Přeskočit na obsah

Začal nový školní rok. Do lavic poprvé usedlo 3,5 tisíce dětí

02. září 2019 2 minuty čtení
(fpo) – Školní třídy dnes zaplní více než 30 tisíc dětí, z toho je zhruba 3,5 tisíce prvňáčků. Ti dostali, stejně jako ostatní v Jihomoravském kraji, dárek v podobě vstupenek do vědeckých center a památek.

Na děti, které šly poprvé do školy, čekalo překvapení. Díky projektu Prvňáčci v říši vědy, techniky a historie mohou navštívit 12 zajímavých míst v kraji. Jsou jimi Archeopark Pavlov, Hvězdárna a planetárium Brno, VIDA! science centrum, Technické muzeum Brno, vila Löw-Beer, Mohyla míru, Podhorácké muzeum, Památník písemnictví na Moravě, Muzeum ve Šlapanicích, Mendlovo muzeum Masarykovy univerzity, Mahenův památník a zámek Slavkov. Projekt koordinuje brněnská hvězdárna a Vida! science centrum. 

Na mnohých školách se pracovalo i o prázdninách. Stavbaři se věnovali opravám, do kterých město investovalo více než 200 milionů korun. Z velkých projektů lze zmínit přístavbu při Základní škole Vejrostova za 54 milionů korun. Díky tomu se škola rozrostla o šest nových tříd a její kapacita se tak zvýšila o 180 míst. Dělníci zde také přistavěli evakuační výtah, který bude sloužit i k přepravě handicapovaných.

Na Základní škole Gajdošova přibyla na jedné z budov nástavba s pěti moderně vybavenými třídami a kabinetem. Do investice o celkové výši 35 milionů korun se podařilo zapojit i prostředky z evropských fondů ITI.

Na MŠ Laštůvkova probíhají práce spojené se zateplením budov a instalací vzduchotechniky. Dělníci začali v srpnu a hotovo mají mít v květnu příštího roku. Stavba za 28 milionů korun je spolufinancována Evropskou unií. Na chod školy práce nebudou mít zásadní vliv. 

Od září se navyšuje kapacita brněnských mateřských škol, a to o novou mateřskou školu Sýpka. Ta má kapacitu 75 dětí. 

Přesné počty chlapců a dívek v brněnských základních školách budou známé během září. Brno a městské části jsou zřizovatelem 66 základních a 137 mateřských škol. 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.