Přeskočit na obsah

Vyšel únorový Brněnský metropolitan

09. února 2022 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Startuje další ročník participativního rozpočtu Dáme na vás. Co ve vašem okolí chybí? Hlavním tématem roku i únorového čísla je 200. výročí narození Otce genetiky. Přinášíme přehled aktivit, které Brno letos v souvislosti s Mendelem čekají. A představíme také nejnovější laureáty Ceny města Brna.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Na vítězné nápady v participativním rozpočtu Dáme na vás půjde 35 milionů korun. Přihlásit projekty můžete už nyní, lhůta končí 15. května. O peníze z městského rozpočtu si mohou požádat také stavitelé nebo majitelé domů, kteří investují do zelené střechy, případně ti, kteří chtějí vyřešit efektivní zachytávání dešťové vody. 

Na Riviéře vyrostla nafukovací hala, která umožní hrát plážový volejbal i v zimě. V Soběšicích mají novou školku. Do konce března se mohou děti, které chtějí soutěžit o ceny ve znalosti pravidel silničního provozu, registrovat do soutěže Bezpečně Brnem. Další soutěž je připravena v rámci kampaně Micro Macro, účastníci v ní budou odpovídat na otázky a lovit po Brně QR kódy.

Radka Vernerová založila a řídí Dům pro Julii, jehož cílem je vybudovat na Kociánce dětský hospic. Povídali jsme si s ní o tom, v čem se liší paliativní péče o dětské a dospělé pacienty, i o tom, co je pro rodiče nevyléčitelně nemocných dětí nejdůležitější.

Sto let Skácela, dvě stě let Mendela

Každý rok Brno uděluje ocenění osobnostem za přínos pro vědu, umění, sport či společnost. Ceny města Brna dalších 15 osobností převzalo v lednu, v medailoncích představíme jejich záslužnou práci. S jednou z laureátek – herečkou Ivanou Hloužkovou z Divadla Husa na provázku – jsme pořídili rozhovor, v němž prozrazuje, jak souzní se svými rolemi a čím právě žije. 

Tématem čísla je připomínka 200 let, které letos uplynou od narození Gregora Johanna Mendela. Na webu mendel.brno.cz bude průběžně doplňován seznam akcí, které se s touto oslavou pojí. Je mezi nimi stezka po Brně se 17 zastaveními, prázdninový Mendel Festival, vědecká konference s účastí světových osobností nebo obnova Mendelova skleníku, v němž vědec a opat starobrněnského kláštera činil pokusy s hrachem.

Pokud vás chladnější počasí neodradí od pobytu venku, ve fotoreportáži přinášíme několik tipů na brněnské rozhledny. V rubrice Historie se dočtete o básníku Janu Skácelovi, který se narodil 7. února 1922, tedy před sto lety. 

Ve sportovním interview jsme vyzpovídali nového trenéra maloměřických házenkářů a věnujeme se také účasti brněnských krasobruslařů na zimní olympiádě v Pekingu.

Únorový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do neděle 13. února 2022 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.