Přeskočit na obsah

Výstava v Pražákově paláci reflektuje Boudníka i v brněnském kontextu

11. dubna 2019 2 minuty čtení
(mak) – Moravská galerie dnes zahajuje v Pražákově paláci výstavu o Vladimíru Boudníkovi. Představí ho jako průkopníka akčního umění a informelu a vizionáře moderní grafiky s mezinárodním renomé, který ovlivnil brněnskou neoavantgardní scénu 60. a 70. let a k němuž se hlásí i současní umělci.

Pod lapidárním názvem Boudník se skrývá mnohovrstevnatá prezentace, jejímž výchozím bodem se stala první umělcova výstava v Brně. V Domě pánů z Kunštátu ji v lednu 1967 – tedy dva roky před tím, než Boudník spáchal v prosinci roku 1968 sebevraždu – uspořádal Jiří Valoch. „Boudníkovo vystoupení silně ovlivnilo brněnskou neoavantgardní uměleckou scénu, zejména tvorbu brněnské bohémy. Na současné výstavě to dosvědčí například dílo J. H. Kocmana či Arnošta Goldflama," uvedl kurátor výstavy Ondřej Chrobák.

Výstava v Pražákově paláci tak poprvé uceleněji demonstruje okolnosti a předpoklady přijetí Boudníkovy tvorby v brněnském prostředí v 60. a 70. letech. Návštěvníci ale také uvidí jeho grafické matrice a tisky v konfrontaci s díly současných umělců, kteří reflektují jeho uvažování a inspirují se jeho dílem. Představen tak bude mimo jiné videozáznam vzniku obřího grafického otisku vytvářeného rypadlem od Jiřího Černického. Výstavou se ponese i nezaměnitelný hlas Boleslava Polívky, který namluvil umělcovy manifesty.

Vladimír Boudník (1924–1968) byl důležitou postavou změny v umění, která se odehrála po druhé světové válce. Už v 50. letech vytvářel navzdory tehdejší umělecké doktríně abstraktní grafiku, která sklízela úspěchy na světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu i na dalších zahraničních výstavách. Ke spontánnímu tvůrčímu gestu a k vynálezu aktivní, strukturální a magnetické grafiky ho inspirovalo prostředí vysočanské fabriky ČKD. Využíval zdejší materiál i stroje. Rozrýval kusy železa, formoval je kladivem, do povrchu zalisovával například plechy, matice, štouby a propaloval ho autogenem. Výsledek pak otiskoval do matrice a poté na papír. Za počátky akčního umění jsou pak považovány Boudníkovy veřejné demonstrace v ulicích Prahy.
Už za svého života se stal také literární postavou. Jako mýty opředeného Vladimírka ho ve svém díle Něžný barbar zvěčnil jeho přítel Bohumil Hrabal.

Společně s Boudníkem se v Atriu Pražákova paláce prezentuje současný britský malíř Fraser Brocklehurst, který již 20 let žije v Praze. Výstavu svých maleb na textiliích nazval Pillow talk.
Vernisáž obou výstav, které potrvají do 11. srpna, se uskuteční dnes od 18 hodin.
Více informací na stránkách www.moravska-galerie.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.

Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou
Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou

Mezi mnoha letošními důležitými výročími by neměla zapadnout připomínka 250 let od položení základního kamene Káznice na Cejlu. Pohled do historie a hlavně nástin budoucnosti přinese od 5. do 8. října akce Faktor K. Ve čtvrtek 6. října se koná akce Káznice 250. Ta má omezenou kapacitu, a proto je nutná registrace zde. 

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.