Přeskočit na obsah

Vyšel listopadový Brněnský metropolitan

04. listopadu 2021 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Povídali jsme si s dobrovolníkem, shrnuli jsme akce k 17. listopadu a přinášíme přehled uskutečněných i navržených projektů v participativním rozpočtu Dáme na vás. Hlasovat o těch nejpřínosnějších můžete do konce listopadu.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Přinášíme například zjištění sociologického výzkumu Brno v době pandemie, který mimo jiné ukázal, že lidem v době jarního lockdownu nejvíce chyběly návštěvy restaurací, divadel či koncertů nebo že se naučili nakupovat přes internet. 

Na portálu Brno iD můžete do 12. listopadu hlasovat o názvu parku v Komárově. Jiný park, u ulice Žižkovy na Kraví hoře, nově láká k návštěvě. Vznikl na místě vyhořelé vojenské jídelny a nabízí kromě laviček k posezení posilovací prvky k protažení těla. Příklady úspěšné přeměny zanedbaných či nevyužívaných prostor si můžete prohlédnout od 11. listopadu do 8. prosince v Urban centru na Staré radnici. A přinášíme také upozornění na zákaz používání starších kotlů na pevná paliva od příští topné sezony či výzvu k darování nepotřebného oblečení sociálnímu šatníku na Křenové 20.

Brňané mohou v listopadu rozhodnout o osudu 35 milionů korun

Jak vypadá takový normální dobrovolník? I o tom jsme se bavili s Davidem Kremeníkem, letošním laureátem Křesadla – ceny pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. 

Hlavním tématem čísla je 5. ročník participativního rozpočtu Dáme na vás. Brňané mohou v listopadu rozhodnout o osudu 35 milionů korun, které půjdou na vítězné nápady pro lepší život ve městě. Jaké zlepšováky se poperou o podporu hlasujících? Představíme vám i to, co už je hotové z minulých ročníků a co se právě rodí.

Listopad je spjatý s péčí o místa posledního odpočinku našich blízkých. I my jsme se vypravili na brněnské hřbitovy, abychom ukázali, kde a jaké zajímavé osobnosti spí věčným spánkem.

V listopadu si připomeneme výročí narození výrazných osobností, které se zapsaly do kulturní historie našeho města. Herec Ladislav Lakomý se narodil 14. listopadu 1931 v Náměšti na Hané, ale celý život působil v Brně, kde o pět let dříve, 17. listopadu 1926, přišli na svět herečka Vlasta Chramostová a architekt Ivan Ruller.

Pro literární fajnšmekry i pro všechny, kdo mají chuť objevovat svoje město zase z jiného úhlu, připravují už několik let Jiří Trávníček a Michal Fránek projekt Brno poetické. Básní vztahujících se k Brnu za tu dobu nashromáždili 276. Více se o projektu dozvíte v kulturním rozhovoru.

Ten sportovní jsme vedli se závodníkem Komety Brno a českým reprezentantem v plavání Filipem Chrápavým, který má za sebou úspěšný rok, v němž mimo jiné překonal český rekord na 200 metrů. V září pak ovládl se svým družstvem domácí mistrovství. Nyní jej čeká evropský šampionát a boj o účast na mistrovství světa. 

Listopadový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pátku 5. listopadu 2021 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.