Přeskočit na obsah

Vyšel lednový Brněnský metropolitan

19. ledna 2022 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Se zpožděním, ale na lepším papíře. Těšit se můžete třeba na souhrn brněnského dění v roce 2021 nebo fotoreportáž z nově opraveného historického sálu na Nové radnici.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Najděte maskota v tramvaji a vyhrajte s #PripravBrno. Ve Slatině rostou byty pro seniory, hotové budou už letos. Výstavní prostor bez otevírací doby a vstupného. Tak lze popsat Městskou galerii, jež se rozprostírá v okolí ulice Cejl a která získala veřejnou podporu v participativním rozpočtu Dáme na vás. Oficiálně byla otevřena loni v prosinci.

Město podporuje inovační podnikání v Brně, např. díky programu Kreativní vouchery, který zvyšuje konkurenceschopnost služeb a produktů pomocí spolupráce s designéry, grafiky nebo odborníky na marketing. Do konce ledna se na webu www.kreativnivouchery.cz mohou přihlásit jihomoravské firmy, které si vyberou kreativce a připraví spolu projekt. Losování z přihlášených projektů je v plánu v dubnu, Brno těm úspěšným přispěje dohromady 4,5 milionu korun.

Význam preventivních prohlídek je nedocenitelný a mohou zachraňovat životy. Na to upozorní interaktivní výstava zaměřená na prevenci onkologických onemocnění. Zhlédnout ji můžete v Urban centru na Staré radnici od 8. do 25. února. Každé úterý a čtvrtek bude zajištěno měření složení těla s interpretací a poradenstvím, 9. a 14. února jsou v plánu osvětové přednášky odborníků z MOÚ.

Do Zbrojovky za olympiádou

Pavel Antonín pracuje u Městské policie Brno 28 let, na odchytové službě je 18 let. Možná, že právě on z vašeho bytu vyháněl netopýry nebo odvezl ze zahrady divočáka, který vás ohrožoval. Poradí si s toulavou kočkou, opuštěnou krajtou i leguánem na budově školky. A rád se s čtenáři Brněnského metropolitanu podělil o své zkušenosti. 

Co hýbalo Brnem v roce 2021? Pracovalo se na dvou tramvajových tunelech a v okolí Tomkova náměstí se začal budovat další úsek velkého městského okruhu. V dubnu v ulicích přibyly hnědé kontejnery na bioodpad a v červenci byly vyhlášeny výsledky mezinárodní soutěže o návrh nového nádraží. Výročí sta let existence slavila Knihovna Jiřího Mahena a šedesátku Technické muzeum v Brně. Hlavní událostí roku 2021 byla ovšem letní olympiáda v Tokiu. Asi nikdo nečekal, jak pro Brno dopadne. Čtyři medaile, z toho dvě zlaté, to lze označit za velmi solidní úrodu.

Vypadá jako barokní, vybavením ale odpovídá 21. století. Takový je výsledek rekonstrukce sálu Rady na Nové radnici v Brně, která trvala od července 2019 do prosince loňského roku a přišla na 34 milionů korun. Teď už v něm opět zasedají radní, vedení města tu přijímá hosty, starostové se sem sjíždějí na sněmy – a na přelomu ledna a února jsou v plánu i prohlídky pro veřejnost. Rezervace budou možné přes web vstupenky.ticbrno.cz.

Rok 2022 bude ve znamení oslav 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Důležitou součástí oslav bude i zhotovení monumentu věnovaného tomuto vědci, a to přímo na zrekonstruovaném Mendlově náměstí. Ve veřejné mezinárodní soutěži nejlépe uspěl návrh třiašedesátiletého brněnského umělce Jaromíra Garguláka. V rozhovoru mimo jiné prozradil, proč nezvolil figurativní pojetí díla ani podobu šroubovice DNA.

Na sportovní straně čtenáře zveme na Olympijský festival. Bude se konat od 4. do 20. února v Nové Zbrojovce u vlakové zastávky Židenice a nabídne téměř dvacet zimních sportů k vyzkoušení. Děti do 12 let a senioři nad 65 let mají vstup zdarma.

Lednový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pátku 21. ledna 2022 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz. 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.