Přeskočit na obsah

Vyšel prázdninový Brněnský metropolitan

28. června 2021 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Dozvíte se, které dopravní projekty právě skončily a kde se nyní začalo kopat. Projdete s námi galerii pod širým nebem s obrazy velkými jako dům. Podíváme se na zoubek aplikacím a analýzám, které najdete na městském datovém portálu. A věnujeme se také 60. narozeninám Technického muzea v Brně a zdejšího televizního studia.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Jaké bude léto na silnicích? Lidem, kteří cestovali na jih Brna, se uleví, přesun tramvajové trati na Plotní je u konce. Začala ovšem stavba velkého městského okruhu, který by měl propojit Tomkovo náměstí a Rokytovu. A kope se i na Mendlově náměstí.

Letos v dubnu olomoucký magistrát čelil silnému útoku, který ho na čas prakticky vyřadil z provozu. Útočník do úřadu nevpadl dveřmi, ale bránou z jedniček a nul. Šlo o napadení datových systémů, které stálo metropoli Olomouckého kraje několik milionů korun a její občany perné chvíle, nemohli si totiž vyřídit své záležitosti. Má s takovými událostmi zkušenosti i Brno? A je na ně připraveno? Více se dozvíte zde.

Restaurátoři již dokončili obnovu nástropní fresky v sále rady na Nové radnici a znovu vytvořili fresky na stěnách. Událost je o to zajímavější, že šlo o poslední neznámé fresky v Brně.

Prozkoumejte industriální tvář Brna. Organizace TIC Brno připravila komentované prohlídky míst, která z města kdysi pomohla vytvořit moravský Manchester. Výměníkovou stanici v Novém Lískovci nahradilo komunitní centrum a na Vojtově vznikne prostor pro rodiny s dětmi i seniory.

Šedesátku letos slaví televize i technické muzeum

Aby lidé v závěru života nezůstali sami a prožili ho důstojně a podle svého. To je smyslem existence hospice neboli zařízení, které pečuje o pacienty s nevyléčitelným onemocněním v terminálním stadiu. V někdejším klášteře alžbětinek na Kamenné ulici mají s péčí o dlouhodobě nemocné zkušenosti už od 50. let minulého století, moderní Hospic sv. Alžběty zde byl založen v roce 1998. O jeho rozšíření i o tom, co lidé před smrtí ještě chtějí stihnout, jsme mluvili s ředitelem Josefem Drbalem.

Vranovská, Bratislavská, Francouzská. V těchto ulicích jsou k vidění první velkoplošné obrazy zvané muraly od předních českých výtvarníků, které utvářejí novou Městskou galerii. Ochutnávku nabízí naše fotoreportáž.

Nejvlivnější médium vysílá z Brna a o Brně už 60 let. Řeč je o televizi, konkrétně České, ještě konkrétněji o brněnském studiu. Šedesátiletou historii výroby pořadů v Brně mapuje putovní výstava černobílých a barevných fotografií pod širým nebem. Z náměstí Svobody se koncem června přesune na Moravské náměstí a od poloviny července ji bude možné vidět na Malinovského náměstí.

Kulturní rozhovor také akcentuje šedesátku. Technické muzeum chce být vždy aspoň jednou nohou v budoucnosti, říká jeho ředitel Ivo Štěpánek. Oslava narozenin muzea je připravena na 28. srpna.

Závody strongmanů, tedy siláků zdvihajících auta, nosících betonové kufry či převracejících gigantické pneumatiky, jsou dynamicky se rozvíjejícím sportem. 21. srpna se jejich klání uskuteční také v Brně (u Olympie), přičemž diváci budou mít vstup zdarma. Jihomoravskou metropoli bude reprezentovat Patrik Navara, rozhovor s ním čtěte tady.

Prázdninový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pátku 2. července 2021 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.