Přeskočit na obsah

Vyšel prosincový Brněnský metropolitan

01. prosince 2021 2 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Vánoce se prolínají celým číslem, i když jeden z článků již bohužel neplatí – ten o vánočních trzích, které byly po odeslání čísla do tisku zrušeny.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. V Soběšicích vznikl nový lesní hřbitov, kde rozložení hrobů respektuje současné přírodní prvky. Park v Komárově má nové jméno, lidé v anketě vybrali název Mariacela, připomínající původní osadu. V prosinci mohou lidé v Brně navštívit zmenšeninu exponátu z Všeobecné světové výstavy v Dubaji. Do 12. prosince bude k vidění v budově A v Technologickém parku, poté se do 26. prosince přestěhuje do galerie Celnice u Löw-Beerovy vily. Cestující na sever čeká velká změna, od půlky prosince se z Brna do Blanska nedostanou vlakem. Výluka potrvá celý rok.

O smrkových monokulturách, negativních dopadech klimatické změny, ale i šetrném hospodaření v lesích a tradici vánočních stromů na náměstích jsme si povídali s ředitelem národní pobočky organizace Forest Stewardship Council Tomášem Dudou. A ohledně brněnského natáčení filmu Přání Ježíškovi jsme zpovídali jeho režisérku Martu Ferencovou.

Na Vodově se otevřela nová Galerie sportu

Jak udělat z vánočního odpadu surovinu, poradí hlavní téma magazínu. Fotoreportáž pozve čtenáře na Kraví horu, tamní hvězdárna slaví 10 let od rekonstrukce, která ji proměnila v instituci hodnou 21. století.

Rubrika Historie tentokrát potěší pivaře – připomíná počátky zlatého moku v Brně a především osvíceného sládka Poupěte, který z alchymie vaření piva udělal vědu.

Kulturní aktuality zvou na Provázek, kde každé dva měsíce pořádají jevištní pub kvízy o tom, jak Brno vidí různé menšiny. 6. prosince bude na řadě komunita LGBTQ+. Dům umění zase připravil výstavu o jedné z nejvýraznějších tváří české filmové nové vlny Ester Krumbachové.

Magazín jako obvykle uzavírá sport, kde se dočtete o nově založené Galerii sportu na Vodově ulici nebo o běžeckém závodu Christmas Run Brno, který by se měl konat 11. prosince v Lužánkách. 

Prosincový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.