Přeskočit na obsah

Vzpomínkový akt v Kounicových kolejích připomněl 72. výročí konce 2. světové války

08. května 2017 2 minuty čtení
(taz) - V Brně v Kounicových kolejích se v pondělí 8. května konal pietní akt k připomenutí konce 2. světové války. Představitelé města Brna spolu s dalšími významnými hosty položili květiny k pomníku Vlastence. Dílo Jiřího Marka připomíná válečné běsnění přímo na místě bývalého popraviště.

"Dnes slavíme Den osvobození od nacismu, tedy výročí dne, kdy Německo podepsalo bezpodmínečnou kapitulaci. Bohužel i 72 let poté v Brně, a nejen v něm, probublávají nacistické názory a tendence," upozornil primátor města Brna Petr Vokřál. 

Pietní akce se za město Brno zúčastnil také 1. náměstek Petr Hladík a náměstek Martin Ander.

Další fotografie z pietního aktu v Kounicových kolejích najdete ve fotogalerii.

Odpoledne se poté konala pieta i u sochy Rudoarmějce na Moravském náměstí.

Pietní akt v Kounicových kolejích. 8. května 2017. Primátor P. Vokřál. Náměstci P. Hladík a M. Ander. Foto: MMB. M. SchmerkováPietní akt v Kounicových kolejích. 8. května 2017. Foto: MMB. M. Schmerková

Kounicovy koleje

Historie Kounicových kolejí se datuje na začátek 20. století, kdy hrabě Václav z Kounic inicioval vznik spolku, který měl za cíl vybudovat studentské koleje. K otevření kolejí došlo v roce 1925.

Dne 17. listopadu 1939 byly Kounicovy koleje obsazeny gestapem a pod záminkou ilegální odbojové činnosti bylo 173 tamních studentů odvlečeno do koncentračního tábora Sachsenhausen.

V lednu 1940 se koleje změnily v policejní věznici řídící úřadovny brněnského gestapa. Objekty byly obehnány drátěným plotem, interiér přeměněn v cely, výslechové místnosti a shromaždiště transportů do koncentračních táborů. Zdejší dvůr byl změněn v popraviště, byly zde zřízeny tři šibenice a střelbou se popravovalo paradoxně přímo pod sgrafitem sv. Václava – patrona české země – pod nápisem „…nedej zahynouti nám, ni budoucím… Od konce září 1941 do počátku července 1942 bylo zastřeleno a oběšeno na 1350 lidí. Zdejší věznicí prošlo na cestě do koncentračních táborů a na německá popraviště také mnoho vojáků Rudé armády i zajatců z Anglie, Spojených států amerických a odjinud.

Po skončení války se zde odehrála řada tragických událostí spojena s odsunem brněnských Němců. 

Události 2. světové války dnes připomíná na místě popraviště pomník s plastikou Vlastence od Jiřího Marka a také travertinový pylon Vítězství nad fašismem a socha V nový život umístěná v zahradě kolejí.

V současné době slouží budova opět jako studentské koleje Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.

Pietní akt v Kounicových kolejích. 8. května 2017. Foto: MMB. M. SchmerkováPietní akt v Kounicových kolejích. 8. května 2017. Foto: MMB. M. Schmerková

Mohlo by vás dále zajímat

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Vyšel květnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Nejnovější články

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. 

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno
Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.