Přeskočit na obsah

Výzkum zmapuje povědomí o participaci a zkušenosti s ní mezi obyvateli. Město také získá představu, co je pro ně důležité

23. března 2022
Sociologický výzkum na téma zkušenosti obyvatel s občanskou participací pro město provede společnost Inboox CZ, s.r.o., kterou dnes ze tří uchazečů vybrala Rada města Brna. Zakázka vyjde na 281 000 korun bez DPH.

„Participace je dnes v Brně reprezentována především participativním rozpočtem Dáme na vás. Ten je však jen jedním z možných nástrojů občanské participace a je třeba se věnovat i dalším možnostem posilujícím zastoupení občanů v rozhodovacích procesech města. Zvláště s ohledem na to, že v nejbližších týdnech bude navíc tento projekt rozšířen o další nástroje. Jde především o modul umožňující podávat občanské návrhy, které jsou bez finančního limitu a po získání minimální podpory je bude projednávat vedení města. Druhým je pak nástroj pro pořádání městských anket. Cílem výzkumu je tedy zjištění, zda obyvatelé Brna mají o participaci zájem a do jaké míry,“ uvedl 2. náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Z hlediska použité metody se jedná o kvantitativní sociologický průzkum názorů a postojů obyvatel Brna na vzorku 800 respondentů ve věku 18+ vybraných kvótním způsobem. Bude proveden dotazníkovým šetřením kombinujícím interakci mezi respondentem a tazatelem a on-line dotazování.  

„Dále nás bude zajímat, jakou úroveň zapojení obyvatelé Brna očekávají. Například jestli jim stačí vědět, co se má v budoucnu v Brně dít či jaký je rozpočet a za co se utrácí, nebo jestli se přímo chtějí podílet na designu projektů a politik města. A také je pro nás důležité územní měřítko, tedy zájem obyvatel o zapojení se v kontextu sousedství, městské části či na celoměstské úrovni,“ doplnil informace náměstek Tomáš Koláčný.

Výzkumné otázky se zaměří na následující oblasti:   
1. míra občanské angažovanosti,  
2. způsob získávání informací o participačních aktivitách v Brně a o Brně obecně,  
3. zapojení se do různorodých participačních aktivit,  
4. spokojenost se zapojením se do různorodých participačních aktivit,  
5. hodnocení osobní důležitosti různorodých participačních aktivit,  
6. bariéry zapojení se do participačních aktivit.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.