Vyšel listopadový Brněnský metropolitan

  • 04. listopadu 2021
  • 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Povídali jsme si s dobrovolníkem, shrnuli jsme akce k 17. listopadu a přinášíme přehled uskutečněných i navržených projektů v participativním rozpočtu Dáme na vás. Hlasovat o těch nejpřínosnějších můžete do konce listopadu.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Přinášíme například zjištění sociologického výzkumu Brno v době pandemie, který mimo jiné ukázal, že lidem v době jarního lockdownu nejvíce chyběly návštěvy restaurací, divadel či koncertů nebo že se naučili nakupovat přes internet. 

Na portálu Brno iD můžete do 12. listopadu hlasovat o názvu parku v Komárově. Jiný park, u ulice Žižkovy na Kraví hoře, nově láká k návštěvě. Vznikl na místě vyhořelé vojenské jídelny a nabízí kromě laviček k posezení posilovací prvky k protažení těla. Příklady úspěšné přeměny zanedbaných či nevyužívaných prostor si můžete prohlédnout od 11. listopadu do 8. prosince v Urban centru na Staré radnici. A přinášíme také upozornění na zákaz používání starších kotlů na pevná paliva od příští topné sezony či výzvu k darování nepotřebného oblečení sociálnímu šatníku na Křenové 20.

Brňané mohou v listopadu rozhodnout o osudu 35 milionů korun

Jak vypadá takový normální dobrovolník? I o tom jsme se bavili s Davidem Kremeníkem, letošním laureátem Křesadla – ceny pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. 

Hlavním tématem čísla je 5. ročník participativního rozpočtu Dáme na vás. Brňané mohou v listopadu rozhodnout o osudu 35 milionů korun, které půjdou na vítězné nápady pro lepší život ve městě. Jaké zlepšováky se poperou o podporu hlasujících? Představíme vám i to, co už je hotové z minulých ročníků a co se právě rodí.

Listopad je spjatý s péčí o místa posledního odpočinku našich blízkých. I my jsme se vypravili na brněnské hřbitovy, abychom ukázali, kde a jaké zajímavé osobnosti spí věčným spánkem.

V listopadu si připomeneme výročí narození výrazných osobností, které se zapsaly do kulturní historie našeho města. Herec Ladislav Lakomý se narodil 14. listopadu 1931 v Náměšti na Hané, ale celý život působil v Brně, kde o pět let dříve, 17. listopadu 1926, přišli na svět herečka Vlasta Chramostová a architekt Ivan Ruller.

Pro literární fajnšmekry i pro všechny, kdo mají chuť objevovat svoje město zase z jiného úhlu, připravují už několik let Jiří Trávníček a Michal Fránek projekt Brno poetické. Básní vztahujících se k Brnu za tu dobu nashromáždili 276. Více se o projektu dozvíte v kulturním rozhovoru.

Ten sportovní jsme vedli se závodníkem Komety Brno a českým reprezentantem v plavání Filipem Chrápavým, který má za sebou úspěšný rok, v němž mimo jiné překonal český rekord na 200 metrů. V září pak ovládl se svým družstvem domácí mistrovství. Nyní jej čeká evropský šampionát a boj o účast na mistrovství světa. 

Listopadový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pátku 5. listopadu 2021 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít