(mak) – Moravská galerie dnes zahajuje v Pražákově paláci výstavu o Vladimíru Boudníkovi. Představí ho jako průkopníka akčního umění a informelu a vizionáře moderní grafiky s mezinárodním renomé, který ovlivnil brněnskou neoavantgardní scénu 60. a 70. let a k němuž se hlásí i současní umělci.
Pod lapidárním názvem Boudník se skrývá mnohovrstevnatá prezentace, jejímž výchozím bodem se stala první umělcova výstava v Brně. V Domě pánů z Kunštátu ji v lednu 1967 – tedy dva roky před tím, než Boudník spáchal v prosinci roku 1968 sebevraždu – uspořádal Jiří Valoch. „Boudníkovo vystoupení silně ovlivnilo brněnskou neoavantgardní uměleckou scénu, zejména tvorbu brněnské bohémy. Na současné výstavě to dosvědčí například dílo J. H. Kocmana či Arnošta Goldflama," uvedl kurátor výstavy Ondřej Chrobák.
Výstava v Pražákově paláci tak poprvé uceleněji demonstruje okolnosti a předpoklady přijetí Boudníkovy tvorby v brněnském prostředí v 60. a 70. letech. Návštěvníci ale také uvidí jeho grafické matrice a tisky v konfrontaci s díly současných umělců, kteří reflektují jeho uvažování a inspirují se jeho dílem. Představen tak bude mimo jiné videozáznam vzniku obřího grafického otisku vytvářeného rypadlem od Jiřího Černického. Výstavou se ponese i nezaměnitelný hlas Boleslava Polívky, který namluvil umělcovy manifesty.
Vladimír Boudník (1924–1968) byl důležitou postavou změny v umění, která se odehrála po druhé světové válce. Už v 50. letech vytvářel navzdory tehdejší umělecké doktríně abstraktní grafiku, která sklízela úspěchy na světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu i na dalších zahraničních výstavách. Ke spontánnímu tvůrčímu gestu a k vynálezu aktivní, strukturální a magnetické grafiky ho inspirovalo prostředí vysočanské fabriky ČKD. Využíval zdejší materiál i stroje. Rozrýval kusy železa, formoval je kladivem, do povrchu zalisovával například plechy, matice, štouby a propaloval ho autogenem. Výsledek pak otiskoval do matrice a poté na papír. Za počátky akčního umění jsou pak považovány Boudníkovy veřejné demonstrace v ulicích Prahy.
Už za svého života se stal také literární postavou. Jako mýty opředeného Vladimírka ho ve svém díle Něžný barbar zvěčnil jeho přítel Bohumil Hrabal.
Společně s Boudníkem se v Atriu Pražákova paláce prezentuje současný britský malíř Fraser Brocklehurst, který již 20 let žije v Praze. Výstavu svých maleb na textiliích nazval Pillow talk.
Vernisáž obou výstav, které potrvají do 11. srpna, se uskuteční dnes od 18 hodin.
Více informací na stránkách www.moravska-galerie.cz.