Přeskočit na obsah

Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

02. září 2021 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Shrnuli jsme medailové úspěchy olympioniků spjatých s Brnem a přinášíme rozhovor s jedním z nich. Na návrh nového hlavního nádraží jsme se ptali odborníků včetně předsedy poroty nedávno ukončené architektonické soutěže. A pozveme vás do “domu kumštu” na Údolní.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. 20 sociálních bytů má nové nájemce. Těmi jsou klienti programu zabydlování rodin a jednotlivců, který vychází z principů Housing First. Projekt je nyní ve své polovině. V magazínu se dozvíte, komu přesně může program pomoci.

Na území Brna aktuálně žijí příslušníci z celkem 145 států světa – a právě jejich kulturu a tradice přibližují každoroční akce pod hlavičkou festivalu Babylonfest. Ten letos startuje v pondělí 13. září.

Jarmarkem a prezentací všech organizací, které se na akci podílejí, začnou v pátek 17. září na Dominikánském náměstí Brněnské dny pro zdraví. V sobotu 18. září pak mohou Brňané zajít s dětmi na Den mobility na dopravní hřiště na Riviéře a během září a října jsou připraveny desítky akcí pro starší generaci díky Brněnským dnům pro seniory. 

Letos v květnu začaly odstřely skály pod Wilsonovým lesem. V půli srpna tu byl proražen tunel, který stavbaři budují pro tramvajovou dopravu. Intenzivně se pracuje i kolem Mendlova náměstí a k zemí jdou sklady a garáže u legendárního “zetka” na výstavišti, které uvolní místo pro multifunkční halu.

Jak bude vypadat nové brněnské nádraží?

Rotterdam, Amsterdam, Haag. Tahle nádraží mají na seznamu architekti z ateliéru Benthem Crouwel Architects. Teď ke jmenovaným přibyde Brno. O tom, proč právě jejich návrh o prázdninách vybrala soutěžní porota jako nejlepší, jsme mluvili s jejím předsedou, architektem, urbanistou a někdejším ředitelem Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Petrem Hlaváčkem.

V hlavním tématu čísla se věnujeme brněnské kultuře, ve fotoreportáži vám nabídneme exkurzi do kreativního hubu KUMST, který vznikl v budovách někdejší Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. Rubrika Historie přináší malé zářijové kalendárium tří osobností, jejichž jména nesou brněnské ulice: Vladimíra Groha, Jaromíra Tomečka a Václava Smetáčka.

Kulturní rozhovor se věnuje Divadlu Líšeň, jež je na scéně už více než 20 let. Nyní přichází s dvouletým projektem Provokující divadlo, který otvírá současná společenská a politická témata. Jak to v praxi funguje, představila režisérka Pavla Dombrovská. 

Ve sportu se kromě olympiády v Tokiu dočtete o ultramaratonu Brněnský masakr, který se poběží 18. září, nebo o tradiční taneční soutěži Brno Open. Tu bude od 17. do 19. září hostit hala Vodova.

Zářijový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde. Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pátku 3. září 2021 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.