Přeskočit na obsah

Z Varů do Brna. První uvedení filmu Zátopek po zahájení karlovarského festivalu proběhlo v Brně

24. srpna 2021
Očekávaný zahajovací snímek MFF Karlovy Vary Zátopek zhlédli bezprostředně po festivalovém uvedení jako první diváci v Brně. V neděli 22. srpna se v Univerzitním kině Scala uskutečnila slavnostní předpremiéra tohoto celovečerního hraného filmu režiséra Davida Ondříčka. Kromě Zátopka vznikly ve spolupráci s filmovou kanceláří Brno Film Office i další snímky, které budou uvedeny na festivalu - film Marťanské lodě nebo minisérie Podezření.

Na slavnostní brněnské projekci filmu Zátopek nechyběl představitel hlavní role a absolvent JAMU Václav Neužil, herečka Martha Issová, výkonná producentka Daria Špačková ani režisér, producent a spoluautor scénáře David Ondříček. Návštěvníci brněnské předpremiéry poděkovali tvůrcům za filmovým zážitek neutuchajícím potleskem ve stoje. Do českých kin vstoupí film 26. srpna, hned druhé uvedení snímku v Brně se bude konat 28. srpna v letním kině Nová Zbrojovka. Právě v Brně se totiž natáčelo několik důležitých scén z filmového olympijského klání.

Bez nadsázky musím říct, že by film Zátopek těžko vznikl bez spolupráce s městem Brnem a filmovou kanceláří. V Brně jsme našli ideální lokaci v podobě stadionu za Lužánkami, kde jsme vytvořili iluzi OH v Londýně v roce 1948 a Helsinek 1952. Zároveň musím vysoce ocenit a hluboce poděkovat všem komparzistům z Brna a okolí. Když Zátopek vběhl na stadion, viděl jsem v jejich očích opravdové slzy dojetí. Na to se nedá zapomenout. Díky Brno,“ pochvaloval si natáčení David Ondříček.

Vznik filmu Zátopek jsme podpořili jednak finančně, a to celkem 4 miliony korun prostřednictvím Jihomoravského filmového nadačního fondu, spravovaného Brnem a Jihomoravským krajem, a dotací přímo od města, a dále poskytnutím služeb Brno Film Office, která byla s produkcí v úzkém kontaktu od příprav až po samotné natáčení, pomohla zprostředkovat výkup dobových kostýmů, zapojit místní firmy a dodavatele nebo zajistit komparzisty i pomocné síly pro štáb,“ připomněla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Kromě očekávaného filmu Zátopek budou na karlovarském festivalu uvedeny i další filmy, které se natáčely v Brně a v Jihomoravském kraji a na kterých spolupracovala filmová kancelář Brno Film Office. „Snímek Marťanské lodě v hlavních rolích s Eliškou Křenkovou a Martinem Kyšperským je zařazen do prestižní soutěžní sekce Na východ od západu a natáčel se především v Brně a okolí. Speciální premiérové uvedení čeká také první díl minisérie Podezření režiséra Michala Blaška, jehož natáčení se v rámci regionu uskutečnilo v Ivančicích, a v sekci Půlnočních filmů se objeví i hororová komedie Shoky a Morthy: Poslední velká akce, jejíž zásadní scény se odehrávají v Nedvědicích a v Brně,“ upřesnila za Brno Film Office Ivana Košuličová.

Filmová kancelář Brno Film Office funguje pod TIC BRNO od roku 2017. Od té doby spolupracovala na více než 20 snímcích, mezi jinými na dramatu Nabarvené ptáče nebo komedii Poslední aristokratka. BFO patří do prestižní sítě evropských filmových kanceláří EUFCN.

Videa, fotografie a další informace: www.filmzatopek.cz/.

Vstupenky na Letní kino Nová Zbrojovka: www.gotobrno.cz/akce/zatopek/.

Kontakt pro média:

Adéla Nováková
725 047 701
novakova@ticbrno.cz

Hana Novosadová
775 911 269
novosadova@ticbrno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.