Vyšel prázdninový Brněnský metropolitan

  • 28. června 2021
  • 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Dozvíte se, které dopravní projekty právě skončily a kde se nyní začalo kopat. Projdete s námi galerii pod širým nebem s obrazy velkými jako dům. Podíváme se na zoubek aplikacím a analýzám, které najdete na městském datovém portálu. A věnujeme se také 60. narozeninám Technického muzea v Brně a zdejšího televizního studia.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Jaké bude léto na silnicích? Lidem, kteří cestovali na jih Brna, se uleví, přesun tramvajové trati na Plotní je u konce. Začala ovšem stavba velkého městského okruhu, který by měl propojit Tomkovo náměstí a Rokytovu. A kope se i na Mendlově náměstí.

Letos v dubnu olomoucký magistrát čelil silnému útoku, který ho na čas prakticky vyřadil z provozu. Útočník do úřadu nevpadl dveřmi, ale bránou z jedniček a nul. Šlo o napadení datových systémů, které stálo metropoli Olomouckého kraje několik milionů korun a její občany perné chvíle, nemohli si totiž vyřídit své záležitosti. Má s takovými událostmi zkušenosti i Brno? A je na ně připraveno? Více se dozvíte zde.

Restaurátoři již dokončili obnovu nástropní fresky v sále rady na Nové radnici a znovu vytvořili fresky na stěnách. Událost je o to zajímavější, že šlo o poslední neznámé fresky v Brně.

Prozkoumejte industriální tvář Brna. Organizace TIC Brno připravila komentované prohlídky míst, která z města kdysi pomohla vytvořit moravský Manchester. Výměníkovou stanici v Novém Lískovci nahradilo komunitní centrum a na Vojtově vznikne prostor pro rodiny s dětmi i seniory.

Šedesátku letos slaví televize i technické muzeum

Aby lidé v závěru života nezůstali sami a prožili ho důstojně a podle svého. To je smyslem existence hospice neboli zařízení, které pečuje o pacienty s nevyléčitelným onemocněním v terminálním stadiu. V někdejším klášteře alžbětinek na Kamenné ulici mají s péčí o dlouhodobě nemocné zkušenosti už od 50. let minulého století, moderní Hospic sv. Alžběty zde byl založen v roce 1998. O jeho rozšíření i o tom, co lidé před smrtí ještě chtějí stihnout, jsme mluvili s ředitelem Josefem Drbalem.

Vranovská, Bratislavská, Francouzská. V těchto ulicích jsou k vidění první velkoplošné obrazy zvané muraly od předních českých výtvarníků, které utvářejí novou Městskou galerii. Ochutnávku nabízí naše fotoreportáž.

Nejvlivnější médium vysílá z Brna a o Brně už 60 let. Řeč je o televizi, konkrétně České, ještě konkrétněji o brněnském studiu. Šedesátiletou historii výroby pořadů v Brně mapuje putovní výstava černobílých a barevných fotografií pod širým nebem. Z náměstí Svobody se koncem června přesune na Moravské náměstí a od poloviny července ji bude možné vidět na Malinovského náměstí.

Kulturní rozhovor také akcentuje šedesátku. Technické muzeum chce být vždy aspoň jednou nohou v budoucnosti, říká jeho ředitel Ivo Štěpánek. Oslava narozenin muzea je připravena na 28. srpna.

Závody strongmanů, tedy siláků zdvihajících auta, nosících betonové kufry či převracejících gigantické pneumatiky, jsou dynamicky se rozvíjejícím sportem. 21. srpna se jejich klání uskuteční také v Brně (u Olympie), přičemž diváci budou mít vstup zdarma. Jihomoravskou metropoli bude reprezentovat Patrik Navara, rozhovor s ním čtěte tady.

Prázdninový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pátku 2. července 2021 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít