Žáci brněnských základních škol se naučí principy participace - Tiskový servis

Žáci brněnských základních škol se naučí principy participace

  • 25. září 2019
  • 3 minuty čtení

Magistrát města Brna chystá zavedení Participativního rozpočtu do škol ve všech městských částech, které budou mít zájem o zapojení. MMB vyčlení částku pro každou základní školu; ta bude určena pro projekty, které si navrhnou sami žáci.

Participativní rozpočtování žáků v základních školách navazuje na pilotní projekt městské části Brno-střed zavedený nynějším místostarostou Martinem Landou, která od roku 2017 úspěšně zapojuje žáky do rozhodování o alokované částce. „Participativní rozpočet do škol úspěšně běží na jedenácti školách Brna-střed už třetí rok. Mohu jen doporučit rozšíření do celého Brna, protože vidět a poslouchat prezentace školáků, kteří chtějí oslovit spolužáky svým nápadem, vážnost situace při elektronickém hlasování, ale i nadšení z vítězství a realizace, to jsou moc pěkné zážitky a radost. Naši žáci všechny fáze bez problému zvládli a dovybavili si školy podle svého, například ping-pongovými stoly, pítky na chodbách, rostlinami a rámečky na fotky, sedacími vaky, ale i tablety, míči, hracími prvky do lesoparku a mnohými dalšími věcmi,“ zhodnotil fungování druhý místostarosta městské části Brno-střed Martin Landa.

„Jsem rád, že můžeme v rámci rozvoje participace navázat na úspěšný projekt městské části Brno-střed a nabídnout možnost zapojení do školního participativního rozpočtu i všem ostatním 55 městem zřizovaným základním školám, které doposud tuto možnost neměly. Každá zapojená škola tak dostane 35 tisíc korun, o jejichž využití rozhodnou žáci 3. až 9. tříd. Hodnotu celého projektu nevidím jen v možnosti žáků spolupodílet se na rozvoji školy, ale také v podpoře občanské angažovanosti již od útlého věku a v nabytých zkušenostech, které budou moci žáci v budoucnu využít například v městském participativním rozpočtu Dáme na vás,“ doplnil druhý náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

Proces participativního rozpočtu do škol zpravidla trvá přibližně jeden měsíc a je složen z fáze přípravy, kdy školní koordinátor pověřený ředitelem školy nachystá všechny metodické pomůcky a materiály a seznámí s nimi ostatní učitele a žáky. Školní koordinátor iniciuje diskuze s žáky, tak aby uvažovali o projektech, které by mohli navrhnout a které jim zpříjemní čas strávený ve škole. V této fázi přichází také edukační stránka participace, kdy samotní žáci musí zjistit cenu projektu, a jestli chtějí být úspěšní, tak také okruh žáků, které projektem osloví. Fantazii se v tomto případě meze nekladou. Žáky navržené projekty poté posuzuje a schvaluje komise zástupců vedení školy. Projekty, které jsou vyhodnoceny jako realizovatelné, vstupují do hlasování a jejich autoři mohou zahájit kampaň mezi spolužáky. Své projekty mohou propagovat například pomocí plakátů, letáků, které si v rámci výtvarné výchovy vytvoří, nebo pomocí fotografií a videí na sociálních sítích a podobně. V určitý den poté probíhá elektronické hlasování. Díky on-line hlasování jsou výsledky známé ihned. Projekty by měly být školou realizovány co nejdříve, aby děti viděly výsledek svého snažení a věděly, že jejich úsilí a snaha vedou ke skutečným výsledkům.

„Žáci se díky participaci seznámí se základy demokracie v praxi, procvičí si finanční gramotnost, komunikační i prezentační dovednosti. Tratná na tom nebude ani škola. Kromě zpětné vazby od žáků získá důležité poznatky pro svůj další rozvoj a posílí v žácích pocit zodpovědnosti. Nakonec i město si takto vychová novou generaci, pro kterou bude participace přirozenou,“ vysvětlil radní pro oblast školství Jaroslav Suchý.

Celým procesem zavedení participace do škol bude pověřen Odbor strategického rozvoje a spolupráce, konkrétně oddělení Kancelář participace, které vede Marco Banti; ten má na starost i participativní rozpočet v městě Brně Dáme na vás.

Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz


Další články z rubriky