Přeskočit na obsah

Výsledky akademického výzkumu v oblasti kyberbezpečnosti by mohla využít správa města

02. března 2022
Nedávno Brno podpořilo projekt Cybersecurity Innovation Hub, který se uchází o peníze z Evropské unie na vytvoření platformy pro sdílení osvědčených postupů v oblasti kybernetické bezpečnosti. Nyní město připravilo další podpůrný dopis zaměřený na tuto oblast.
Brněnští radní dnes souhlasili se zněním podpůrného dopisu, který se týká projektu CHESS podávaného do výzvy Excellence Hubs (Centra excelence) v programu HORIZON-WIDERA-2022-ACCESS-04-01. Jedná se o spolupráci Masarykovy univerzity a estonské Tartuské univerzity spočívající ve zintenzivnění výzkumu 

a rozvoji inovací v oblasti kybernetické bezpečnosti. Bude-li projekt přijat k financování, bude řešen v letech 2023–2026. Jeho předpokládaný rozpočet je 3–5 milionů eur.

„Projekt CHESS podporujeme a máme zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky. Vnímáme potenciál jeho výzkumných oblastí poskytovat technologie použitelné v rozvoji chytré správy města. Nedáme na něj finanční prostředky, ale v případě potřeby jsme otevřeni spolupráci s výzkumníky na potenciálním testování inovativních řešení,“ uvedl náměstek primátorky města Brna pro oblast informačních technologií Tomáš Koláčný.

Brno se, také jako sídlo Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, ústředního správního orgánu pro kybernetickou bezpečnost České republiky, již dlouhodobě profiluje jako město chytré správy. Od roku 2009 investuje do inovativního podnikání a podpory talentů či výzkumu a vývoje; roční podpora již přesahuje 120 milionů korun. Orientuje se zejména na podporu podnikání a start-upů založených na výzkumu a vývoji, na popularizaci vědy, udržení a přilákání talentů nebo na aplikované vědy a chytrá řešení pro město.

Mgr. Zuzana GregorováTiskové středisko MMBtel.: +420 542 172 064mobil: +420 777 469 972e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.