Přeskočit na obsah

Začal strojírenský veletrh. Letos už 60. ročník

01. října 2018 3 minuty čtení
(rek) - Prvních pět říjnových dní bude v Brně patřit největšímu strojírenskému veletrhu ve střední Evropě. Vystavovat přijede 1651 firem ze 32 zemí celého světa. Hlavním tématem jubilejního 60. ročníku bude automatizace a průmysl 4.0. Slavit se bude také 100 let od založení Československé republiky.

Ohlédnutí za strojírenskými legendami české průmyslové minulosti, ale především výhled do budoucnosti technických oborů. Takový program přinese letošní Mezinárodní strojírenský veletrh, který dnes začíná na brněnském výstavišti. Stejně jako v předchozích letech to bude obří akce a pořadatelé očekávají, že branami areálu projde první říjnový týden přes 80 tisíc lidí. 

Těšit se mohou na roboty, automaty, továrnu na čokoládu s chytrými technologiemi pro potravinářský průmysl, ale také na výstavu k oslavám 100 let republiky. I proto je partnerskou zemí letošního jubilejního ročníků Slovensko, které má v pavilonu A1 největší expozici ze všech vystavujících zemí. Na veletrhu se navíc poprvé v historii potkávají český a slovenský premiér, kteří společně zahájí slovenskou expozici.

V pavilonu A1 je přichystána také výstava s názvem 100ries, která návštěvníkům postupně představí sto příběhů průmyslových legend minulého století. Stejně jako při vůbec prvním veletrhu v roce 1959 bude nad hlavami návštěvníků veletrhu viset větroň Blaník L 13. K vidění bude i legendární stroj Stříbrný šíp, jediný exemplář motorového vozu M260.0, který vyrobil na přelomu let 1938 a 1939 podnik ČKD pro Československé státní dráhy, ale i další klenoty tuzemského strojírenství.

Mezi největší lákadla bude patřit i socha prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v nadživotní velikosti, kterou před zraky návštěvníků začal frézovat třímetrový robot.

Na veletrhu budou zastoupeny všechny klíčové oblasti strojírenského a elektrotechnického průmyslu, hlavními obory budou digitalizace, robotizace a automatizace. Návštěvníci uvidí na vlastní oči, jakým způsobem ve velkých firmách probíhá čtvrtá průmyslová revoluce i to, že roboti stále častěji dokáží zastat práci lidí. K vidění bude například část montážní linky pro automobilový průmysl nebo jednoruká verze robota YuMi.

Stejně jako v minulých letech bude i letos přibližně polovina vystavovatelů ze zahraničí s tím, že největší zastoupení bude mít jako tradičně Německo. Přijedou ale i vystavovatelé z Číny, Koreje, Taiwanu, Francie či Itálie. Novinky představí i tuzemské technicky zaměřené vysoké školy, například brněnské VUT.

Společně s hlavním veletrhem se uskuteční i pět specializovaných veletrhů. IMT bude přehlídkou kovoobráběcích a tvářecích strojů, FOND-EX je specializovaný především na slévárenské obory, WELDING pak na svařovací techniku, PROFINTECH představí technologie pro povrchové úpravy a PLASTEX je veletrhem plastů, pryže a kompozitů.

Otevřeno je od 1. do 5. října. Od pondělí do čtvrtka vždy od 9:00 do 18:00, v pátek 5. října pouze do 16:00. Vstupné zakoupení online stojí 220 Kč, na místě pak 270 Kč. I v letošním roce navíc mohou návštěvníci spojit účast na veletrzích s poznáváním celého města prostřednictvím projektu Brno Fair City Vstupenku mohou využít k získání výhod v oblasti městské hromadné dopravy, gastronomie, zábavy a nebo relaxace ve vybraných podnicích ve městě. 

K využívání výhod je potřeba mít speciální náramek, který slouží k identifikaci účastníků veletrhu. Náramek lze jednoduše získat během konání veletrhu v Info Pointu BRNO FAIR CITY u hlavního vstupu na základě předložení platného vystavovatelského průkazu (vystavovatelé) nebo platné vstupenky (návštěvníci) na Mezinárodní strojírenský veletrh 2018.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.