Přeskočit na obsah

Začátek září znamená novinky v systému vjezdů do centra města

31. srpna 2020 2 minuty čtení
(and) – Od zítřka musejí řidiči počítat s platností nových pravidel pro vjezd do centra města. Na jejich dodržování dohlédne kamerový systém. Pěší zóna by se měla zklidnit a stát se opět bezpečnou oblastí pro chodce.

Se začátkem školního roku startují nová pravidla vjezdů do historického centra. To je od zítřka nové rozděleno do sedmi podoblastí: pěší zóna, Rašínova, Jezuitská, Měnínská, Bašty, Zelný trh a Veselá. Lidé získají povolení pro vjezd pouze do té podoblasti, kde podnikají nebo bydlí. Pouze rezidenti a abonenti z pěší zóny, kde nejsou parkovací místa, budou moci parkovat v jedné podoblasti navíc.

Vjíždět bez omezení do všech regulovaných podoblastí budou lidé moci pouze s oprávněním pro činnosti, jako jsou dlouhodobé, zásahové, zásilkové, pečovatelské a sociální služby, ZTP a ZTP/P, zásobování ve vymezených časech od 6:00 do 10:30 či taxislužba s platnou objednávkou. Výjimka dále platí pro vozidla integrovaného záchranného systému a městské policie. Ostatní mohou vjet pouze do podoblasti, ve které bydlí, mají provozovnu, kde vykonávají krátkodobou službu či vlastní vyhrazené parkovací stání apod.

Ze zóny A se nově do zóny B přesune ulice Besední. Lidé tak budou moci i bez povolení k vjezdu využívat místní parkoviště. Bez nutnosti vlastnit oprávnění bude přístupná celá podoblast Veselá. Lidé se tak dostanou na Šilingrovo náměstí, Dominikánskou a Veselou a budou moci využívat parkování v budově Velkého Špalíčku.

Využívat bude možné tzv. drop zóny, což jsou obrátková stání označená značkou parkování s parkovacím kotoučem. Celkově jich bude v centru přes 60 a budou platit buď na 30, nebo na 60 minut, a to podle značení. Může na nich parkovat kdokoliv, kdo viditelně označí dobu příjezduNa okraji centra jsou pak další obrátková stání.

Oprávnění pro vjezd do centra je nutné vyřídit na kontaktním pracovišti Zvonařka 5. Bližší informace naleznou zájemci na webu www.parkovanivbrne.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.