Výstava odhaluje, v čem tkví pouto mezi českým a židovským národem

  • 01. září 2021
  • 1 minuta čtení
(mak) – Po celý měsíc, tedy od 31. srpna do 30. září, bude prostor před Mahenovým divadlem na Malinovského náměstí vyhrazen výstavě Záhadné pouto, která zkoumá historii vztahů mezi Izraelem a Českou republikou. Její vernisáž se uskuteční ve středu 1. září ve 15.30 hodin.

Výstava, k níž vzešel podnět z Velvyslanectví Státu Izrael v ČR, vznikla před rokem v Praze při příležitosti třicátého výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Státem Izrael a tehdejším Československem. Jejím spolupořadatelem se nyní stalo Brno, kde byla oproti původnímu umístění v interiéru přenesena do venkovního prostředí.

Návštěvníci dostanou příležitost zkoumat vzájemné vztahy mezi českým a židovským národem na několika vybraných událostech a málo známých fenoménech od prvních dokladů českého jazyka v hebrejských rukopisech až po znovunavázání diplomatických vztahů po sametové revoluci v roce 1990.

Námět a texty jsou dílem kurátora výstavy, hebraisty a diplomata Roberta Řeháka, který na výtvarné podobě výstavy spolupracoval se studenty ateliéru mediální a didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

K dispozici je také kniha Záhadné pouto, která rozvíjí téma výstavy a obsahuje i další ilustrace. Lze ji objednat přes Západočeskou univerzitu v Plzni nebo přes Velvyslanectví Státu Izrael v ČR.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít