Přeskočit na obsah

Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

27. září 2021 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. V říjnu začíná světová výstava Expo a Brno bude u toho. Kolejová doprava se v jihomoravské metropoli brzy dočká zásadní změny – staví se hned dva tramvajové tunely, pod Wilsonovým lesem a do bohunického kampusu. Jaká další témata vám přinášíme?

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Na Lesnickou se v září vrátily tramvaje, opravená je i kanalizace a vodovod. Zbývá dokončit chodníky a povrch vozovky a dosadit zeleň, vše by mělo být hotové do konce listopadu. Od 11. října se rozšíří systém rezidentního parkování o další dvě oblasti v Žabovřeskách – 2-04 (Haasova) a 2-05 (Záhřebská).

V říjnu pokračují Brněnské dny pro seniory, dvouměsíční seriál pohybových aktivit, kurzů a přednášek. 12. října večer se některé zdejší dominanty rozzáří narůžovo, což je symbolická barva upomínající na rakovinu prsu. K tomu je od 15 hodin u Janáčkova divadla připravena preventivní akce zaměřená na onkologická onemocnění.
Skončila soutěž na vodní prvek na Dominikánském náměstí. Představujeme vítězný návrh od Tomáše Pavlackého a Michaela Gabriela. V Králově Poli vybudovalo TyfloCentrum Brno moderně vybavený Dům služeb pro nevidomé Josefa Chaloupky a začala veřejná sbírka na nové varhany pro Janáčkovo kulturní centrum.
O tom, kde získat kvalitně zpracovaná data o klimatické změně a jak vytvořit společnost, která bude k žití, jsme si povídali s ředitelem brněnského projektu Fakta o klimatu Ondrášem Přibylou. Hlavní téma čísla se věnuje Všeobecné světové výstavě Expo v Dubaji. V českém pavilonu se představí i Brno, a to rovnou na dvou expozicích. Jedna se bude věnovat Mendelovi, druhá mikro a makro světu, tedy propojení elektronové mikroskopie a vesmírného průmyslu.

Co se chystá na hradě Špilberku?
Alespoň na snímcích vás provedeme nedávno proraženým tunelem pod Wilsonovým lesem. Nyní se pracuje na vnitřních částech, první cestující by se tu měli svézt tramvají v roce 2023. Historie vypráví příběh sošky Panny Marie, která proslavila Tuřany a inspirovala vznik zdejšího kostela.

Směřování Muzea města Brna nastínil v kulturním rozhovoru jeho nový ředitel Zbyněk Šolc. Chce mimo jiné otevřít klasický prohlídkový okruh hradem Špilberkem a komentuje plány na výstavbu lanovky k této památce. Dále vás pozveme na Ekofilm či novou výstavu do Fait Gallery a představíme knihu o sourozencích Ulrychových.

Na sportovních stránkách jsme vyzpovídali volejbalistku Annu Pospíšilovou, aktuality se pak věnují házené, fotbalu či basketbalu.

Říjnový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pátku 1. října 2021 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.