Přeskočit na obsah

Zábava ve dne i v noci. Vyrazte do muzeí či za včelami

19. května 2023 3 minuty čtení Zdeňka Obalilová

Volné dny tentokrát beze zbytku naplní kultura. Hned několik akcí se nahromadilo a zve na návštěvu. Vyhlášená Muzejní noc ukáže výstavní prostory nejen v tajemném hávu tmy, ale nabídne také spoustu doprovodných akcí. Hlediště zase zaplní Divadelní svět Brno s tím nejlepším nejen z tuzemských divadel. Ponava fest bere ztečí celý park Lužánky.

Hlavní festivalový víkend přinese řadu divadelních zážitků. Divadelní svět Brno se letos dramaturgicky rozletěl do více stran a vybere si i ten nejzarputilejší divák. Těšit se můžou také děti a mládež, pro které je připraven samostatný program. V rámci festivalu se můžete vypravit třeba také do divadelního zákulisí, prozkoumat, jak se dělá představení a mnoho dalšího.

Sobotní šestá hodina pozdně odpolední znamená začátek Muzejní noci. Až do půlnoci bude možné navštívit Moravskou galerii, hrad Špilberk, Moravské zemské muzeum a mnoho dalších institucí v Brně a okolí. Jako již tradičně budou jezdit speciální autobusy mezi vzdálenějšími muzejními destinacemi, například Česká – Technické muzeum, Mahenův památník – Česká – Muzeum romské kultury a další. V kasematech se chystá divadelní představení k výročí uvěznění Silvia Pellica na Špilberku a v Mendelově muzeu navštivte výtvarnou dílnu pro děti.

Jak to vypadá ve včelím úlu, se dozvíte v pátek odpoledne ve Středisku volného času Lužánky. 19. květen je totiž Dnem včel. Zjistíte, jaké role zastávají jednotlivé včely i jak se stáčí med. Dokonce se můžete těšit na první letošní stáčení medu. Kdybyste se chtěli dozvědět o medonosném hmyzu ještě více, vydejte se v sobotu na Čmeláčí den do židenického parku Bohumila Hrabala. Na komentované prohlídce se představí čmeláci, včely drvodělky a také aktuální květena.

Do Lužánek se můžete vydat po celý víkend, tentokrát ale přímo do parku. Proč? To jistě nepřeslechnete! PonavaFest hned na několika stagích přináší hudbu, umění a všeobecnou zábavu všem kolemjdoucím. Nevynechejte večerní světelnou instalaci mnichovské umělecké skupiny LumenArtist nebo stand up výstup Nikoli Džokić a mnoho dalšího.

Pokud chcete ještě podnítit svoji zvědavost, nevynechejte Den otevřených dveří na Krajském úřadě Jihomoravského kraje. Budova na Žerotínově náměstí budí svým vzezřením zájem a v sobotu přichází jedinečná možnost zjistit, co se v ní vlastně nachází. Připravena bude zážitková prohlídka a velké množství dalšího programu. Těšit se můžete třeba na módní přehlídku, vystoupení folklorního souboru nebo líčení a česání v moravském duchu.

Na Kraví hoře startuje v sobotu už 8. ročník Běhu pro paměť národa. Zaběhnout si můžete různě dlouhé trasy a výtěžek půjde na další práci organizace Post bellum, která v Paměti národa schraňuje dějiny 20. a 21. století v příbězích jednotlivých pamětníků – lidí, kteří by byli jinak zapomenuti a jejich hrdinství a činy s nimi. Akce začíná ve dvě hodiny.

 

KOMA meeting point, vydejte se divadelním světem. Foto: Divadelní svět Brno


 

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.