Přeskočit na obsah

Začal nový školní rok. Do lavic poprvé usedlo 3,5 tisíce dětí

02. září 2019 2 minuty čtení
(fpo) – Školní třídy dnes zaplní více než 30 tisíc dětí, z toho je zhruba 3,5 tisíce prvňáčků. Ti dostali, stejně jako ostatní v Jihomoravském kraji, dárek v podobě vstupenek do vědeckých center a památek.

Na děti, které šly poprvé do školy, čekalo překvapení. Díky projektu Prvňáčci v říši vědy, techniky a historie mohou navštívit 12 zajímavých míst v kraji. Jsou jimi Archeopark Pavlov, Hvězdárna a planetárium Brno, VIDA! science centrum, Technické muzeum Brno, vila Löw-Beer, Mohyla míru, Podhorácké muzeum, Památník písemnictví na Moravě, Muzeum ve Šlapanicích, Mendlovo muzeum Masarykovy univerzity, Mahenův památník a zámek Slavkov. Projekt koordinuje brněnská hvězdárna a Vida! science centrum. 

Na mnohých školách se pracovalo i o prázdninách. Stavbaři se věnovali opravám, do kterých město investovalo více než 200 milionů korun. Z velkých projektů lze zmínit přístavbu při Základní škole Vejrostova za 54 milionů korun. Díky tomu se škola rozrostla o šest nových tříd a její kapacita se tak zvýšila o 180 míst. Dělníci zde také přistavěli evakuační výtah, který bude sloužit i k přepravě handicapovaných.

Na Základní škole Gajdošova přibyla na jedné z budov nástavba s pěti moderně vybavenými třídami a kabinetem. Do investice o celkové výši 35 milionů korun se podařilo zapojit i prostředky z evropských fondů ITI.

Na MŠ Laštůvkova probíhají práce spojené se zateplením budov a instalací vzduchotechniky. Dělníci začali v srpnu a hotovo mají mít v květnu příštího roku. Stavba za 28 milionů korun je spolufinancována Evropskou unií. Na chod školy práce nebudou mít zásadní vliv. 

Od září se navyšuje kapacita brněnských mateřských škol, a to o novou mateřskou školu Sýpka. Ta má kapacitu 75 dětí. 

Přesné počty chlapců a dívek v brněnských základních školách budou známé během září. Brno a městské části jsou zřizovatelem 66 základních a 137 mateřských škol. 

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.