Vyšel prosincový Brněnský metropolitan

  • 01. prosince 2021
  • 2 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Vánoce se prolínají celým číslem, i když jeden z článků již bohužel neplatí – ten o vánočních trzích, které byly po odeslání čísla do tisku zrušeny.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. V Soběšicích vznikl nový lesní hřbitov, kde rozložení hrobů respektuje současné přírodní prvky. Park v Komárově má nové jméno, lidé v anketě vybrali název Mariacela, připomínající původní osadu. V prosinci mohou lidé v Brně navštívit zmenšeninu exponátu z Všeobecné světové výstavy v Dubaji. Do 12. prosince bude k vidění v budově A v Technologickém parku, poté se do 26. prosince přestěhuje do galerie Celnice u Löw-Beerovy vily. Cestující na sever čeká velká změna, od půlky prosince se z Brna do Blanska nedostanou vlakem. Výluka potrvá celý rok.

O smrkových monokulturách, negativních dopadech klimatické změny, ale i šetrném hospodaření v lesích a tradici vánočních stromů na náměstích jsme si povídali s ředitelem národní pobočky organizace Forest Stewardship Council Tomášem Dudou. A ohledně brněnského natáčení filmu Přání Ježíškovi jsme zpovídali jeho režisérku Martu Ferencovou.

Na Vodově se otevřela nová Galerie sportu

Jak udělat z vánočního odpadu surovinu, poradí hlavní téma magazínu. Fotoreportáž pozve čtenáře na Kraví horu, tamní hvězdárna slaví 10 let od rekonstrukce, která ji proměnila v instituci hodnou 21. století.

Rubrika Historie tentokrát potěší pivaře – připomíná počátky zlatého moku v Brně a především osvíceného sládka Poupěte, který z alchymie vaření piva udělal vědu.

Kulturní aktuality zvou na Provázek, kde každé dva měsíce pořádají jevištní pub kvízy o tom, jak Brno vidí různé menšiny. 6. prosince bude na řadě komunita LGBTQ+. Dům umění zase připravil výstavu o jedné z nejvýraznějších tváří české filmové nové vlny Ester Krumbachové.

Magazín jako obvykle uzavírá sport, kde se dočtete o nově založené Galerii sportu na Vodově ulici nebo o běžeckém závodu Christmas Run Brno, který by se měl konat 11. prosince v Lužánkách. 

Prosincový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Nenechte si ujít