Vzhůru dolů do vodojemů na Žlutém kopci - Tiskový servis

Vzhůru dolů do vodojemů na Žlutém kopci

  • 19. března 2024
  • 2 minuty čtení
  • Zdeňka Obalilová

Dlouho očekávaný konec rekonstrukce vodojemů na Žlutém kopci je tady. Od 22. března se vydejte objevovat podzemní chrám, kterému až do roku 1997 kralovala voda. Tuto mimořádnou technickou památku si prohlédnete také na výstavě v Urban centru.

Vodojemy na Žlutém kopci. Foto: Marie Schmerková
Vodojemy na Žlutém kopci. Foto: Marie Schmerková

Nadchla vás možnost prohlédnout si vodojemy na Žlutém kopci? Všechny tři nádrže i s návštěvnickým centrem a veřejným parkem jsou dostupné od 22. března. Podrobnosti a hlavně vstupenky získáte na webu podzemibrno.cz.

Tato technická památka vznikla na přelomu 19. a 20. století a zásobovala vodou významnou část Brna až do roku 1997, kdy upadla v zapomnění až do roku 2019.

Pokud jste se tam ještě nedostali, tak určitě nevynechejte výstavu Objevené vodní chrámy v Urban centru na Staré radnici na Mečové. Vernisáž je v plánu ve středu 20. března v 17.30 hodin. Expozice bude otevřena od 21. března do 10. května. Návštěvníci se projdou celou historií brněnských vodojemů od jejich prvopočátků až po současnost a mohou nahlédnout i do zákulisí dalších vodojemů z pozdějších let, které se nachází v různých lokalitách Brna a nejsou přístupné veřejnosti. Gros výstavy leží v nevšedních fotografiích těchto kouzelných prostor pod zemí.

Výstavu doprovází přednášky znalce brněnského podzemí Aleše Svobody a autora fotografií unikátní architektury Libora Teplého. Konají se na Staré radnici v primátorských saloncích a vzhledem k omezené kapacitě sálu je nutné si místo včas zarezervovat na e-mailu urbancentrum@brno.cz nebo telefonicky na čísle 778 520 752. Přednáška Brno neviděné – vodní díla brněnského podzemí se koná 2. a 30. dubna. Dále se pozornost upře přímo na vodojemy na Žlutém kopci, a to 9. a 23. dubna. Přednášky začínají vždy od 17 hodin.

Další články z rubriky