Přeskočit na obsah

Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

02. září 2021 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Shrnuli jsme medailové úspěchy olympioniků spjatých s Brnem a přinášíme rozhovor s jedním z nich. Na návrh nového hlavního nádraží jsme se ptali odborníků včetně předsedy poroty nedávno ukončené architektonické soutěže. A pozveme vás do “domu kumštu” na Údolní.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. 20 sociálních bytů má nové nájemce. Těmi jsou klienti programu zabydlování rodin a jednotlivců, který vychází z principů Housing First. Projekt je nyní ve své polovině. V magazínu se dozvíte, komu přesně může program pomoci.

Na území Brna aktuálně žijí příslušníci z celkem 145 států světa – a právě jejich kulturu a tradice přibližují každoroční akce pod hlavičkou festivalu Babylonfest. Ten letos startuje v pondělí 13. září.

Jarmarkem a prezentací všech organizací, které se na akci podílejí, začnou v pátek 17. září na Dominikánském náměstí Brněnské dny pro zdraví. V sobotu 18. září pak mohou Brňané zajít s dětmi na Den mobility na dopravní hřiště na Riviéře a během září a října jsou připraveny desítky akcí pro starší generaci díky Brněnským dnům pro seniory. 

Letos v květnu začaly odstřely skály pod Wilsonovým lesem. V půli srpna tu byl proražen tunel, který stavbaři budují pro tramvajovou dopravu. Intenzivně se pracuje i kolem Mendlova náměstí a k zemí jdou sklady a garáže u legendárního “zetka” na výstavišti, které uvolní místo pro multifunkční halu.

Jak bude vypadat nové brněnské nádraží?

Rotterdam, Amsterdam, Haag. Tahle nádraží mají na seznamu architekti z ateliéru Benthem Crouwel Architects. Teď ke jmenovaným přibyde Brno. O tom, proč právě jejich návrh o prázdninách vybrala soutěžní porota jako nejlepší, jsme mluvili s jejím předsedou, architektem, urbanistou a někdejším ředitelem Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Petrem Hlaváčkem.

V hlavním tématu čísla se věnujeme brněnské kultuře, ve fotoreportáži vám nabídneme exkurzi do kreativního hubu KUMST, který vznikl v budovách někdejší Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. Rubrika Historie přináší malé zářijové kalendárium tří osobností, jejichž jména nesou brněnské ulice: Vladimíra Groha, Jaromíra Tomečka a Václava Smetáčka.

Kulturní rozhovor se věnuje Divadlu Líšeň, jež je na scéně už více než 20 let. Nyní přichází s dvouletým projektem Provokující divadlo, který otvírá současná společenská a politická témata. Jak to v praxi funguje, představila režisérka Pavla Dombrovská. 

Ve sportu se kromě olympiády v Tokiu dočtete o ultramaratonu Brněnský masakr, který se poběží 18. září, nebo o tradiční taneční soutěži Brno Open. Tu bude od 17. do 19. září hostit hala Vodova.

Zářijový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde. Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pátku 3. září 2021 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.