Přeskočit na obsah

Začal strojírenský veletrh. Letos už 60. ročník

01. října 2018 3 minuty čtení
(rek) - Prvních pět říjnových dní bude v Brně patřit největšímu strojírenskému veletrhu ve střední Evropě. Vystavovat přijede 1651 firem ze 32 zemí celého světa. Hlavním tématem jubilejního 60. ročníku bude automatizace a průmysl 4.0. Slavit se bude také 100 let od založení Československé republiky.

Ohlédnutí za strojírenskými legendami české průmyslové minulosti, ale především výhled do budoucnosti technických oborů. Takový program přinese letošní Mezinárodní strojírenský veletrh, který dnes začíná na brněnském výstavišti. Stejně jako v předchozích letech to bude obří akce a pořadatelé očekávají, že branami areálu projde první říjnový týden přes 80 tisíc lidí. 

Těšit se mohou na roboty, automaty, továrnu na čokoládu s chytrými technologiemi pro potravinářský průmysl, ale také na výstavu k oslavám 100 let republiky. I proto je partnerskou zemí letošního jubilejního ročníků Slovensko, které má v pavilonu A1 největší expozici ze všech vystavujících zemí. Na veletrhu se navíc poprvé v historii potkávají český a slovenský premiér, kteří společně zahájí slovenskou expozici.

V pavilonu A1 je přichystána také výstava s názvem 100ries, která návštěvníkům postupně představí sto příběhů průmyslových legend minulého století. Stejně jako při vůbec prvním veletrhu v roce 1959 bude nad hlavami návštěvníků veletrhu viset větroň Blaník L 13. K vidění bude i legendární stroj Stříbrný šíp, jediný exemplář motorového vozu M260.0, který vyrobil na přelomu let 1938 a 1939 podnik ČKD pro Československé státní dráhy, ale i další klenoty tuzemského strojírenství.

Mezi největší lákadla bude patřit i socha prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v nadživotní velikosti, kterou před zraky návštěvníků začal frézovat třímetrový robot.

Na veletrhu budou zastoupeny všechny klíčové oblasti strojírenského a elektrotechnického průmyslu, hlavními obory budou digitalizace, robotizace a automatizace. Návštěvníci uvidí na vlastní oči, jakým způsobem ve velkých firmách probíhá čtvrtá průmyslová revoluce i to, že roboti stále častěji dokáží zastat práci lidí. K vidění bude například část montážní linky pro automobilový průmysl nebo jednoruká verze robota YuMi.

Stejně jako v minulých letech bude i letos přibližně polovina vystavovatelů ze zahraničí s tím, že největší zastoupení bude mít jako tradičně Německo. Přijedou ale i vystavovatelé z Číny, Koreje, Taiwanu, Francie či Itálie. Novinky představí i tuzemské technicky zaměřené vysoké školy, například brněnské VUT.

Společně s hlavním veletrhem se uskuteční i pět specializovaných veletrhů. IMT bude přehlídkou kovoobráběcích a tvářecích strojů, FOND-EX je specializovaný především na slévárenské obory, WELDING pak na svařovací techniku, PROFINTECH představí technologie pro povrchové úpravy a PLASTEX je veletrhem plastů, pryže a kompozitů.

Otevřeno je od 1. do 5. října. Od pondělí do čtvrtka vždy od 9:00 do 18:00, v pátek 5. října pouze do 16:00. Vstupné zakoupení online stojí 220 Kč, na místě pak 270 Kč. I v letošním roce navíc mohou návštěvníci spojit účast na veletrzích s poznáváním celého města prostřednictvím projektu Brno Fair City Vstupenku mohou využít k získání výhod v oblasti městské hromadné dopravy, gastronomie, zábavy a nebo relaxace ve vybraných podnicích ve městě. 

K využívání výhod je potřeba mít speciální náramek, který slouží k identifikaci účastníků veletrhu. Náramek lze jednoduše získat během konání veletrhu v Info Pointu BRNO FAIR CITY u hlavního vstupu na základě předložení platného vystavovatelského průkazu (vystavovatelé) nebo platné vstupenky (návštěvníci) na Mezinárodní strojírenský veletrh 2018.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.