Přeskočit na obsah

Vyvěšením vlajky na Nové radnici si Brno připomene 30 let nezávislosti Ukrajiny

24. srpna 2021

Na datum 24. srpna připadá zcela zásadní výročí novodobé historie Ukrajiny. V tento den před 30 lety totiž Nejvyšší sovět USSR přijal deklaraci o nezávislosti Ukrajiny a ještě téhož roku uznaly zemi jako nezávislou desítky států. K oslavám tohoto významného dne se připojí i Brno a vyvěsí na Nové radnici ukrajinskou vlajku.

O vyvěšení ukrajinské vlajky město požádala členka Ukrajinské iniciativy jižní Moravy. Na Nové radnici bude vlajka k vidění v den výročí, v úterý 24. srpna 2021.

Díky podpoře národnostních menšin vyvěšováním stáních vlajek na Nové radnici, tedy vyjádření aktu solidarity, je Brno považováno za kosmopolitní a tolerantní ve vnímání potřeb obyvatel různých národností.

Letos už jsme na radnici vyvěsili vlajku řeckou, která připomněla výročí 200 let od počátku revoluce vedoucí k osvobození od 400leté turecké okupace. Opakovaně jsme vyvěsili také vlajku běloruskou jako symbolickou podporu tamní občanské společnosti a obětem represe. Tentokrát se aspoň tímto gestem připojíme k ukrajinskému národu, který si připomíná výročí své nezávislosti vyhlášené před 30 lety. Ukrajinská menšina navíc patří v Brně k nejsilnějším. Podle údajů ministerstva vnitra zde Ukrajinců a Ukrajinek s povoleným pobytem žilo ke konci dubna 2021 přes 9 tisíc,“ uvedl radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Je to v těchto dnech právě třicet roků, kdy Nejvyšší sovět Ukrajiny vyhlásil Ukrajinu nezávislým a suverénním státem. Je dobře známo, že již v minulosti byly snahy o suverenitu Ukrajiny, nicméně pokaždé neúspěšné. A i proto je význam této události pro Ukrajinu a každého ukrajinského občana citlivý a velmi důležitý. Poslední roky Ukrajina znovu prožívá těžké chvíle způsobené okupací části svého území ze strany Ruské federace. I v kontextu toho je událost před třiceti lety důležitým milníkem Ukrajinců na cestě k začlenění do demokratické společnosti sjednocených evropských států. Ukrajinská menšina žijící v České republice velmi citlivě vnímá vstřícná gesta solidarity a podpory, také v Brně je ze strany vedení města cítit upřímná snaha podpory a pomoci při včlenění tady studujících, pracujících i žijících Ukrajinců. Jménem těchto všech upřímně děkujeme vedení města Brna za rozhodnutí vyvěsit ukrajinskou státní vlajku na budově magistrátu. Toto gesto má pro nás velmi vysokou morální hodnotu, moc si toho vážíme,“ sdělila Ilnara Dudash z Ukrajinské iniciativy jižní Moravy.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Úspěšní cizinci působící v Brně se stali ambasadory města. Dnes na Nové radnici prezentovali své zkušenosti

Je jich 13. Pocházejí z 11 zemí. Společné mají to, že se usadili v Brně, podnikají, působí ve výzkumu a managementu a dokáží prezentovat příležitosti pro spolupráci s brněnskými firmami a institucemi v regionech svého původu. Brněnští ambasadoři. Jejich vybraní zástupci dnes navštívili Novou radnici.

Rekonstrukce kluboven pod Bílou horou proběhla díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás

V úterý 29. 11. byly v Židenicích slavnostně otevřeny Mládežnické klubovny pod Bílou horou. Prostory byly zrekonstruovány díky participativnímu rozpočtu Dáme na Vás. Areál s multifunkčním hřištěm využívá o víkendu i široká veřejnost, kdy zejména rodiče s dětmi oceňují, že je zde k dispozici také sociální zařízení a pitná voda. Mnohé rodiny navíc areál navštěvují po generace, protože první klubovna zde vznikla již téměř před 50 lety a někteří její tehdejší uživatelé sem dodnes rádi zavítají.

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.