Přeskočit na obsah

Začíná hledání zhotovitele, který postaví parkovací dům na Šumavské i venkovní parkoviště

06. dubna 2022
Město začne se zadávacím řízením na zhotovitele projektu revitalizace prostoru u výškových budov na Šumavské, který zahrnuje také výstavbu parkovacího domu a parkoviště. Brněnští radní dnes zahájení tohoto řízení odsouhlasili. Spousta nových parkovacích míst, ale také zeleň či vodní prvek budou v lokalitě u Šumavské podle předpokladů k dispozici do konce roku 2023.

„Zakázka, pro kterou nyní hledáme zhotovitele, představuje revitalizaci plochy takzvaného Akademického náměstí. To se nachází mezi výškovými budovami na Šumavské a ulicí Veveří. Vznikne zde parkovací dům rozdělený na dvě části. V jedné budou hromadné garáže, ve druhé veřejná vybavenost. Kapacita parkovacího domu bude 411 míst. Pro návštěvníky a lidi z okolních administrativních i obytných budov bude k dispozici také venkovní parkoviště s kapacitou 202 míst. Stání zde bude řešeno v modelu rezidentního parkování a bude patřit do návštěvnické zóny B. Momentálně zde rezidenti mají přibližně 100 míst, takže se jim rozšíří možnosti parkování. U křižovatky ulic Veveří a Pod kaštany bude stát nový vodní prvek a upraví se parková plocha před Právnickou fakultou Masarykovy univerzity,“ shrnula primátorka města Brna Markéta Vaňková

Úprava venkovního parkoviště zlepší parkovací poměry v lokalitě. Asfaltovou plochu doplní zeleň a dřeviny, které nahradí původní vegetaci na pozemku. „Parkovací dům se stálou obsluhou umožní mimo jiné parkování celkem 42 LPG/CNG vozidel na střešní části. Zbytek střechy se zatravní. V budově bude umístěna také trafostanice, která umožní instalaci dobíjecích stanic pro elektromobily,“ řekl radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Rada města Brna nyní odsouhlasila zahájení zadávacího řízení na zhotovitele. Předpokládaná délka výstavby je 14–16 měsíců, cílem je stihnout práce do konce roku 2023. Celková cena se předpokládá ve výši cca 315 milionů korun bez DPH, přičemž z rozpočtu města půjde na stavbu přibližně 86 milionů korun. Na výstavbu venkovních ploch budou využity i zdroje z fondu mobility ve výši 13 milionů korun, zbytek půjde z rozpočtu příslušných odborů Magistrátu města Brna. Spoluinvestorem celé akce budou Brněnské komunikace. 

Zdroj vizualizací: Atelier Kristen

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.