Přeskočit na obsah

Výstaviště v plné polní. Vyrazte na Majáles, Anime fest či poprvé na StarFest

05. května 2023 3 minuty čtení TIS

Areál brněnského výstaviště o víkendu zažije hned tři velké akce. Užijete si Majáles plný hudby a studentského veselí, na StarFestu se setkáte s oblíbenými online tvůrci a milovníci japonské kultury nevynechají Anime fest. Koncert pro dobrou věc se odehraje v Červené kostele a velký kočičí mač v hotelu Avanti.

Nejen studentům je otevřen sobotní Majáles. Vše začne už v 10 hodin průvodem, který vyrazí z náměstí Svobody v 10 hodin směrem na výstaviště za doprovodu šesti alegorických vozů s hudebníky zaštiťujícími jednotlivé školy. Samotná akce vypukne v areálu výstaviště. Na čtyřech stagích vystoupí na 50 interpretů a také se tady uskuteční finále pohárových bitev středních a vysokých škol.

Brněnské výstaviště bude o víkendu naplněno až po okraj. Koná se tam také StarFest. Nový festival se věnuje tvůrcům především online scény. Setkáte se s oblíbenými podcastery, tiktokery, instagramery, gamery a mnoha dalšími. Tato akce se v Brně koná poprvé a její součástí je i Utubering a ten pošesté přináší to nejlepší z českého youtube.

Návštěvu Anime festu si můžete naplánovat od pátku do neděle. Koná se v pavilonu E opět na výstavišti. Těšit se můžete na záplavu kostýmů, japonské módy, ukázky bojových umění a také na přehlídku tvorby českých i zahraničních umělců. Jedna z hal bude vyhrazena hrám – kromě deskovek si vyzkoušíte počítačové hry a Pokémon zónu. Vrcholem jako každý rok budou cosplay soutěže, z nichž výherci postoupí do mezinárodního finále.

Spojit dobrou věc s kulturním zážitkem se rozhodly Spolek mediků LF MU a Lékařská fakulta MU, které v pátek v 19:00 pořádají Benefiční koncert pro Sbírku na památník dárcům těl. Uskuteční se v Červeném kostele a vychutnáte si skladby Jeana Sibelia a Ludwiga van Beethovena. Památník bude zbudován na Ústředním hřbitově. Více se dočtete na facebookové stránce koncertu.

Od muzea ke galerii se vydejte v městské hře Tour de Galleries. Bojová hra je určena nejen dětem od 10 let, ale také mládeži a hravým dospělým. Pro začátek budete potřebovat hrací karty, které si vyzvednete v jednom z objektů (jejich seznam najdete na webu), a hra může začít. V každé instituci splníte úkol a zároveň poznáte Brno a jeho galerie a muzea.

Milovníci zvířecích mazlíčků a zejména koček o víkendu zkrátka nemůžou zůstat doma. XIX. a XX. mezinárodní výstava koček v Brně se budou konat v průběhu soboty i neděle a kromě tvrdých soubojů o nejhezčí kočičku nabídnou také prodej chovatelských potřeb či služby profesionálního fotografa pro vaše kočky i celou rodinu. Akce se odehraje v prvním patře hotelu Avanti.

Kometě již sezona skončila, ale hokejový fanoušek má pořád dost zábavy. V Brně budou o víkendu pokračovat České hokejové hry 2023. Domácí reprezentace se na nich představí v sobotu i v neděli, v obou případech v 16:00, nejprve se Švédskem a poté se Švýcarskem. Pokud chcete spatřit v akci hvězdy světového hokeje včetně bývalého brněnského brankáře a nyní strážce svatyně Arizony Coyotes Karla Vejmelky, snipera Dominika Kubalíka z Detroitu či Filipa Chytila z Rangers, máte příležitost.

 

Jednou ze zastávek Tour de Galleries je i Dům umění. Foto: M. Schmerková


 

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.