Přeskočit na obsah

Začíná hledání zhotovitele, který postaví parkovací dům na Šumavské i venkovní parkoviště

06. dubna 2022

Město začne se zadávacím řízením na zhotovitele projektu revitalizace prostoru u výškových budov na Šumavské, který zahrnuje také výstavbu parkovacího domu a parkoviště. Brněnští radní dnes zahájení tohoto řízení odsouhlasili. Spousta nových parkovacích míst, ale také zeleň či vodní prvek budou v lokalitě u Šumavské podle předpokladů k dispozici do konce roku 2023.

„Zakázka, pro kterou nyní hledáme zhotovitele, představuje revitalizaci plochy takzvaného Akademického náměstí. To se nachází mezi výškovými budovami na Šumavské a ulicí Veveří. Vznikne zde parkovací dům rozdělený na dvě části. V jedné budou hromadné garáže, ve druhé veřejná vybavenost. Kapacita parkovacího domu bude 411 míst. Pro návštěvníky a lidi z okolních administrativních i obytných budov bude k dispozici také venkovní parkoviště s kapacitou 202 míst. Stání zde bude řešeno v modelu rezidentního parkování a bude patřit do návštěvnické zóny B. Momentálně zde rezidenti mají přibližně 100 míst, takže se jim rozšíří možnosti parkování. U křižovatky ulic Veveří a Pod kaštany bude stát nový vodní prvek a upraví se parková plocha před Právnickou fakultou Masarykovy univerzity,“ shrnula primátorka města Brna Markéta Vaňková

Úprava venkovního parkoviště zlepší parkovací poměry v lokalitě. Asfaltovou plochu doplní zeleň a dřeviny, které nahradí původní vegetaci na pozemku. „Parkovací dům se stálou obsluhou umožní mimo jiné parkování celkem 42 LPG/CNG vozidel na střešní části. Zbytek střechy se zatravní. V budově bude umístěna také trafostanice, která umožní instalaci dobíjecích stanic pro elektromobily,“ řekl radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Rada města Brna nyní odsouhlasila zahájení zadávacího řízení na zhotovitele. Předpokládaná délka výstavby je 14–16 měsíců, cílem je stihnout práce do konce roku 2023. Celková cena se předpokládá ve výši cca 315 milionů korun bez DPH, přičemž z rozpočtu města půjde na stavbu přibližně 86 milionů korun. Na výstavbu venkovních ploch budou využity i zdroje z fondu mobility ve výši 13 milionů korun, zbytek půjde z rozpočtu příslušných odborů Magistrátu města Brna. Spoluinvestorem celé akce budou Brněnské komunikace. 

Zdroj vizualizací: Atelier Kristen

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.