Přeskočit na obsah

Vyšel prázdninový Brněnský metropolitan

23. června 2022 2 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Těžištěm jsou letní akce, jako divadelní a hudební festivaly, letní kina, dronové show, Festival planet či Den Brna.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Připomeneme si historii Mendlova náměstí, kde dřív stávaly i lázně s bazény, a přestavbu ze 60. let, kterou odborníci dodnes hodnotí jako katastrofální. O její částečnou nápravu se pokouší současná rekonstrukce, která by měla být hotová na konci prázdnin. 

U ulice Bořetické na Vinohradech vybudovali pumptrackovou dráhu a novou atrakci mají v zoo na Mniší hoře a v Lamacentru na Hádech: ekodomečky, které slouží jako hračka pro děti i názorná ukázka, jak by mohlo vypadat běžné bydlení budoucnosti. 

Město Brno spouští družstevní bydlení, zájemci o cenově dostupné byty se mohou hlásit do 15. září. Vše potřebné najdou na webu bydleni.brno.cz. 

Pokud je váš život spjat se Zbrojovkou, máte možnost se podělit o svůj příběh. Na pamětníky se obrací projekt Fenomén Zbrojovka, více informací se dozvíte na stejnojmenném webu. O prázdninách vrcholí letošní mendelovské oslavy: 22. a 23. července se uskuteční Mendel Festival, na Špilberku je k vidění venkovní výstava, konat se budou dvě konference a objevitel základních principů dědičnosti má i svou vlastní bankovku.

Brno v letním kině

Jelikož se blíží sezona letních kin, zeptali jsme se manažerky Filmové kanceláře Brno, které filmy s brněnskými exteriéry mohou lidé nyní vidět na plátně. Rozhovor také prozradí, které zdejší lokace jsou pro štáby lákavé a které zatím filmaři neobjevili. V rámci festivalu Ignis Brunensis se už podruhé uskuteční dronové show. Jak vypadá a jak dlouho trvá jejich příprava, popisuje vedoucí týmu jejich tvůrců David Zaorálek. O mnoha dalších akcích a aktivitách o prázdninách se dozvíte v hlavním tématu čísla.

Fotoreportáž čtenáře pozve za bránu komínské trolejbusové vozovny, která letos slaví 25 let své existence. Kulturní rozhovor jsme vedli s kurátory dvou nových expozic v rekonstruovaném Paláci šlechtičen a ve sportovním interview americký trenér baseballových Hrochů rozebírá sezonu a silné stránky svého týmu.

Sportovní aktuality pozvou na cyklistický závod Visegrad 4 Bicycle Race, jehož účastníci se z Brna vydají do Mikulova zpět a skončí na Špilberku. Ani běžce letní pauza nečeká, 20. července se mohou těšit na tradiční pohár Triexpert Cup.

Prázdninový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do úterka 28. června 2022 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Nejnovější články

Ani tento víkend Švédové Brno nedobudou. K oslavám historické události a k dobré náladě přispějí i hudební a divadelní festivaly
Ani tento víkend Švédové Brno nedobudou. K oslavám historické události a k dobré náladě přispějí i hudební a divadelní festivaly

Druhý srpnový víkend se ponese ve znamení oslav Dne Brna. Vojáky, řemeslníky, pištce a tambory ze 17. století však doplní soudobí hudebníci, kteří už ve čtvrtek „rozběhli“ Maraton hudby. V neděli se k nim pak přidají i divadelníci a kejklíři, kteří se představí na Prknech, dlažbě i trávě. A na to všechno budou z pátku na sobotu padat hvězdy. Bylo by škoda si takový krásný mumraj nechat ujít…

Brno jako oáza klidu, nebo středisko zločinu? Pohled obyvatel město zjišťovalo v průzkumu
Brno jako oáza klidu, nebo středisko zločinu? Pohled obyvatel město zjišťovalo v průzkumu

Jaká místa jsou nebezpečná, kdo už se setkal s pouliční kriminalitou nebo jestli je kamerový dohled dostatečný – i takové byly otázky, na které odpovídala veřejnost v průzkumu provedeném Masarykovou univerzitou. Město tyto názory obyvatel sbírá pravidelně a na základě výsledků může například lépe cílit preventivní opatření.

Nabíjecí stanice pro elektroauta. Foto: M. Schmerková
Elektromobily mají u dobíjecích stanic vlastní zónu E. Jaká jsou pravidla?

(and) – Ke stávajícím parkovacím zónám A, B a C přibyla od pondělí nová zóna E. Bude u nabíjecích stanic pro elektromobily a měla by zajistit, že tato místa neobsadí jiný vůz než elektromobil či hybrid a že zároveň parkovací stání nezůstane obsazené déle, než je nezbytné.

Rekonstrukce bitvy mezi Brňany a Švédy. Foto: Michal Růžička, TIC Brno
Brno oslaví svůj den na povrchu i pod zemí

Centrum města se o víkendu vrátí o čtyři sta let zpět do historie, do momentu, kdy Brňané odrazili švédské útočníky. Vítězství, které Brnu na další staletí zajistilo status moravské metropole, oslaví třídenní program, ve kterém nechybí ani oblíbená ukázka historické bitvy.