Přeskočit na obsah

Začal strojírenský veletrh. Letos už 60. ročník

01. října 2018 3 minuty čtení
(rek) - Prvních pět říjnových dní bude v Brně patřit největšímu strojírenskému veletrhu ve střední Evropě. Vystavovat přijede 1651 firem ze 32 zemí celého světa. Hlavním tématem jubilejního 60. ročníku bude automatizace a průmysl 4.0. Slavit se bude také 100 let od založení Československé republiky.

Ohlédnutí za strojírenskými legendami české průmyslové minulosti, ale především výhled do budoucnosti technických oborů. Takový program přinese letošní Mezinárodní strojírenský veletrh, který dnes začíná na brněnském výstavišti. Stejně jako v předchozích letech to bude obří akce a pořadatelé očekávají, že branami areálu projde první říjnový týden přes 80 tisíc lidí. 

Těšit se mohou na roboty, automaty, továrnu na čokoládu s chytrými technologiemi pro potravinářský průmysl, ale také na výstavu k oslavám 100 let republiky. I proto je partnerskou zemí letošního jubilejního ročníků Slovensko, které má v pavilonu A1 největší expozici ze všech vystavujících zemí. Na veletrhu se navíc poprvé v historii potkávají český a slovenský premiér, kteří společně zahájí slovenskou expozici.

V pavilonu A1 je přichystána také výstava s názvem 100ries, která návštěvníkům postupně představí sto příběhů průmyslových legend minulého století. Stejně jako při vůbec prvním veletrhu v roce 1959 bude nad hlavami návštěvníků veletrhu viset větroň Blaník L 13. K vidění bude i legendární stroj Stříbrný šíp, jediný exemplář motorového vozu M260.0, který vyrobil na přelomu let 1938 a 1939 podnik ČKD pro Československé státní dráhy, ale i další klenoty tuzemského strojírenství.

Mezi největší lákadla bude patřit i socha prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v nadživotní velikosti, kterou před zraky návštěvníků začal frézovat třímetrový robot.

Na veletrhu budou zastoupeny všechny klíčové oblasti strojírenského a elektrotechnického průmyslu, hlavními obory budou digitalizace, robotizace a automatizace. Návštěvníci uvidí na vlastní oči, jakým způsobem ve velkých firmách probíhá čtvrtá průmyslová revoluce i to, že roboti stále častěji dokáží zastat práci lidí. K vidění bude například část montážní linky pro automobilový průmysl nebo jednoruká verze robota YuMi.

Stejně jako v minulých letech bude i letos přibližně polovina vystavovatelů ze zahraničí s tím, že největší zastoupení bude mít jako tradičně Německo. Přijedou ale i vystavovatelé z Číny, Koreje, Taiwanu, Francie či Itálie. Novinky představí i tuzemské technicky zaměřené vysoké školy, například brněnské VUT.

Společně s hlavním veletrhem se uskuteční i pět specializovaných veletrhů. IMT bude přehlídkou kovoobráběcích a tvářecích strojů, FOND-EX je specializovaný především na slévárenské obory, WELDING pak na svařovací techniku, PROFINTECH představí technologie pro povrchové úpravy a PLASTEX je veletrhem plastů, pryže a kompozitů.

Otevřeno je od 1. do 5. října. Od pondělí do čtvrtka vždy od 9:00 do 18:00, v pátek 5. října pouze do 16:00. Vstupné zakoupení online stojí 220 Kč, na místě pak 270 Kč. I v letošním roce navíc mohou návštěvníci spojit účast na veletrzích s poznáváním celého města prostřednictvím projektu Brno Fair City Vstupenku mohou využít k získání výhod v oblasti městské hromadné dopravy, gastronomie, zábavy a nebo relaxace ve vybraných podnicích ve městě. 

K využívání výhod je potřeba mít speciální náramek, který slouží k identifikaci účastníků veletrhu. Náramek lze jednoduše získat během konání veletrhu v Info Pointu BRNO FAIR CITY u hlavního vstupu na základě předložení platného vystavovatelského průkazu (vystavovatelé) nebo platné vstupenky (návštěvníci) na Mezinárodní strojírenský veletrh 2018.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.