Přeskočit na obsah

Z městské kasy půjdou peníze do Brněnského centra sportovních nadějí, regionální fotbalové akademie, několika menším oddílům, ale i na propagaci sportu

18. srpna 2021
Pestrou škálu výkonnostních i rekreačních sportovních akcí a aktivit dnes podpořili brněnští radní. Výsledkem je doporučení Zastupitelstvu města Brna, aby schválilo dotace v celkové výši téměř 6 milionů korun.

„Brno je silné a úspěšné město v mnoha ohledech, bezesporu se také může pyšnit skvělými výkony svých špičkových sportovců. Jsem rád, že jim pomáháme vytvořit zázemí prostřednictvím Brněnského centra sportovních nadějí. A nezůstává jen u toho: peníze z městského rozpočtu by měly putovat také na zabezpečení provozu regionální fotbalové akademie či menším sportovním klubům na zajištění jejich činnosti. Myslíme i na širokou veřejnost, která si oblíbila rekreační sportovně-společenské akce, a na organizátory projektů propagujících historickou i současnou úspěšnost brněnského sportu,“ okomentoval dnešní jednání Rady města Brna Jaroslav Suchý, radní pro oblast sportu.

Brněnské centrum sportovních nadějí, z. s., by mělo od města obdržet dotaci ve výši 2 250 000 Kč. Cílem centra je zabezpečovat zlepšení tréninkových, materiálních, rehabilitačních a lékařských podmínek pro přípravu talentovaných sportovců zařazených do centra a tím zamezit odchodu nejtalentovanějších sportovců mimo Brno či Jihomoravský kraj. V sezóně 2020/2021 bylo do projektu zařazeno 34 brněnských sportovců ze 14 individuálních sportovních odvětví. V projektu budou zařazeni i nadále sportovci pouze individuálních olympijských sportů do kategorií podle dosažené výkonnosti. Samozřejmostí je úzká spolupráce s oddíly a trenéry těchto sportovců. Olympijskými sporty zařazenými do tohoto projektu jsou například atletika, sportovní gymnastika, moderní gymnastika, veslování, cyklistika, sportovní střelba, plavání, synchronizované plavání, stolní tenis, tenis, box, šerm, krasobruslení, sportovní lezení, karate nebo judo.

Nadační fond regionální fotbalové Akademie Jihomoravského kraje může na zabezpečení projektu fotbalové akademie ve školním roce 2021/2022 dostat dotaci ve výši 1 700 000 Kč, které budou využity na úhradu pronájmů sportovišť, včetně zázemí, cestovného a stravování sportovců na základní škole. Na fungování projektu se podílí tři subjekty – Fotbalová asociace České republiky, Jihomoravský kraj a statutární město Brno. Regionální fotbalová akademie se zaměřuje na dlouhodobou sportovně-vzdělávací činnost věkových kategorií od 6 do 18 let, se zaměřením na hráče 12–15 let. Cílem je sportovní výchova, vzdělávání budoucích reprezentantů mládežnických kategorií a jejich udržení v regionu v klubech i vzdělávacích zařízeních – základních školách. Celkový počet dětí ve fotbalové akademii je maximálně 50.

Městský sportovní klub Brno, z. s., požádal o individuální neinvestiční dotaci z rozpočtu města Brna ve výši 500 000 Kč na realizaci projektu stálé sportovní expozice Galerie sportu Brno. Ta má být umístěna v Městských halách Vodova v období od 1. 9. 2021 do 31. 12. 2021, v plánu je však i provoz v následujících letech. Jde o projekt stálé expozice, který bude zaměřen na schraňování historických sportovních artefaktů a materiálů s akcentem na stále žijící osobnosti a legendy brněnského sportu. Důležitým aspektem je snaha navázat na úspěšnou výstavu Branky Body Brno stálou expozicí, která bude dlouhodobě seznamovat veřejnost s historickými i současnými úspěchy brněnského a jihomoravského sportu. Cílovou skupinou jsou především návštěvníci z 1. a 2. stupně základních škol a studenti středních škol a gymnázií. Náplní činnosti v Galerii sportu Brno bude uspořádání cca 50 debat a besed s osobnostmi z řad bývalých i současných sportovců a promítání dobových snímků. Mezi exponáty, které budou na výstavě představeny, jsou například pamětní pohár za úspěšnou reprezentaci ČSSR v ledním hokeji v letech 1950–1964, kožená cyklistická helma, pamětní šátek a účastnická medaile Jiřího Dalera z olympijských her v Tokiu 1964 nebo zlatá medaile trojskokanky Šárky Kašpárkové z mistrovství světa v Athénách 1997.

Městský sportovní klub Brno, z. s., také požádal o finanční prostředky na projekt uspořádání celoročního sportovního a společenského projektu Brněnský rok sportu 2021. Celkem 200 000 Kč bude využito na uspořádání tří tradiční sportovně-společenských akcích v různých sportovních odvětvích. Cyklistům je určeno Milčovo kolečko, milovníkům basketbalu Memoriál Jiřího Ády Pospíšila a krasobruslení II. Vánoce na ledě.

Vzhledem k tomu, že nebyly vyčerpány finanční prostředky z letošního dotačního programu na provoz sportovišť a sportovní činnost dospělých, došlo k vypsání 2. kola. Podáno bylo 5 žádostí na sportovní činnost a 1 žádost na provoz sportoviště i na činnost dospělých. Žadatelům byly navrženy dotace v následující výši:
•    FC Svratka Brno, z. s., (fotbal) – 200 000 Kč na zabezpečení celoročního provozu sportovního areálu na ulici Fanderlíkova v Brně a sportovního areálu na ulici Svratecká v Brně pro činnost mládeže a dospělých.
•    Shooters Beta, z. s., (florbal) – 21 000 Kč na zabezpečení pravidelné sportovní činnosti dospělých ve florbalu.
•    FC Svratka Brno, z. s., (fotbal) – 200 000 Kč na zabezpečení pravidelné sportovní činnosti dospělých ve fotbalu.
•    HBK BULLDOGS BRNO, spolek (hokejbal) – 40 000 Kč na zabezpečení pravidelné sportovní činnosti dospělých v hokejbalu.
•    Brno Cricket Club, z. s., (kriket) 79 000 Kč na zabezpečení pravidelné sportovní činnosti dospělých v kriketu.
•    Ženský hokej Brno, z. s., (lední hokej) – 120 000 Kč na zabezpečení pravidelné sportovní činnosti dospělých v ledním hokeji.
•    ÚAMK – AMK Revena Brno (motosport) – 50 000 Kč na zabezpečení pravidelné sportovní činnosti dospělých v silniční motocyklistice.


Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.