Vyšel únorový Brněnský metropolitan

  • 09. února 2022
  • 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Startuje další ročník participativního rozpočtu Dáme na vás. Co ve vašem okolí chybí? Hlavním tématem roku i únorového čísla je 200. výročí narození Otce genetiky. Přinášíme přehled aktivit, které Brno letos v souvislosti s Mendelem čekají. A představíme také nejnovější laureáty Ceny města Brna.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Na vítězné nápady v participativním rozpočtu Dáme na vás půjde 35 milionů korun. Přihlásit projekty můžete už nyní, lhůta končí 15. května. O peníze z městského rozpočtu si mohou požádat také stavitelé nebo majitelé domů, kteří investují do zelené střechy, případně ti, kteří chtějí vyřešit efektivní zachytávání dešťové vody. 

Na Riviéře vyrostla nafukovací hala, která umožní hrát plážový volejbal i v zimě. V Soběšicích mají novou školku. Do konce března se mohou děti, které chtějí soutěžit o ceny ve znalosti pravidel silničního provozu, registrovat do soutěže Bezpečně Brnem. Další soutěž je připravena v rámci kampaně Micro Macro, účastníci v ní budou odpovídat na otázky a lovit po Brně QR kódy.

Radka Vernerová založila a řídí Dům pro Julii, jehož cílem je vybudovat na Kociánce dětský hospic. Povídali jsme si s ní o tom, v čem se liší paliativní péče o dětské a dospělé pacienty, i o tom, co je pro rodiče nevyléčitelně nemocných dětí nejdůležitější.

Sto let Skácela, dvě stě let Mendela

Každý rok Brno uděluje ocenění osobnostem za přínos pro vědu, umění, sport či společnost. Ceny města Brna dalších 15 osobností převzalo v lednu, v medailoncích představíme jejich záslužnou práci. S jednou z laureátek – herečkou Ivanou Hloužkovou z Divadla Husa na provázku – jsme pořídili rozhovor, v němž prozrazuje, jak souzní se svými rolemi a čím právě žije. 

Tématem čísla je připomínka 200 let, které letos uplynou od narození Gregora Johanna Mendela. Na webu mendel.brno.cz bude průběžně doplňován seznam akcí, které se s touto oslavou pojí. Je mezi nimi stezka po Brně se 17 zastaveními, prázdninový Mendel Festival, vědecká konference s účastí světových osobností nebo obnova Mendelova skleníku, v němž vědec a opat starobrněnského kláštera činil pokusy s hrachem.

Pokud vás chladnější počasí neodradí od pobytu venku, ve fotoreportáži přinášíme několik tipů na brněnské rozhledny. V rubrice Historie se dočtete o básníku Janu Skácelovi, který se narodil 7. února 1922, tedy před sto lety. 

Ve sportovním interview jsme vyzpovídali nového trenéra maloměřických házenkářů a věnujeme se také účasti brněnských krasobruslařů na zimní olympiádě v Pekingu.

Únorový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do neděle 13. února 2022 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít