Vzpomínkový akt v Kounicových kolejích připomněl 72. výročí konce 2. světové války - Tiskový servis

Vzpomínkový akt v Kounicových kolejích připomněl 72. výročí konce 2. světové války

  • 08. května 2017
  • 2 minuty čtení

(taz) - V Brně v Kounicových kolejích se v pondělí 8. května konal pietní akt k připomenutí konce 2. světové války. Představitelé města Brna spolu s dalšími významnými hosty položili květiny k pomníku Vlastence. Dílo Jiřího Marka připomíná válečné běsnění přímo na místě bývalého popraviště.

Vzpomínkový akt v Kounicových kolejích připomněl 72. výročí konce 2. světové války
Vzpomínkový akt v Kounicových kolejích připomněl 72. výročí konce 2. světové války

"Dnes slavíme Den osvobození od nacismu, tedy výročí dne, kdy Německo podepsalo bezpodmínečnou kapitulaci. Bohužel i 72 let poté v Brně, a nejen v něm, probublávají nacistické názory a tendence," upozornil primátor města Brna Petr Vokřál. 

Pietní akce se za město Brno zúčastnil také 1. náměstek Petr Hladík a náměstek Martin Ander.

Další fotografie z pietního aktu v Kounicových kolejích najdete ve fotogalerii.

Odpoledne se poté konala pieta i u sochy Rudoarmějce na Moravském náměstí.

Pietní akt v Kounicových kolejích. 8. května 2017. Primátor P. Vokřál. Náměstci P. Hladík a M. Ander. Foto: MMB. M. SchmerkováPietní akt v Kounicových kolejích. 8. května 2017. Foto: MMB. M. Schmerková

Kounicovy koleje

Historie Kounicových kolejí se datuje na začátek 20. století, kdy hrabě Václav z Kounic inicioval vznik spolku, který měl za cíl vybudovat studentské koleje. K otevření kolejí došlo v roce 1925.

Dne 17. listopadu 1939 byly Kounicovy koleje obsazeny gestapem a pod záminkou ilegální odbojové činnosti bylo 173 tamních studentů odvlečeno do koncentračního tábora Sachsenhausen.

V lednu 1940 se koleje změnily v policejní věznici řídící úřadovny brněnského gestapa. Objekty byly obehnány drátěným plotem, interiér přeměněn v cely, výslechové místnosti a shromaždiště transportů do koncentračních táborů. Zdejší dvůr byl změněn v popraviště, byly zde zřízeny tři šibenice a střelbou se popravovalo paradoxně přímo pod sgrafitem sv. Václava – patrona české země – pod nápisem „…nedej zahynouti nám, ni budoucím… Od konce září 1941 do počátku července 1942 bylo zastřeleno a oběšeno na 1350 lidí. Zdejší věznicí prošlo na cestě do koncentračních táborů a na německá popraviště také mnoho vojáků Rudé armády i zajatců z Anglie, Spojených států amerických a odjinud.

Po skončení války se zde odehrála řada tragických událostí spojena s odsunem brněnských Němců. 

Události 2. světové války dnes připomíná na místě popraviště pomník s plastikou Vlastence od Jiřího Marka a také travertinový pylon Vítězství nad fašismem a socha V nový život umístěná v zahradě kolejí.

V současné době slouží budova opět jako studentské koleje Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.

Pietní akt v Kounicových kolejích. 8. května 2017. Foto: MMB. M. SchmerkováPietní akt v Kounicových kolejích. 8. května 2017. Foto: MMB. M. Schmerková

Další články z rubriky