Přeskočit na obsah

Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

26. května 2023 2 minuty čtení Zdeňka Obalilová

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Slavný pavilon A, pavilon Morava či kruhové zetko jsou synonymem brněnského veletržnictví už 95 let. Oslavy půlkulatého výročí otevřou výstaviště na celý víkend. Program si připravily nejen samotné veletrhy, ale také město Brno, jeho společnosti nebo kraj. Vrcholem bude koncert kapely Qeenie. Milovníci historie by neměli vynechat AutenTICké prohlídky tamních architektonických skvostů, připraveno je celkem pět tras. Přístupný bude Bauerův zámeček, Králíkovo divadlo a věž haly G. Dále nevynechejte food Festival chutí, hala V se stane centrem sportu, kde vyroste na 30 různých sportovišť s mnoha soutěžemi. Chybět nebude ani Lunalóna, Marsmeloun a Heliosféra z hvězdárny. Své schopnosti a techniku předvedou také policisté, záchranáři a armáda. Proběhne i výstava papírových modelů a mnoho dalšího.

Dopravní hřiště jak v Komíně, tak v Řečkovicích v sobotu nebude ležet ladem. Děti si zde můžou vyzkoušet bezpečnou jízdu a tematické a praktické ukázky provozu. Připraveno je hned několik disciplín. Kolo, koloběžka i helma budou na místě k zapůjčení.

Den dětí se oslavuje také v Králově Poli. Akce se uskuteční již tradičně na Slovanském náměstí. Čeká vás den plný zábavy. Chybět nebudou sportovní soutěže, dětské dílničky nebo balonková show. Děti se vyřádí také na skákacích hradech. Akce začíná ve dvě hodiny odpoledne.

Provázek open začíná už v pátek. Popáté si užijete spoustu kulturních akcí ve středu Brna pod taktovkou Divadla Husa na provázku. Program začíná tančírnou pod širým nebem, tentokrát na téma romské tance. Dále se můžete těšit na různorodá představení, autorská čtení, koncerty či kvíz.

Fotbaloví fanoušci, pozor! Zápas o všechno se koná na Srbské v neděli v 17:00. Aby Zbrojovka opustila šestnáctou příčku, která znamená přímý sestup, musí porazit Zlín za plný počet bodů, remíza tedy nestačí. Vstupné na utkání činí symbolických 10 Kč, určitě přijďte, protože před plným stadionem se hraje nejlépe a „Flinta“ dlouho nepotřebovala podporu jako nyní.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.