Přeskočit na obsah

Výstava unikátních detailních modelů multifunkční haly bude probíhat v Galerii Vaňkovka

23. března 2022
Od středy 23. března od 17 hodin budou mít návštěvníci Galerie Vaňkovka možnost blíže se seznámit s multifunkční halou, která by v budoucnu měla vzniknout v blízkosti brněnského výstaviště. Do 12. dubna budou mít k dispozici dva 3D modely a několik informačních panelů. Modely nabídnou detailní pohled na halu včetně interiéru a umožní také lepší představu o umístění stavby v prostoru.

„Z dílny Archimage vzešel model multifunkční haly ve všech jejích detailech a druhý, kde je vidět hala zasazená do území. Lidem procházejícím Galerií Vaňkovka tak poskytnou konkrétní představu o plánovaném projektu. Díky využití tzv. resinové 3D tiskárny bylo možné využít tisku ve vysokém rozlišení na setiny milimetru. Chybět tak nebudou podrobnosti jako mřížky krytu vzduchotechniky, soustava lamel obíhající střešní konstrukci, sloupy lanovky nebo postavičky a auta. Samotná konstrukce modelů je vytvořena po jednotlivých patrech včetně sloupů a příček,“ uvedla primátorka města Markéta Vaňková.

Tvorba modelů zabrala 3,5 měsíce. „Celkem se spotřebovalo 12 kilogramů materiálu a bezmála 4 kilometry filamentu, což jsou plastové struny pro 3D tiskárny. Vzniklo 900 dílů, ze kterých byly složeny dva modely. Na jejich tvorbě pracovalo pět 3D tiskáren. Haly jsou podsvícené a osazené LCD panely, na kterých je možné pustit videoprojekci. Nasvícená je i soustava čtyř říms, které obíhají celou halu. Hala se všemi detaily včetně hlediště a tribun v jednotlivých patrech je zpracována v měřítku 1:200, model zasazení haly do území je v měřítku 1:300,“ popsal radní města Brna a předseda představenstva Areny Brno Petr Kratochvíl. Modely budou k vidění v Galerii Vaňkovka od vernisáže, která se uskuteční 23. března v 17 hodin, až do 12. dubna letošního roku.

Práce na Areně ale nekončí u tvorby modelů. V únoru loňského roku bylo zahájeno koncesní řízení na provozovatele haly. Do něj se přihlásili dva uchazeči, kteří byli vyzváni k předložení nabídek. Město je obdrželo pouze od jednoho ze zájemců, s nímž bylo následně jednáno o podmínkách. Ohledně financování má město příslib miliardy korun od Národní rozvojové banky, dalších 200 milionů od Jihomoravského kraje a rovněž zažádalo o 300 milionů od NSA.  Další peníze by mohly být poskytnuty ze strany komerčních bank, s nimiž zástupci města jednají.

Multifunkční hala Arena Brno je jedním z největších strategických projektů města. Zahájení samotné stavby se plánuje ještě v letošním roce, přípravné práce už probíhají. Hala poskytne moderní a pohodlné zázemí až pro 13 300 diváků při koncertech a 12 714 diváků při hokejových a jiných sportovních kláních.

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Dáme na vás: v úterý se otevře nové sportoviště v Medlánkách

Nejenom obyvatelé Medlánek se mohou těšit na další zrekonstruované místo pro sportování v pěkném prostředí a dobře dostupné lokalitě.

Kultura zná svoje priority na roky 2023–2025. Druhý akční plán ještě musí schválit zastupitelé

Proces připomínkování a projednávání Akčního plánu Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna na roky 2023–2025 dnes fakticky ukončila Rada města Brna, zbývá schválení zastupitelstvem.

Na prvňáčky bude v září ve třídách opět čekat dárkový balíček od Brna

Kvalitní pastelky, vodovky nebo sešit do školy, ale taky volnočasová hra Double, bonbony nebo tetovačka – to všechno udělá radost malým školákům a školačkám, kteří v září zahájí svou základoškolskou éru. Tisíce dárkových balíčků město spolu s Teplárnami rozdává už popáté. Radní dnes schválili firmu, která sety pro město připraví na míru.

Město stále ulehčuje spojení s vídeňským letištěm

Od prosince loňského roku město Brno zajišťuje přímé vlakové spojení s vídeňským letištěm. Pro větší pohodlí cestujících také od února nabízí zvýhodněné parkování na P+R v Líšni, ze kterého zájemce zdarma odveze vůz dopravního podniku na vlakové nádraží. Služba bude pokračovat i nadále.