Přeskočit na obsah

Z nepamátek zase památky. Město navrhuje ke znovuzapsání devět staveb

10. listopadu 2021

Na seznam památek byly zapsány opožděně, a kvůli tomu o svůj status přišly. Administrativní chyba z 80. let se dotkla stovek budov, jen ve vlastnictví města Brna jich je 150. Město teď vybralo devět nejvýznamnějších, které navrhne ministerstvu k opětovnému zpamátnění. Zároveň byl už začátkem roku na Ministerstvo kultury odeslán návrh na vyhlášení památkové zóny.

„I když dotčené budovy o status památky přišly, na jejich hodnotě to nic nemění. Spolu s vedoucím odboru památkové péče jsme proto vytipovali ty nejdůležitější stavby, u kterých město vnímá památkovou ochranu jako nezbytnost. Z naší strany jde tedy o vyjádření stanoviska, že k nim tak hodláme nadále přistupovat a jejich autenticitu zachovat i pro budoucí generace. Zároveň uvidíme, jak dlouho bude ministerstvu jejich opětovný zápis trvat,“ podotkl náměstek primátorky pro kulturu Tomáš Koláčný.

Na seznamu, který dnes radní schválili, je devět staveb. Jsou mezi nimi historické bytové domy v centru města, ale i díla moderní architektury jako Janáčkovo divadlo nebo Fuchsovo autobusové nádraží naproti hotelu Grand.

Kompletní seznam tvoří:
•    Janáčkovo divadlo,
•    Dům umění,
•    autobusové nádraží na Benešově,
•    palác pojišťovny Riunione Adriatica di Sicurta na Nádražní,
•    škola na Rašínově,
•    bytový dům na Biskupské 3,
•    bytový dům na Zámečnické 2, 4, 6,
•    secesní dům na Starobrněnské 7,
•    soubor secesních domů Průchodní 1, 2, Radnická 7, 9, Radnická 3, 5, Masarykova 6.
Zmíněná administrativní chyba vznikla v 80. letech. Podle tehdejší legislativy měly být památky zapsány na seznam do roku 1987, později už měly procházet složitějším procesem – prohlášením. Úředníci ale zhruba dva a půl tisíce staveb k zápisu schválených včas reálně zapsali až v průběhu let 1988 a 1989. Většina z těchto staveb se nachází na jižní Moravě, jen v Brně se to týká asi 1400 budov. „Z nich se na seznam už znovu vrátily jen jednotky jako škola na Šujanově náměstí nebo dům na rohu ulic Milady Horákové a náměstí 28. října. Vyhlášení památkových zón by podstatně rychleji zvýšilo úroveň památkové ochrany v Brně, ze kterého za poslední roky několik hodnotných budov nenávratně zmizelo. Památková zóna ale zároveň zaručuje ochranu převážně co se týče fasád, charakteru zástavby nebo veřejného prostranství. Na vnitřní prostory se nevztahuje. Pokud je hodnotný i interiér budovy, je potřeba usilovat o její prohlášení kulturní památkou,“ doplnil radní pro kulturu Marek Fišer.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.