Přeskočit na obsah

West Side Story ušitá výstavišti na míru

24. listopadu 2017 2 minuty čtení
(mak) – Balet Národního divadla Brno zahájí novou sezonu v pavilonu P na brněnském výstavišti, kde našel dočasné útočiště v době oprav Janáčkova divadla. V sobotu 25. listopadu uvede v tomto netradičním industriálním prostoru premiéru tanečního představení West Side Story.

Známé Bernsteinovo novodobé pojetí příběhu Romea a Julie autorsky uchopil šéf Baletu NdB Mário Radačovský a v roli režiséra a choreografa nastudoval taneční představení, kterým chce doslova i obrazně zaplnit obrovský prostor nejmodernějšího pavilonu na výstavišti.

Jako hudební doprovod slouží tanečníkům studiová nahrávka, kterou dirigoval sám Leonard Bernstein a kterou dle originálních textů Stephena Sondheima nazpívali Kiri Te Kanawa a José Carreras.

„Pracujeme s Bernsteinovou hudbou i jeho nezkráceným příběhem, přesto jsme nevytvořili muzikál ani balet, ale taneční divadlo. Snažil jsem se do této své verze příběhu vnést aspekty dneška, kdy tady zase máme polarizovanou společnost plnou střetů a nedorozumění. Proto na scéně jako metaforu hojně využíváme ploty, které se nakonec dají vždy nějak překonat či obejít, ale může jim padnout za oběť čistá láska,“ přiblížil svůj umělecký záměr Radačovský.
 
Scéna i choreografie jsou přizpůsobeny dvěma proti sobě umístěným hledištím, která pojmou až tisíc diváků, a představení dotváří také videoprojekce i funkční auta. V této podobě mohou diváci vidět West Side Story pouze v pavilonu P, kterému je ušita na míru. Kromě premiéry 25. listopadu uvede Národní divadlo Brno do ledna 2018 ještě 15 repríz představení.  

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.

Zdena Zábranská; foto: MMB
Zemřela básnířka Zdena Zábranská

Ve středu 21. září se uzavřel život Zdeny Zábranské. Výrazná autorka současné české poezie, dlouholetá redaktorka brněnského nakladatelství Blok a nositelka Ceny města Brna zemřela ve věku 82 let.

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.