Přeskočit na obsah

Výstava unikátních detailních modelů multifunkční haly bude probíhat v Galerii Vaňkovka

23. března 2022

Od středy 23. března od 17 hodin budou mít návštěvníci Galerie Vaňkovka možnost blíže se seznámit s multifunkční halou, která by v budoucnu měla vzniknout v blízkosti brněnského výstaviště. Do 12. dubna budou mít k dispozici dva 3D modely a několik informačních panelů. Modely nabídnou detailní pohled na halu včetně interiéru a umožní také lepší představu o umístění stavby v prostoru.

„Z dílny Archimage vzešel model multifunkční haly ve všech jejích detailech a druhý, kde je vidět hala zasazená do území. Lidem procházejícím Galerií Vaňkovka tak poskytnou konkrétní představu o plánovaném projektu. Díky využití tzv. resinové 3D tiskárny bylo možné využít tisku ve vysokém rozlišení na setiny milimetru. Chybět tak nebudou podrobnosti jako mřížky krytu vzduchotechniky, soustava lamel obíhající střešní konstrukci, sloupy lanovky nebo postavičky a auta. Samotná konstrukce modelů je vytvořena po jednotlivých patrech včetně sloupů a příček,“ uvedla primátorka města Markéta Vaňková.

Tvorba modelů zabrala 3,5 měsíce. „Celkem se spotřebovalo 12 kilogramů materiálu a bezmála 4 kilometry filamentu, což jsou plastové struny pro 3D tiskárny. Vzniklo 900 dílů, ze kterých byly složeny dva modely. Na jejich tvorbě pracovalo pět 3D tiskáren. Haly jsou podsvícené a osazené LCD panely, na kterých je možné pustit videoprojekci. Nasvícená je i soustava čtyř říms, které obíhají celou halu. Hala se všemi detaily včetně hlediště a tribun v jednotlivých patrech je zpracována v měřítku 1:200, model zasazení haly do území je v měřítku 1:300,“ popsal radní města Brna a předseda představenstva Areny Brno Petr Kratochvíl. Modely budou k vidění v Galerii Vaňkovka od vernisáže, která se uskuteční 23. března v 17 hodin, až do 12. dubna letošního roku.

Práce na Areně ale nekončí u tvorby modelů. V únoru loňského roku bylo zahájeno koncesní řízení na provozovatele haly. Do něj se přihlásili dva uchazeči, kteří byli vyzváni k předložení nabídek. Město je obdrželo pouze od jednoho ze zájemců, s nímž bylo následně jednáno o podmínkách. Ohledně financování má město příslib miliardy korun od Národní rozvojové banky, dalších 200 milionů od Jihomoravského kraje a rovněž zažádalo o 300 milionů od NSA.  Další peníze by mohly být poskytnuty ze strany komerčních bank, s nimiž zástupci města jednají.

Multifunkční hala Arena Brno je jedním z největších strategických projektů města. Zahájení samotné stavby se plánuje ještě v letošním roce, přípravné práce už probíhají. Hala poskytne moderní a pohodlné zázemí až pro 13 300 diváků při koncertech a 12 714 diváků při hokejových a jiných sportovních kláních.

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Úspěšní cizinci působící v Brně se stali ambasadory města. Dnes na Nové radnici prezentovali své zkušenosti

Je jich 13. Pocházejí z 11 zemí. Společné mají to, že se usadili v Brně, podnikají, působí ve výzkumu a managementu a dokáží prezentovat příležitosti pro spolupráci s brněnskými firmami a institucemi v regionech svého původu. Brněnští ambasadoři. Jejich vybraní zástupci dnes navštívili Novou radnici.

Rekonstrukce kluboven pod Bílou horou proběhla díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás

V úterý 29. 11. byly v Židenicích slavnostně otevřeny Mládežnické klubovny pod Bílou horou. Prostory byly zrekonstruovány díky participativnímu rozpočtu Dáme na Vás. Areál s multifunkčním hřištěm využívá o víkendu i široká veřejnost, kdy zejména rodiče s dětmi oceňují, že je zde k dispozici také sociální zařízení a pitná voda. Mnohé rodiny navíc areál navštěvují po generace, protože první klubovna zde vznikla již téměř před 50 lety a někteří její tehdejší uživatelé sem dodnes rádi zavítají.

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.