Začal nový školní rok. Do lavic poprvé usedlo 3,5 tisíce dětí

  • 02. září 2019
  • 2 minuty čtení
(fpo) – Školní třídy dnes zaplní více než 30 tisíc dětí, z toho je zhruba 3,5 tisíce prvňáčků. Ti dostali, stejně jako ostatní v Jihomoravském kraji, dárek v podobě vstupenek do vědeckých center a památek.

Na děti, které šly poprvé do školy, čekalo překvapení. Díky projektu Prvňáčci v říši vědy, techniky a historie mohou navštívit 12 zajímavých míst v kraji. Jsou jimi Archeopark Pavlov, Hvězdárna a planetárium Brno, VIDA! science centrum, Technické muzeum Brno, vila Löw-Beer, Mohyla míru, Podhorácké muzeum, Památník písemnictví na Moravě, Muzeum ve Šlapanicích, Mendlovo muzeum Masarykovy univerzity, Mahenův památník a zámek Slavkov. Projekt koordinuje brněnská hvězdárna a Vida! science centrum. 

Na mnohých školách se pracovalo i o prázdninách. Stavbaři se věnovali opravám, do kterých město investovalo více než 200 milionů korun. Z velkých projektů lze zmínit přístavbu při Základní škole Vejrostova za 54 milionů korun. Díky tomu se škola rozrostla o šest nových tříd a její kapacita se tak zvýšila o 180 míst. Dělníci zde také přistavěli evakuační výtah, který bude sloužit i k přepravě handicapovaných.

Na Základní škole Gajdošova přibyla na jedné z budov nástavba s pěti moderně vybavenými třídami a kabinetem. Do investice o celkové výši 35 milionů korun se podařilo zapojit i prostředky z evropských fondů ITI.

Na MŠ Laštůvkova probíhají práce spojené se zateplením budov a instalací vzduchotechniky. Dělníci začali v srpnu a hotovo mají mít v květnu příštího roku. Stavba za 28 milionů korun je spolufinancována Evropskou unií. Na chod školy práce nebudou mít zásadní vliv. 

Od září se navyšuje kapacita brněnských mateřských škol, a to o novou mateřskou školu Sýpka. Ta má kapacitu 75 dětí. 

Přesné počty chlapců a dívek v brněnských základních školách budou známé během září. Brno a městské části jsou zřizovatelem 66 základních a 137 mateřských škol. 

Nenechte si ujít