Přeskočit na obsah

Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

31. srpna 2022 3 minuty čtení Zuzana Gregorová

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. 1. září začíná kampaň zvaná Milostivé léto 2, která umožní lidem uhradit dluhy vůči veřejným institucím bez neúměrně vysokých poplatků exekutorům. Kdo rád jezdí na kole podél Svitavy, ocení nový podjezd pod frekventovanou Hladíkovou ulicí. A dopravu v jakékoliv formě popularizuje Evropský týden mobility, který vyvrcholí 17. září celodenním programem pro děti i dospělé na dopravním hřišti na Riviéře. 
Podzemní chrám, který vám vezme dech. Tak popisuje svůj první dojem z vodojemů na Žlutém kopci znalec brněnského podzemí Aleš Svoboda. V rozhovoru jsme si s ním povídali o tomto i dalších překvapivých místech, jako je barokní sklep na Římském náměstí, jezero pod Petrovem nebo brána v parku u Rooseveltovy ulice. V dalším interview architekt David Prudík prozradil, jak probíhala úprava vodojemů, aby se do nich dalo bezpečně vstoupit.

Kunderův archiv a knihovnu získala MZK
Co se v Brně událo v posledních letech v bytové oblasti? V období 2020–2021 se zkolaudovalo více než 250 obecních bytů, především startovacích pro mladé rodiny a dalších pro seniory, samoživitele či handicapované. Projektují se také družstevní byty, zájemci o ně se mohou do 15. září registrovat na webu bydleni.brno.cz. Souhrnný přehled městských bytových projektů přináší výstava v Urban centru, která je přístupná od 6. září do 14. října.
Do podzimního kola projektu Příběhy našich sousedů se do poloviny září mohou hlásit brněnské školy. Jejich žáci budou mít příležitost naučit se natočit reportáž, výtvarně zpracovat nebo jinak kreativně zachytit barvité osudy lidí ze svého okolí, které se prolnuly s „velkými“ dějinami země.
Kulturní aktuality pozvou na přehlídku Serial Killer i na výstavu českých komiksových hrdinů. Rozhovor jsme vedli s ředitelem Moravské zemské knihovny, který získal od věhlasného spisovatele Milana Kundery jeho archiv a knihovnu. Za čas budou k dispozici badatelům i laickým milovníkům Kunderova díla. 
Zahrát si squash před pyramidami považuje za svůj nejlepší sportovní zážitek reprezentant brněnské Viktorie Martin Švec. Jak hodnotí letošní squashovou sezonu, v níž se dostal do finále mistrovství republiky, ale podlehl svému rivalovi? Závěr čísla pak obstará pozvánka na Den náborů 10. září nebo běžecký Brněnský masakr 17. září. 

Zářijový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pondělka 5. září 2022 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.
 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.