West Side Story ušitá výstavišti na míru

  • 24. listopadu 2017
  • 2 minuty čtení
(mak) – Balet Národního divadla Brno zahájí novou sezonu v pavilonu P na brněnském výstavišti, kde našel dočasné útočiště v době oprav Janáčkova divadla. V sobotu 25. listopadu uvede v tomto netradičním industriálním prostoru premiéru tanečního představení West Side Story.

Známé Bernsteinovo novodobé pojetí příběhu Romea a Julie autorsky uchopil šéf Baletu NdB Mário Radačovský a v roli režiséra a choreografa nastudoval taneční představení, kterým chce doslova i obrazně zaplnit obrovský prostor nejmodernějšího pavilonu na výstavišti.

Jako hudební doprovod slouží tanečníkům studiová nahrávka, kterou dirigoval sám Leonard Bernstein a kterou dle originálních textů Stephena Sondheima nazpívali Kiri Te Kanawa a José Carreras.

„Pracujeme s Bernsteinovou hudbou i jeho nezkráceným příběhem, přesto jsme nevytvořili muzikál ani balet, ale taneční divadlo. Snažil jsem se do této své verze příběhu vnést aspekty dneška, kdy tady zase máme polarizovanou společnost plnou střetů a nedorozumění. Proto na scéně jako metaforu hojně využíváme ploty, které se nakonec dají vždy nějak překonat či obejít, ale může jim padnout za oběť čistá láska,“ přiblížil svůj umělecký záměr Radačovský.
 
Scéna i choreografie jsou přizpůsobeny dvěma proti sobě umístěným hledištím, která pojmou až tisíc diváků, a představení dotváří také videoprojekce i funkční auta. V této podobě mohou diváci vidět West Side Story pouze v pavilonu P, kterému je ušita na míru. Kromě premiéry 25. listopadu uvede Národní divadlo Brno do ledna 2018 ještě 15 repríz představení.  

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít