Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

  • 27. září 2021
  • 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. V říjnu začíná světová výstava Expo a Brno bude u toho. Kolejová doprava se v jihomoravské metropoli brzy dočká zásadní změny – staví se hned dva tramvajové tunely, pod Wilsonovým lesem a do bohunického kampusu. Jaká další témata vám přinášíme?

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Na Lesnickou se v září vrátily tramvaje, opravená je i kanalizace a vodovod. Zbývá dokončit chodníky a povrch vozovky a dosadit zeleň, vše by mělo být hotové do konce listopadu. Od 11. října se rozšíří systém rezidentního parkování o další dvě oblasti v Žabovřeskách – 2-04 (Haasova) a 2-05 (Záhřebská).

V říjnu pokračují Brněnské dny pro seniory, dvouměsíční seriál pohybových aktivit, kurzů a přednášek. 12. října večer se některé zdejší dominanty rozzáří narůžovo, což je symbolická barva upomínající na rakovinu prsu. K tomu je od 15 hodin u Janáčkova divadla připravena preventivní akce zaměřená na onkologická onemocnění.
Skončila soutěž na vodní prvek na Dominikánském náměstí. Představujeme vítězný návrh od Tomáše Pavlackého a Michaela Gabriela. V Králově Poli vybudovalo TyfloCentrum Brno moderně vybavený Dům služeb pro nevidomé Josefa Chaloupky a začala veřejná sbírka na nové varhany pro Janáčkovo kulturní centrum.
O tom, kde získat kvalitně zpracovaná data o klimatické změně a jak vytvořit společnost, která bude k žití, jsme si povídali s ředitelem brněnského projektu Fakta o klimatu Ondrášem Přibylou. Hlavní téma čísla se věnuje Všeobecné světové výstavě Expo v Dubaji. V českém pavilonu se představí i Brno, a to rovnou na dvou expozicích. Jedna se bude věnovat Mendelovi, druhá mikro a makro světu, tedy propojení elektronové mikroskopie a vesmírného průmyslu.

Co se chystá na hradě Špilberku?
Alespoň na snímcích vás provedeme nedávno proraženým tunelem pod Wilsonovým lesem. Nyní se pracuje na vnitřních částech, první cestující by se tu měli svézt tramvají v roce 2023. Historie vypráví příběh sošky Panny Marie, která proslavila Tuřany a inspirovala vznik zdejšího kostela.

Směřování Muzea města Brna nastínil v kulturním rozhovoru jeho nový ředitel Zbyněk Šolc. Chce mimo jiné otevřít klasický prohlídkový okruh hradem Špilberkem a komentuje plány na výstavbu lanovky k této památce. Dále vás pozveme na Ekofilm či novou výstavu do Fait Gallery a představíme knihu o sourozencích Ulrychových.

Na sportovních stránkách jsme vyzpovídali volejbalistku Annu Pospíšilovou, aktuality se pak věnují házené, fotbalu či basketbalu.

Říjnový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pátku 1. října 2021 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít