Přeskočit na obsah

Z dvanácti bytů dvacet. Město dokončilo rekonstrukci bytového domu na Mostecké 12

18. června 2020

Zatímco ještě před rokem procházeli lidé na Mostecké kolem zchátralého domu s vytlučenými okny, dnes se jeho fasáda skví novotou. Výsledkem kompletní rekonstrukce včetně nástavby a přístavby je dvacet bytů, sanace suterénu, v němž vznikly prostory pro sklepní kóje a kotelna, vybudování výtahu nebo třeba zelených střech.

V původně třípodlažním novorenesančním činžovním domě z konce 19. století se nacházelo 12 menších bytových jednotek, dokonce ještě se společnými WC na chodbě. Při rekonstrukci uliční části bylo jedno patro přistavěno a ve dvorním traktu vznikla dvoupodlažní budova s dalšími čtyřmi byty. Celkem tak je na Mostecké nyní dvacet bytů o velikosti 1+kk až 3+kk.

„Deset bytů město nabídne jako startovací mladým rodinám či párům. Dva bezbariérové byty budou připraveny pro nájemníky se zdravotním postižením nebo sníženou pohyblivostí, dispozičně jsou vhodné například pro rodinu, v níž je vozíčkář,“ popsal náměstek Jiří Oliva. Zbývajících osm bytů bude sloužit jako sociální. Na ně město získalo dotaci z IROP ve výši zhruba 7 milionů korun.

Náklady na celý projekt (včetně související dokumentace, technického dozoru apod.) přesáhly 53 milionů korun s DPH.

Stavba začala v březnu 2019 a dokončena byla letos v únoru. Vydání kolaudačního souhlasu zpomalila pandemie covid-19. „Nyní už jsou byty zkolaudovány, takže začneme bezprostředně s jejich obsazováním. V nejbližších dnech bude na bytovém odboru spuštěno přijímání žádostí o pronájem startovacích bytů. Nájemné bude cca 62 Kč za metr čtvereční. Smlouva bude uzavírána na dobu určitou, a to na tři roky, s možností prodloužení nově až o dva další roky,“ uzavřel Jiří Oliva.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz
Foto ze slavnostního otevření, foto: Zdeněk Kolařík, MMB

Stav před a po, foto: MMB.

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.