla by se v závěru festivalu, 16. a 17. května, mělo stát představení Horses in the Sky v Janáčkově divadle v podání izraelského souboru současného tance Kibbutz Contemporary Dance Company.

Divadelní svět Brno 2017
Janáčkovo divadlo: Demence (10. 5.); Horses in the Sky (16., 17. 5.); Blackbird (17. 5.)
Mahenovo divadlo: Král Oidipús (13. 5.); Dobrý člověk za Sečuanu (15. 5.); Zlaté srdce (17. 5.)
Reduta: Nepřítel lidu (12. 5.); Lidská tragikomedie (13. 5.); Čechy leží u moře (14. 5.); Nora (15. 5.); Spalovač mrtvol (16. 5.); Constellations I. (17. 5.)
Městské divadlo Brno: Fanny a Alexander (12. 5.); Hovory na útěku (12. 5.); O bílé lani (13. 5.) Olga –  Horrory z Hrádečku (14. 5.); Sólo (14. 5.); Cube (15. 5.)
Divadlo Husa na provázku: Věčný život (12., 13. 5.); Potkani (15. 5.);
HaDivadlo: Projektil (12. 5.); Mutus Liber (13. 5.); Malina (15. 5.); Válka (16. 5.)
Divadlo U stolu: Lidový kousek (13. 5.); Seznamte se, Fred (16., 17. 5.)
Divadlo Radost: Jak jsem byl Cyrano (14. 5.)
Divadlo na Orlí: Lešanské jesličky (14. 5.)
Park Lužánky: Majster a Margaréta (14. 5.)

Další informace o festivalu najdete zde.

Mohlo by vás dále zajímat

Volby do zastupitelstev obcí a do Senátu se blíží
Volby do zastupitelstev obcí a do Senátu se blíží

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.