Vyšel zářijový Brněnský metropolitan - Tiskový servis

Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

  • 02. září 2021
  • 3 minuty čtení

(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Shrnuli jsme medailové úspěchy olympioniků spjatých s Brnem a přinášíme rozhovor s jedním z nich. Na návrh nového hlavního nádraží jsme se ptali odborníků včetně předsedy poroty nedávno ukončené architektonické soutěže. A pozveme vás do “domu kumštu” na Údolní.

Vyšel zářijový Brněnský metropolitan
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. 20 sociálních bytů má nové nájemce. Těmi jsou klienti programu zabydlování rodin a jednotlivců, který vychází z principů Housing First. Projekt je nyní ve své polovině. V magazínu se dozvíte, komu přesně může program pomoci.

Na území Brna aktuálně žijí příslušníci z celkem 145 států světa – a právě jejich kulturu a tradice přibližují každoroční akce pod hlavičkou festivalu Babylonfest. Ten letos startuje v pondělí 13. září.

Jarmarkem a prezentací všech organizací, které se na akci podílejí, začnou v pátek 17. září na Dominikánském náměstí Brněnské dny pro zdraví. V sobotu 18. září pak mohou Brňané zajít s dětmi na Den mobility na dopravní hřiště na Riviéře a během září a října jsou připraveny desítky akcí pro starší generaci díky Brněnským dnům pro seniory. 

Letos v květnu začaly odstřely skály pod Wilsonovým lesem. V půli srpna tu byl proražen tunel, který stavbaři budují pro tramvajovou dopravu. Intenzivně se pracuje i kolem Mendlova náměstí a k zemí jdou sklady a garáže u legendárního “zetka” na výstavišti, které uvolní místo pro multifunkční halu.

Jak bude vypadat nové brněnské nádraží?

Rotterdam, Amsterdam, Haag. Tahle nádraží mají na seznamu architekti z ateliéru Benthem Crouwel Architects. Teď ke jmenovaným přibyde Brno. O tom, proč právě jejich návrh o prázdninách vybrala soutěžní porota jako nejlepší, jsme mluvili s jejím předsedou, architektem, urbanistou a někdejším ředitelem Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Petrem Hlaváčkem.

V hlavním tématu čísla se věnujeme brněnské kultuře, ve fotoreportáži vám nabídneme exkurzi do kreativního hubu KUMST, který vznikl v budovách někdejší Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. Rubrika Historie přináší malé zářijové kalendárium tří osobností, jejichž jména nesou brněnské ulice: Vladimíra Groha, Jaromíra Tomečka a Václava Smetáčka.

Kulturní rozhovor se věnuje Divadlu Líšeň, jež je na scéně už více než 20 let. Nyní přichází s dvouletým projektem Provokující divadlo, který otvírá současná společenská a politická témata. Jak to v praxi funguje, představila režisérka Pavla Dombrovská. 

Ve sportu se kromě olympiády v Tokiu dočtete o ultramaratonu Brněnský masakr, který se poběží 18. září, nebo o tradiční taneční soutěži Brno Open. Tu bude od 17. do 19. září hostit hala Vodova.

Zářijový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde. Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pátku 3. září 2021 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Další články z rubriky