Přeskočit na obsah

Výstava v Pražákově paláci reflektuje Boudníka i v brněnském kontextu

11. dubna 2019 2 minuty čtení
(mak) – Moravská galerie dnes zahajuje v Pražákově paláci výstavu o Vladimíru Boudníkovi. Představí ho jako průkopníka akčního umění a informelu a vizionáře moderní grafiky s mezinárodním renomé, který ovlivnil brněnskou neoavantgardní scénu 60. a 70. let a k němuž se hlásí i současní umělci.

Pod lapidárním názvem Boudník se skrývá mnohovrstevnatá prezentace, jejímž výchozím bodem se stala první umělcova výstava v Brně. V Domě pánů z Kunštátu ji v lednu 1967 – tedy dva roky před tím, než Boudník spáchal v prosinci roku 1968 sebevraždu – uspořádal Jiří Valoch. „Boudníkovo vystoupení silně ovlivnilo brněnskou neoavantgardní uměleckou scénu, zejména tvorbu brněnské bohémy. Na současné výstavě to dosvědčí například dílo J. H. Kocmana či Arnošta Goldflama," uvedl kurátor výstavy Ondřej Chrobák.

Výstava v Pražákově paláci tak poprvé uceleněji demonstruje okolnosti a předpoklady přijetí Boudníkovy tvorby v brněnském prostředí v 60. a 70. letech. Návštěvníci ale také uvidí jeho grafické matrice a tisky v konfrontaci s díly současných umělců, kteří reflektují jeho uvažování a inspirují se jeho dílem. Představen tak bude mimo jiné videozáznam vzniku obřího grafického otisku vytvářeného rypadlem od Jiřího Černického. Výstavou se ponese i nezaměnitelný hlas Boleslava Polívky, který namluvil umělcovy manifesty.

Vladimír Boudník (1924–1968) byl důležitou postavou změny v umění, která se odehrála po druhé světové válce. Už v 50. letech vytvářel navzdory tehdejší umělecké doktríně abstraktní grafiku, která sklízela úspěchy na světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu i na dalších zahraničních výstavách. Ke spontánnímu tvůrčímu gestu a k vynálezu aktivní, strukturální a magnetické grafiky ho inspirovalo prostředí vysočanské fabriky ČKD. Využíval zdejší materiál i stroje. Rozrýval kusy železa, formoval je kladivem, do povrchu zalisovával například plechy, matice, štouby a propaloval ho autogenem. Výsledek pak otiskoval do matrice a poté na papír. Za počátky akčního umění jsou pak považovány Boudníkovy veřejné demonstrace v ulicích Prahy.
Už za svého života se stal také literární postavou. Jako mýty opředeného Vladimírka ho ve svém díle Něžný barbar zvěčnil jeho přítel Bohumil Hrabal.

Společně s Boudníkem se v Atriu Pražákova paláce prezentuje současný britský malíř Fraser Brocklehurst, který již 20 let žije v Praze. Výstavu svých maleb na textiliích nazval Pillow talk.
Vernisáž obou výstav, které potrvají do 11. srpna, se uskuteční dnes od 18 hodin.
Více informací na stránkách www.moravska-galerie.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Vyšel květnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Nejnovější články

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. 

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno
Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.