Přeskočit na obsah

Z Varů do Brna. První uvedení filmu Zátopek po zahájení karlovarského festivalu proběhlo v Brně

24. srpna 2021

Očekávaný zahajovací snímek MFF Karlovy Vary Zátopek zhlédli bezprostředně po festivalovém uvedení jako první diváci v Brně. V neděli 22. srpna se v Univerzitním kině Scala uskutečnila slavnostní předpremiéra tohoto celovečerního hraného filmu režiséra Davida Ondříčka. Kromě Zátopka vznikly ve spolupráci s filmovou kanceláří Brno Film Office i další snímky, které budou uvedeny na festivalu - film Marťanské lodě nebo minisérie Podezření.

Na slavnostní brněnské projekci filmu Zátopek nechyběl představitel hlavní role a absolvent JAMU Václav Neužil, herečka Martha Issová, výkonná producentka Daria Špačková ani režisér, producent a spoluautor scénáře David Ondříček. Návštěvníci brněnské předpremiéry poděkovali tvůrcům za filmovým zážitek neutuchajícím potleskem ve stoje. Do českých kin vstoupí film 26. srpna, hned druhé uvedení snímku v Brně se bude konat 28. srpna v letním kině Nová Zbrojovka. Právě v Brně se totiž natáčelo několik důležitých scén z filmového olympijského klání.

Bez nadsázky musím říct, že by film Zátopek těžko vznikl bez spolupráce s městem Brnem a filmovou kanceláří. V Brně jsme našli ideální lokaci v podobě stadionu za Lužánkami, kde jsme vytvořili iluzi OH v Londýně v roce 1948 a Helsinek 1952. Zároveň musím vysoce ocenit a hluboce poděkovat všem komparzistům z Brna a okolí. Když Zátopek vběhl na stadion, viděl jsem v jejich očích opravdové slzy dojetí. Na to se nedá zapomenout. Díky Brno,“ pochvaloval si natáčení David Ondříček.

Vznik filmu Zátopek jsme podpořili jednak finančně, a to celkem 4 miliony korun prostřednictvím Jihomoravského filmového nadačního fondu, spravovaného Brnem a Jihomoravským krajem, a dotací přímo od města, a dále poskytnutím služeb Brno Film Office, která byla s produkcí v úzkém kontaktu od příprav až po samotné natáčení, pomohla zprostředkovat výkup dobových kostýmů, zapojit místní firmy a dodavatele nebo zajistit komparzisty i pomocné síly pro štáb,“ připomněla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Kromě očekávaného filmu Zátopek budou na karlovarském festivalu uvedeny i další filmy, které se natáčely v Brně a v Jihomoravském kraji a na kterých spolupracovala filmová kancelář Brno Film Office. „Snímek Marťanské lodě v hlavních rolích s Eliškou Křenkovou a Martinem Kyšperským je zařazen do prestižní soutěžní sekce Na východ od západu a natáčel se především v Brně a okolí. Speciální premiérové uvedení čeká také první díl minisérie Podezření režiséra Michala Blaška, jehož natáčení se v rámci regionu uskutečnilo v Ivančicích, a v sekci Půlnočních filmů se objeví i hororová komedie Shoky a Morthy: Poslední velká akce, jejíž zásadní scény se odehrávají v Nedvědicích a v Brně,“ upřesnila za Brno Film Office Ivana Košuličová.

Filmová kancelář Brno Film Office funguje pod TIC BRNO od roku 2017. Od té doby spolupracovala na více než 20 snímcích, mezi jinými na dramatu Nabarvené ptáče nebo komedii Poslední aristokratka. BFO patří do prestižní sítě evropských filmových kanceláří EUFCN.

Videa, fotografie a další informace: www.filmzatopek.cz/.

Vstupenky na Letní kino Nová Zbrojovka: www.gotobrno.cz/akce/zatopek/.

Kontakt pro média:

Adéla Nováková
725 047 701
novakova@ticbrno.cz

Hana Novosadová
775 911 269
novosadova@ticbrno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.