Přeskočit na obsah

Vyšel únorový Brněnský metropolitan

09. února 2022 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Startuje další ročník participativního rozpočtu Dáme na vás. Co ve vašem okolí chybí? Hlavním tématem roku i únorového čísla je 200. výročí narození Otce genetiky. Přinášíme přehled aktivit, které Brno letos v souvislosti s Mendelem čekají. A představíme také nejnovější laureáty Ceny města Brna.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Na vítězné nápady v participativním rozpočtu Dáme na vás půjde 35 milionů korun. Přihlásit projekty můžete už nyní, lhůta končí 15. května. O peníze z městského rozpočtu si mohou požádat také stavitelé nebo majitelé domů, kteří investují do zelené střechy, případně ti, kteří chtějí vyřešit efektivní zachytávání dešťové vody. 

Na Riviéře vyrostla nafukovací hala, která umožní hrát plážový volejbal i v zimě. V Soběšicích mají novou školku. Do konce března se mohou děti, které chtějí soutěžit o ceny ve znalosti pravidel silničního provozu, registrovat do soutěže Bezpečně Brnem. Další soutěž je připravena v rámci kampaně Micro Macro, účastníci v ní budou odpovídat na otázky a lovit po Brně QR kódy.

Radka Vernerová založila a řídí Dům pro Julii, jehož cílem je vybudovat na Kociánce dětský hospic. Povídali jsme si s ní o tom, v čem se liší paliativní péče o dětské a dospělé pacienty, i o tom, co je pro rodiče nevyléčitelně nemocných dětí nejdůležitější.

Sto let Skácela, dvě stě let Mendela

Každý rok Brno uděluje ocenění osobnostem za přínos pro vědu, umění, sport či společnost. Ceny města Brna dalších 15 osobností převzalo v lednu, v medailoncích představíme jejich záslužnou práci. S jednou z laureátek – herečkou Ivanou Hloužkovou z Divadla Husa na provázku – jsme pořídili rozhovor, v němž prozrazuje, jak souzní se svými rolemi a čím právě žije. 

Tématem čísla je připomínka 200 let, které letos uplynou od narození Gregora Johanna Mendela. Na webu mendel.brno.cz bude průběžně doplňován seznam akcí, které se s touto oslavou pojí. Je mezi nimi stezka po Brně se 17 zastaveními, prázdninový Mendel Festival, vědecká konference s účastí světových osobností nebo obnova Mendelova skleníku, v němž vědec a opat starobrněnského kláštera činil pokusy s hrachem.

Pokud vás chladnější počasí neodradí od pobytu venku, ve fotoreportáži přinášíme několik tipů na brněnské rozhledny. V rubrice Historie se dočtete o básníku Janu Skácelovi, který se narodil 7. února 1922, tedy před sto lety. 

Ve sportovním interview jsme vyzpovídali nového trenéra maloměřických házenkářů a věnujeme se také účasti brněnských krasobruslařů na zimní olympiádě v Pekingu.

Únorový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do neděle 13. února 2022 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.