Vystoupejte do výšin v kostele sv. Jakuba - Tiskový servis

Vystoupejte do výšin v kostele sv. Jakuba

Střecha, krovy, okna a kamenné ozdoby na fasádě jsou hlavní prvky, kterých se týkala rozsáhlá rekonstrukce kostela sv. Jakuba. Ta probíhá již téměř tři roky a nyní se blíží svému konci. 

Rekonstrukce kostela sv. Jakuba

Rekonstrukce kostela sv. Jakuba

Gotická dominanta Brna se otevře 28. června v 17 hodin, kdy budete moci navštívit kostel a opět se zde začnou sloužit mše. Chrámová loď bude věřícím a návštěvníkům přístupná denně od 9:30 do 22 hodin. Otevření dalších částí bude probíhat postupně.

Do prostoru kostelní půdy k opraveným jedlovým krovům se podíváte od 25. července. Připravena zde bude multimediální expozice s holografickými prvky, která vznikala pod taktovkou VISUALOVE. Ta představí historii kostela. Zajímavostí je, že při opravách poškozených trámů se zachovaly staré řemeslné postupy – nebylo například využito železo, nečekejte tedy hřebíky, spoje drží pomocí kolíků a klínů z jedlového dřeva jako zbytek trámoví.


 

Největším lákadlem bude bezesporu opravená věž kostela, kde najdete novou vyhlídku. Dostanete se na ni po zdolání 185 schodů. Tento sportovní výkon však bude po zásluze odměněn. Ze 42 metrů budete mít nad Brnem opravdu nadhled. Zblízka se zde také podíváte na flotilu svatojakubských zvonů. Nacházejí se ve dvou patrech a celkově váží na 11 tun.

Opravy se dotkly také střechy, ta je celá nová a celkově jde o 2 500 m² velkou měděnou plochu. Zatím má krásnou rezavě měděnou barvu, ale nelekejte se, časem a působením počasí bude postupně zelenat, jak je pro tento materiál typické. Nejedná se tedy o nějakou vadu.

Rekonstrukcí prošla také složitá gotická okna, která byla dříve vitrážová. Zde byla nakonec nutná kompletní výměna skleněných výplní. Což dohromady dává 9 tisíc tabulek. Bohatě zdobená fasáda plná typicky gotických prvků, jako jsou fiály či chrliče, prošla také opravou a na mnoha místech dokonce kvůli špatnému stavu i nahrazením jednotlivých pískovcových částí.


 

Rekonstrukce vyšla celkem na 164 milionů korun. Náklady ze 70 % pokryla dotace Evropské unie, 10 miliony přispělo město Brno. Jihomoravský kraj přispěl částkou 3,5 milionu korun určenou na vznik expozice. Farnost financuje z vlastních zdrojů 25 % částky. Což je téměř 40 milionů korun, a to pomocí úvěru a peněz dárců. Podrobné informace najdete na webu otevreno.svatjakub.cz.


 


 


 

Další články z rubriky