Přeskočit na obsah

Vzpomínkový akt v Kounicových kolejích připomněl 72. výročí konce 2. světové války

08. května 2017 2 minuty čtení
(taz) - V Brně v Kounicových kolejích se v pondělí 8. května konal pietní akt k připomenutí konce 2. světové války. Představitelé města Brna spolu s dalšími významnými hosty položili květiny k pomníku Vlastence. Dílo Jiřího Marka připomíná válečné běsnění přímo na místě bývalého popraviště.

"Dnes slavíme Den osvobození od nacismu, tedy výročí dne, kdy Německo podepsalo bezpodmínečnou kapitulaci. Bohužel i 72 let poté v Brně, a nejen v něm, probublávají nacistické názory a tendence," upozornil primátor města Brna Petr Vokřál. 

Pietní akce se za město Brno zúčastnil také 1. náměstek Petr Hladík a náměstek Martin Ander.

Další fotografie z pietního aktu v Kounicových kolejích najdete ve fotogalerii.

Odpoledne se poté konala pieta i u sochy Rudoarmějce na Moravském náměstí.

Pietní akt v Kounicových kolejích. 8. května 2017. Primátor P. Vokřál. Náměstci P. Hladík a M. Ander. Foto: MMB. M. SchmerkováPietní akt v Kounicových kolejích. 8. května 2017. Foto: MMB. M. Schmerková

Kounicovy koleje

Historie Kounicových kolejí se datuje na začátek 20. století, kdy hrabě Václav z Kounic inicioval vznik spolku, který měl za cíl vybudovat studentské koleje. K otevření kolejí došlo v roce 1925.

Dne 17. listopadu 1939 byly Kounicovy koleje obsazeny gestapem a pod záminkou ilegální odbojové činnosti bylo 173 tamních studentů odvlečeno do koncentračního tábora Sachsenhausen.

V lednu 1940 se koleje změnily v policejní věznici řídící úřadovny brněnského gestapa. Objekty byly obehnány drátěným plotem, interiér přeměněn v cely, výslechové místnosti a shromaždiště transportů do koncentračních táborů. Zdejší dvůr byl změněn v popraviště, byly zde zřízeny tři šibenice a střelbou se popravovalo paradoxně přímo pod sgrafitem sv. Václava – patrona české země – pod nápisem „…nedej zahynouti nám, ni budoucím… Od konce září 1941 do počátku července 1942 bylo zastřeleno a oběšeno na 1350 lidí. Zdejší věznicí prošlo na cestě do koncentračních táborů a na německá popraviště také mnoho vojáků Rudé armády i zajatců z Anglie, Spojených států amerických a odjinud.

Po skončení války se zde odehrála řada tragických událostí spojena s odsunem brněnských Němců. 

Události 2. světové války dnes připomíná na místě popraviště pomník s plastikou Vlastence od Jiřího Marka a také travertinový pylon Vítězství nad fašismem a socha V nový život umístěná v zahradě kolejí.

V současné době slouží budova opět jako studentské koleje Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.

Pietní akt v Kounicových kolejích. 8. května 2017. Foto: MMB. M. SchmerkováPietní akt v Kounicových kolejích. 8. května 2017. Foto: MMB. M. Schmerková

Mohlo by vás dále zajímat

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.