Přeskočit na obsah

Vyšel prázdninový Brněnský metropolitan

23. června 2022 2 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Těžištěm jsou letní akce, jako divadelní a hudební festivaly, letní kina, dronové show, Festival planet či Den Brna.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Připomeneme si historii Mendlova náměstí, kde dřív stávaly i lázně s bazény, a přestavbu ze 60. let, kterou odborníci dodnes hodnotí jako katastrofální. O její částečnou nápravu se pokouší současná rekonstrukce, která by měla být hotová na konci prázdnin. 

U ulice Bořetické na Vinohradech vybudovali pumptrackovou dráhu a novou atrakci mají v zoo na Mniší hoře a v Lamacentru na Hádech: ekodomečky, které slouží jako hračka pro děti i názorná ukázka, jak by mohlo vypadat běžné bydlení budoucnosti. 

Město Brno spouští družstevní bydlení, zájemci o cenově dostupné byty se mohou hlásit do 15. září. Vše potřebné najdou na webu bydleni.brno.cz. 

Pokud je váš život spjat se Zbrojovkou, máte možnost se podělit o svůj příběh. Na pamětníky se obrací projekt Fenomén Zbrojovka, více informací se dozvíte na stejnojmenném webu. O prázdninách vrcholí letošní mendelovské oslavy: 22. a 23. července se uskuteční Mendel Festival, na Špilberku je k vidění venkovní výstava, konat se budou dvě konference a objevitel základních principů dědičnosti má i svou vlastní bankovku.

Brno v letním kině

Jelikož se blíží sezona letních kin, zeptali jsme se manažerky Filmové kanceláře Brno, které filmy s brněnskými exteriéry mohou lidé nyní vidět na plátně. Rozhovor také prozradí, které zdejší lokace jsou pro štáby lákavé a které zatím filmaři neobjevili. V rámci festivalu Ignis Brunensis se už podruhé uskuteční dronové show. Jak vypadá a jak dlouho trvá jejich příprava, popisuje vedoucí týmu jejich tvůrců David Zaorálek. O mnoha dalších akcích a aktivitách o prázdninách se dozvíte v hlavním tématu čísla.

Fotoreportáž čtenáře pozve za bránu komínské trolejbusové vozovny, která letos slaví 25 let své existence. Kulturní rozhovor jsme vedli s kurátory dvou nových expozic v rekonstruovaném Paláci šlechtičen a ve sportovním interview americký trenér baseballových Hrochů rozebírá sezonu a silné stránky svého týmu.

Sportovní aktuality pozvou na cyklistický závod Visegrad 4 Bicycle Race, jehož účastníci se z Brna vydají do Mikulova zpět a skončí na Špilberku. Ani běžce letní pauza nečeká, 20. července se mohou těšit na tradiční pohár Triexpert Cup.

Prázdninový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do úterka 28. června 2022 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Petra Mertová. Foto: Zdeněk Kolařík
Vzpomínky na Vlněnu neleží v archivu, ale v hlavě pamětníků

Byly doby, kdy se sláva Brna jako moravského Manchesteru, tedy bašty textilního průmyslu, téměř dotýkala hvězd. Jejich třpyt ulpěl ještě i na produkci zdejších socialistických textilek – mimo jiné pověstné Vlněny –, v 90. letech 20. století však vyhasl a čas odvál i samotné tovární budovy. Ti, kteří tady pracovali, však ještě žijí a jejich vyprávění zachytila etnografka Petra Mertová v knize Vzpomínky na Vlněnu, kterou loni vydalo Technické muzeum v Brně.

Elektronový mikroskop. Foto: Thermo Fisher Scientific
Dny elektronové mikroskopie: poznejte podivuhodný mikrosvět

Bez elektronových mikroskopů bychom se dnes už těžko obešli v lékařství, kriminalistice, archeologii, výzkumu materiálů nebo leteckém průmyslu. Každý třetí takový přístroj na světě pochází z Brna. Přijďte se nyní seznámit s pestrým mikroskopickým světem.

Dobrovolníci u sv. Anny. Foto: DobroCentrum FNUSA
Dobrovolnictví může dát životu smysl. Kde a jak začít?

Štěpánka na hudebním festivalu organizovala auta na parkovišti. Starší dáma, měla-li problém s počítačem, mohla se obrátit na Roberta. Iva si chodila povídat s pacienty hospice.

Dolní nádraží. Foto: Zdeněk Kolařík
S novým nádražím přijde i modernizace vlakové sítě v Brně

Nejviditelnější a nejdůležitější stavbou v rámci železničního uzlu Brno, pro který se také používá označení Europoint Brno, bude nové hlavní nádraží. Vzniknou však nebo budou modernizovány i menší stanice a nové trati. Vyroste také celá nová čtvrť a promění se další části města.

Nejnovější články

Petra Mertová. Foto: Zdeněk Kolařík
Vzpomínky na Vlněnu neleží v archivu, ale v hlavě pamětníků

Byly doby, kdy se sláva Brna jako moravského Manchesteru, tedy bašty textilního průmyslu, téměř dotýkala hvězd. Jejich třpyt ulpěl ještě i na produkci zdejších socialistických textilek – mimo jiné pověstné Vlněny –, v 90. letech 20. století však vyhasl a čas odvál i samotné tovární budovy. Ti, kteří tady pracovali, však ještě žijí a jejich vyprávění zachytila etnografka Petra Mertová v knize Vzpomínky na Vlněnu, kterou loni vydalo Technické muzeum v Brně.

Byt Bratislavská 51. Foto: Z. Kolařík
Osm startovacích bytů je připraveno k nastěhování

Osm nových startovacích bytů je připraveno pro mladé páry a rodiny. Zájemci se mohou hlásit do 27. dubna. Ti, kteří splní podmínky, pak postoupí do slosování.

Emil Boček při předávání Ceny města Brna. Foto: M. Schmerková
Zemřel Emil Boček, válečný veterán a čestný občan města Brna

V sobotu 25. března se uzavřela dlouhá a bohatá životní cesta válečného veterána Emila Bočka. Jako příslušník RAF společně s dalšími československými letci a vojáky zásadním způsobem za druhé světové války přispěl k definitivní porážce nacistického Německa. Jeho rodné město Brno, kde prožil celý svůj život, si ho vážilo jako jednoho z nejvýznamnějších občanů a svou úctu mu vyjádřilo udělením Ceny města Brna a poté i čestného občanství.  

Běh Lužánkami. Foto: M. Schmerková
Vběhněte do víkendu s větrem v zádech a večer si dopřejte zklidnění ve tmě

Nabídka víkendových aktivit s jarem v zádech nabírá dech – ten bude potřeba na sobotním Běhu Lužánkami. Hodina Země upozorní na klimatické změny, jak vypadá temnější Brno, zjistíte na procházce. Detektivem se děti stanou v Technickém muzeu a folklor pro 21. století se bude probírat v Kumstu.