Přeskočit na obsah

Výstava v Pražákově paláci reflektuje Boudníka i v brněnském kontextu

11. dubna 2019 2 minuty čtení
(mak) – Moravská galerie dnes zahajuje v Pražákově paláci výstavu o Vladimíru Boudníkovi. Představí ho jako průkopníka akčního umění a informelu a vizionáře moderní grafiky s mezinárodním renomé, který ovlivnil brněnskou neoavantgardní scénu 60. a 70. let a k němuž se hlásí i současní umělci.

Pod lapidárním názvem Boudník se skrývá mnohovrstevnatá prezentace, jejímž výchozím bodem se stala první umělcova výstava v Brně. V Domě pánů z Kunštátu ji v lednu 1967 – tedy dva roky před tím, než Boudník spáchal v prosinci roku 1968 sebevraždu – uspořádal Jiří Valoch. „Boudníkovo vystoupení silně ovlivnilo brněnskou neoavantgardní uměleckou scénu, zejména tvorbu brněnské bohémy. Na současné výstavě to dosvědčí například dílo J. H. Kocmana či Arnošta Goldflama," uvedl kurátor výstavy Ondřej Chrobák.

Výstava v Pražákově paláci tak poprvé uceleněji demonstruje okolnosti a předpoklady přijetí Boudníkovy tvorby v brněnském prostředí v 60. a 70. letech. Návštěvníci ale také uvidí jeho grafické matrice a tisky v konfrontaci s díly současných umělců, kteří reflektují jeho uvažování a inspirují se jeho dílem. Představen tak bude mimo jiné videozáznam vzniku obřího grafického otisku vytvářeného rypadlem od Jiřího Černického. Výstavou se ponese i nezaměnitelný hlas Boleslava Polívky, který namluvil umělcovy manifesty.

Vladimír Boudník (1924–1968) byl důležitou postavou změny v umění, která se odehrála po druhé světové válce. Už v 50. letech vytvářel navzdory tehdejší umělecké doktríně abstraktní grafiku, která sklízela úspěchy na světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu i na dalších zahraničních výstavách. Ke spontánnímu tvůrčímu gestu a k vynálezu aktivní, strukturální a magnetické grafiky ho inspirovalo prostředí vysočanské fabriky ČKD. Využíval zdejší materiál i stroje. Rozrýval kusy železa, formoval je kladivem, do povrchu zalisovával například plechy, matice, štouby a propaloval ho autogenem. Výsledek pak otiskoval do matrice a poté na papír. Za počátky akčního umění jsou pak považovány Boudníkovy veřejné demonstrace v ulicích Prahy.
Už za svého života se stal také literární postavou. Jako mýty opředeného Vladimírka ho ve svém díle Něžný barbar zvěčnil jeho přítel Bohumil Hrabal.

Společně s Boudníkem se v Atriu Pražákova paláce prezentuje současný britský malíř Fraser Brocklehurst, který již 20 let žije v Praze. Výstavu svých maleb na textiliích nazval Pillow talk.
Vernisáž obou výstav, které potrvají do 11. srpna, se uskuteční dnes od 18 hodin.
Více informací na stránkách www.moravska-galerie.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.