Přeskočit na obsah

Zábrdovická a Zábrdovický most: nejprve je potřeba zprovoznit provizorní sítě

24. října 2018 3 minuty čtení
(rek) - Celková rekonstrukce téměř půl kilometru dlouhého úseku Zábrdovické ulice začala. Součástí prací je i rekonstrukce mostu a všech sítí, které jsou jím vedeny. Největší díl práce ale stavaři odvedou v přilehlé části ulice.

Rekonstrukce Zábrdovického mostu ze 40. let minulého století je nutná především kvůli jeho technickému stavu. Po skončení oprav bude navíc most sloužit jako objízdná trasa při stavbě VMO Tomkovo náměstí, je tedy nutné, aby v té době byl již opravený.

Hned v pondělí z rekonstruovaného úseku zmizelo trakční vedení pro tramvaje a trolejbusy. Po něm následuje demontáž tramvajových kolejí, demontují se koleje, panely a pražce, v úseku od křižovatky s ulicí Cejl po Zábrdovický most. „Naši pracovníci v pondělí demontovali tramvajové a trolejbusové trakční vedení. Další práce už na místě zajišťuje zhotovitelská firma,“ informoval provozní ředitel Dopravního podniku města Brna Jan Seitl.

Poté je třeba zprovoznit provizorní inženýrské sítě, aby se rekonstrukce půl kilometru dlouhého úseku ulice nedotkla negativně jejích obyvatel: od pondělí 28.10 se začne pracovat na provizorním propojení vodovodu a parovodu a jeho napojení na odběrná místa.

Přes most mohou stále chodit pěší, jeho oprava začne až v dubnu. Na to, že se na něm ještě pracovat nezačalo, si lidé často stěžují. Důvodem k pozdějšímu zahájení prací je ale fakt, že most slouží jako jedna z obslužných cest i pro stavebníky, kteří pracují dále v ulici.

„To je nutné proto, aby se mohlo demontovat staré plynovodní, vodovodní a parovodní potrubí a začít s výstavbou nových. Do konce roku 2018 se bude pracovat na výstavbě výše uvedených sítích společně se společností EON, která bude provádět přeložku vysokého napětí z mostu na vedlejší energolávku. Jelikož je navržená (i stávající) kanalizační síť pod hladinou spodní vody, bude se během listopadu a prosince pracovat na zabezpečení budoucí stavební rýhy pro kanalizaci,“ říká stavbyvedoucí za firmu FIRESTA Fišer Miloš Raab.

V úseku Cejl – Zábrdovický most se bude v nadcházejících týdnech provádět trysková injektáž základové spáry výkopu kanalizace a od mostu do ulice Zábrdovická budou probíhat práce na vrtech pro čerpání spodních vod. Z těchto důvodů se začne s výstavbou kanalizace až na začátku roku 2019, jakmile dovolí klimatické podmínky.

„Práce na mostě začnou 1.4.2019, po skončení prací na inženýrských sítích. Dokončení mostu je plánováno na konec září 2019. Po celou dobu stavby bude umožněn průchod přes staveniště. Po uzavření mostu bude sloužit pro chodce nová lávka zbudovaná Teplárnami Brno vedle stávajícího mostu. Nasazení kapacit a pracovní doba bude odpovídat daným pracím, klimatickým podmínkám a harmonogramu stavby,“ dodal Miloš Raab.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.