Přeskočit na obsah

Vyšel prosincový Brněnský metropolitan

01. prosince 2021 2 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Vánoce se prolínají celým číslem, i když jeden z článků již bohužel neplatí – ten o vánočních trzích, které byly po odeslání čísla do tisku zrušeny.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. V Soběšicích vznikl nový lesní hřbitov, kde rozložení hrobů respektuje současné přírodní prvky. Park v Komárově má nové jméno, lidé v anketě vybrali název Mariacela, připomínající původní osadu. V prosinci mohou lidé v Brně navštívit zmenšeninu exponátu z Všeobecné světové výstavy v Dubaji. Do 12. prosince bude k vidění v budově A v Technologickém parku, poté se do 26. prosince přestěhuje do galerie Celnice u Löw-Beerovy vily. Cestující na sever čeká velká změna, od půlky prosince se z Brna do Blanska nedostanou vlakem. Výluka potrvá celý rok.

O smrkových monokulturách, negativních dopadech klimatické změny, ale i šetrném hospodaření v lesích a tradici vánočních stromů na náměstích jsme si povídali s ředitelem národní pobočky organizace Forest Stewardship Council Tomášem Dudou. A ohledně brněnského natáčení filmu Přání Ježíškovi jsme zpovídali jeho režisérku Martu Ferencovou.

Na Vodově se otevřela nová Galerie sportu

Jak udělat z vánočního odpadu surovinu, poradí hlavní téma magazínu. Fotoreportáž pozve čtenáře na Kraví horu, tamní hvězdárna slaví 10 let od rekonstrukce, která ji proměnila v instituci hodnou 21. století.

Rubrika Historie tentokrát potěší pivaře – připomíná počátky zlatého moku v Brně a především osvíceného sládka Poupěte, který z alchymie vaření piva udělal vědu.

Kulturní aktuality zvou na Provázek, kde každé dva měsíce pořádají jevištní pub kvízy o tom, jak Brno vidí různé menšiny. 6. prosince bude na řadě komunita LGBTQ+. Dům umění zase připravil výstavu o jedné z nejvýraznějších tváří české filmové nové vlny Ester Krumbachové.

Magazín jako obvykle uzavírá sport, kde se dočtete o nově založené Galerii sportu na Vodově ulici nebo o běžeckém závodu Christmas Run Brno, který by se měl konat 11. prosince v Lužánkách. 

Prosincový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.

Zdena Zábranská; foto: MMB
Zemřela básnířka Zdena Zábranská

Ve středu 21. září se uzavřel život Zdeny Zábranské. Výrazná autorka současné české poezie, dlouholetá redaktorka brněnského nakladatelství Blok a nositelka Ceny města Brna zemřela ve věku 82 let.

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.