Přeskočit na obsah

Výstava Energie a civilizace ukáže historii a nastíní vizi budoucnosti

23. září 2021 2 minuty čtení
(zob) – Venkovní výstava Energie a civilizace až do 17. října nejen shrne historii využívání přírodních zdrojů lidmi, ale i nastíní udržitelné řešení do budoucna. Výstavu je možné navštívit ve venkovních prostorách Vlněna Office Parku při ulici Dornych kdykoliv, protože panely jsou díky solární energii v noci nasvícené.

Hlavním tématem výstavy Energie a civilizace je udržitelná budoucnost. Venkovní výstava zasazuje obecně využívání energií člověkem do historického kontextu. Již odpradávna určovala prosperitu lidské společnosti dostupnost zdrojů. Postupem času v souvislosti s technickým rozvojem potřebujeme stále více energie, abychom si udrželi stávající životní úroveň a rozvoj. Kromě historie seznamuje výstava i s aktuální situací v získávání zdrojů a nastíní také vývoj do budoucna, který je spjatý s udržitelnou energií.

Na 22 oboustranných panelech se tak dozvíte více o vývoji typů energií od použití ohně přes století páry, průmyslovou revoluci, objev elektřiny, počátky těžby ropy po využití vodních, větrných i solárních elektráren či atomového jádra. Výstava také nastiňuje nutnost pracovat s obnovitelnými zdroji a zelenou energií. Udržitelnost je a bude zásadní téma v získávání energie.

Prostor je věnován i projektům Brna a jeho příspěvkových organizací. Teplárny Brno v roce 2027 dokončí svůj nejrozsáhlejší projekt přestavby parovodů a výměníkových stanic. Výsledkem konverze bude nejen úspora, ale také ekologický efekt srovnatelný s tím, jako by z ulic města zmizelo až 10 tisíc aut. Technické sítě Brno také postupně vyměňují veřejné osvětlení za LED technologii. 

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.