Přeskočit na obsah

Vyšel únorový Brněnský metropolitan

09. února 2022 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Startuje další ročník participativního rozpočtu Dáme na vás. Co ve vašem okolí chybí? Hlavním tématem roku i únorového čísla je 200. výročí narození Otce genetiky. Přinášíme přehled aktivit, které Brno letos v souvislosti s Mendelem čekají. A představíme také nejnovější laureáty Ceny města Brna.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Na vítězné nápady v participativním rozpočtu Dáme na vás půjde 35 milionů korun. Přihlásit projekty můžete už nyní, lhůta končí 15. května. O peníze z městského rozpočtu si mohou požádat také stavitelé nebo majitelé domů, kteří investují do zelené střechy, případně ti, kteří chtějí vyřešit efektivní zachytávání dešťové vody. 

Na Riviéře vyrostla nafukovací hala, která umožní hrát plážový volejbal i v zimě. V Soběšicích mají novou školku. Do konce března se mohou děti, které chtějí soutěžit o ceny ve znalosti pravidel silničního provozu, registrovat do soutěže Bezpečně Brnem. Další soutěž je připravena v rámci kampaně Micro Macro, účastníci v ní budou odpovídat na otázky a lovit po Brně QR kódy.

Radka Vernerová založila a řídí Dům pro Julii, jehož cílem je vybudovat na Kociánce dětský hospic. Povídali jsme si s ní o tom, v čem se liší paliativní péče o dětské a dospělé pacienty, i o tom, co je pro rodiče nevyléčitelně nemocných dětí nejdůležitější.

Sto let Skácela, dvě stě let Mendela

Každý rok Brno uděluje ocenění osobnostem za přínos pro vědu, umění, sport či společnost. Ceny města Brna dalších 15 osobností převzalo v lednu, v medailoncích představíme jejich záslužnou práci. S jednou z laureátek – herečkou Ivanou Hloužkovou z Divadla Husa na provázku – jsme pořídili rozhovor, v němž prozrazuje, jak souzní se svými rolemi a čím právě žije. 

Tématem čísla je připomínka 200 let, které letos uplynou od narození Gregora Johanna Mendela. Na webu mendel.brno.cz bude průběžně doplňován seznam akcí, které se s touto oslavou pojí. Je mezi nimi stezka po Brně se 17 zastaveními, prázdninový Mendel Festival, vědecká konference s účastí světových osobností nebo obnova Mendelova skleníku, v němž vědec a opat starobrněnského kláštera činil pokusy s hrachem.

Pokud vás chladnější počasí neodradí od pobytu venku, ve fotoreportáži přinášíme několik tipů na brněnské rozhledny. V rubrice Historie se dočtete o básníku Janu Skácelovi, který se narodil 7. února 1922, tedy před sto lety. 

Ve sportovním interview jsme vyzpovídali nového trenéra maloměřických házenkářů a věnujeme se také účasti brněnských krasobruslařů na zimní olympiádě v Pekingu.

Únorový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do neděle 13. února 2022 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.