Přeskočit na obsah

Začala rekonstrukce parku na Moravském náměstí. V centru tak vznikne atraktivní veřejný prostor k odpočinku, hře i zábavě

01. března 2022

Dnes začala revitalizace parku na Moravském náměstí. Na jejím konci bude místo koncipované podle současných tendencí navracení přírody do města, které nabídne obyvatelům města Brna i jeho návštěvníkům atraktivní veřejný prostor k odpočinku, hře i zábavě vhodný pro všechny věkové skupiny. Hotovo má být v listopadu.

„Současnou podobu získal park v 70. letech 20. století. Aktuální stav zeleně, parkových cest, ale i ostatních částí včetně fontány byl již nevyhovující, zvláště s ohledem na to, že se v posledních letech výrazně zvýšila intenzita jeho využívání v podobě konání různých kulturních akcí nebo adventních trhů. Jedná se o park celoměstského významu, takže se logicky město na financování revitalizace podílí z více než 70 %,“ řekla u příležitosti zahájení prací primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Realizovaná podoba parku vychází z výsledků veřejné architektonicko-urbanistické soutěže, v níž v roce 2016 uspěl návrh od CONSEQUENCE FORMA architects. „Novou dominantou parku se stane centrální multifunkční plocha s fontánou a vodními prvky, která bude sloužit kromě rekreačního i ke kulturnímu vyžití, například pro pořádání divadelních představení, komornějších koncertů a výstav. Hlavní páteřní cesta propojí centrum města s okolím ulice Lidické a doplní ji okružní pěšina s lavičkami, sloužící k procházkám,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl a dodal: „V severní části parku přiléhající k Moravskému náměstí bude umístěna menší kavárna s toaletami pro veřejnost. V prostoru celého parku budou rozmístěny desítky herních prvků pro děti, například originální průlezky, hmatové a zvukové hry a další.“

Primátorka Markéta Vaňková ocenila péči věnovanou zeleni, výsadbu podporující biodiverzitu a použití modrozelených technologií: „V parku bude po rekonstrukci zadržována dešťová voda, která poslouží k zavlažování významné části zachovaných vzrostlých stromů a záhonů. Navíc bude dosazeno velké množství nových dřevin. Půjde o stromy o obvodu kmene od 16 do 25 centimetrů, druhově se jedná například o javory, duby, jerlíny nebo dřezovce. Květinovou výsadbu pak budou tvořit bledule, ladoňky, sasanky, kosatce, divizny, pryšce nebo vrbiny.“

„Nejedná se o jediný příklad využívání dešťové vody při revitalizacích parků v Brně. Například v Líšni je již téměř dokončena úprava parku Trnkova, kde poslouží akumulovaná dešťová voda jako zdroj zálivky, obdobný projekt se chystá také v líšeňské Rokli,“ připomněl 1. náměstek primátorky Petr Hladík a dodal: „Město podporuje zpracování projektových dokumentací a realizaci projektů výsadeb a revitalizace zeleně. Jen na letošní rok je v našem rozpočtu pro tyto účely alokováno 30 milionů korun. Shodou okolností dnes zastupitelstvo schválilo rozpočtové opatření, díky němuž necelých 13 milionů posíláme městským částem na konkrétní projekty.“

Městská část Brno-střed se rozhodla uspořádat veřejnou architektonicko-urbanistickou soutěž na nové řešení parku a v roce 2016 představila výsledky veřejnosti. V konkurenci dvou desítek návrhů uspěl ten od CONSEQUENCE FORMA architects. Smlouva s vítězem soutěže byla uzavřena v březnu 2019. Projekční práce pak trvaly do léta 2021.

Následovalo výběrové řízení na dodavatele, ve kterém zvítězila společnost Skanska, a. s. Celková vysoutěžená cena je 131 milionů korun vč. DPH. Z toho 95,5 milionu poskytlo město Brno, 35,5 milionu vložila městská část Brno-střed. Ta také hradila ostatní náklady s revitalizací parku spojené. Jde například o zpracování potřebných stupňů projektové dokumentace, znaleckých posudků, geodetických zaměření nebo ošetření v kořenových zónách stromů. V součtu tyto práce jsou skoro za 10 milionů.

 

Bc. Filip Poňuchálek

tiskový mluvčí Magistrátu města Brna

tel.: +420 542 172 162

mobil: +420 773 785 318

e-mail: tis@brno.cz

Ing. Kateřina Dobešová

mluvčí MČ Brno-střed

mobil.: +420 736 473 813

e-mail: katerina.dobesova@brno-stred.cz

Vizualizace: CONSEQUENCE FORMA architects

Nejnovější tiskové zprávy

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.

Školy, náměstí i společenské prostory pro nové „Zbrojováky“. Soutěž určila podobu další etapy vznikající čtvrti

Dynamicky se proměňující areál Nové Zbrojovky získá novou základní a mateřskou školu na základě návrhu od ateliéru SOA architekti. V polovině listopadu ho jako vítězný vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky soutěže teď posvětila Rada města Brna i vedení Nové Zbrojovky. Veřejnost si je bude moci prohlédnout na výstavě začátkem příštího roku.