Přeskočit na obsah

Waldorfská základní škola na Plovdivské vyřešila povinné testování sama

12. května 2021

Waldorfská základní a mateřská škola Brno, Plovdivská 8, uspořádala po domluvě s rodiči sbírku na pořízení PCR testů na covid-19. S tímto řešením souhlasilo i město Brno jako zřizovatel školy.

Na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví bylo mimo jiné zavedeno povinné preventivní testování dětí, žáků a studentů antigenními testy. Do školy byly distribuovány samoodběrové sady testů Singclean, jejichž používání je zdlouhavé, komplikované a výsledky jsou i kvůli samoodběru značně nespolehlivé. Proto škola ve spolupráci s rodiči vybrala a zajistila PCR testy ze slin firmy Spadia, které jsou finančně dostupné, pohodlné a rychlé pro odběr.

Podmínkou pro takové testování ale byla finanční podpora ze strany rodičů. Nadační fond Waldorf Brno vypsal sbírku na tyto testy a již během prvního týdne se vybralo 47 tisíc Kč. Podle zákona je příspěvková organizace oprávněna do svého vlastnictví přijmout dar pouze se souhlasem svého zřizovatele, kterým je město Brno. Rada s tímto postupem souhlasila.

„Rodiče dětí ze školy na Plovdivské ukázali solidaritu a obětavost v momentu, kdy jim ministerstvo svým pomalým, neefektivním rozhodováním zkomplikovalo situaci tak, že tím trpěly především děti. Sbírka se pak rozšířila na více škol. Pro mě je to další důkaz, že vláda v současnosti nefunguje a že město a jeho občané vyřeší své problémy daleko lépe sami,“ uvedl radní pro oblast školství Jaroslav Suchý.

MŠMT nově schválilo všem školám částku 200,- Kč na PCR test na žáka. Všechny školy, které se rozhodly nahradit antigenní testy PCR testy, tak mají možnost si samy nakupovat PCR testy s plnou úhradou ze státních prostředků. Sbírka tak v budoucnu nemusí pokračovat.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.