Přeskočit na obsah

Vyšel lednový Brněnský metropolitan

19. ledna 2022 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Se zpožděním, ale na lepším papíře. Těšit se můžete třeba na souhrn brněnského dění v roce 2021 nebo fotoreportáž z nově opraveného historického sálu na Nové radnici.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Najděte maskota v tramvaji a vyhrajte s #PripravBrno. Ve Slatině rostou byty pro seniory, hotové budou už letos. Výstavní prostor bez otevírací doby a vstupného. Tak lze popsat Městskou galerii, jež se rozprostírá v okolí ulice Cejl a která získala veřejnou podporu v participativním rozpočtu Dáme na vás. Oficiálně byla otevřena loni v prosinci.

Město podporuje inovační podnikání v Brně, např. díky programu Kreativní vouchery, který zvyšuje konkurenceschopnost služeb a produktů pomocí spolupráce s designéry, grafiky nebo odborníky na marketing. Do konce ledna se na webu www.kreativnivouchery.cz mohou přihlásit jihomoravské firmy, které si vyberou kreativce a připraví spolu projekt. Losování z přihlášených projektů je v plánu v dubnu, Brno těm úspěšným přispěje dohromady 4,5 milionu korun.

Význam preventivních prohlídek je nedocenitelný a mohou zachraňovat životy. Na to upozorní interaktivní výstava zaměřená na prevenci onkologických onemocnění. Zhlédnout ji můžete v Urban centru na Staré radnici od 8. do 25. února. Každé úterý a čtvrtek bude zajištěno měření složení těla s interpretací a poradenstvím, 9. a 14. února jsou v plánu osvětové přednášky odborníků z MOÚ.

Do Zbrojovky za olympiádou

Pavel Antonín pracuje u Městské policie Brno 28 let, na odchytové službě je 18 let. Možná, že právě on z vašeho bytu vyháněl netopýry nebo odvezl ze zahrady divočáka, který vás ohrožoval. Poradí si s toulavou kočkou, opuštěnou krajtou i leguánem na budově školky. A rád se s čtenáři Brněnského metropolitanu podělil o své zkušenosti. 

Co hýbalo Brnem v roce 2021? Pracovalo se na dvou tramvajových tunelech a v okolí Tomkova náměstí se začal budovat další úsek velkého městského okruhu. V dubnu v ulicích přibyly hnědé kontejnery na bioodpad a v červenci byly vyhlášeny výsledky mezinárodní soutěže o návrh nového nádraží. Výročí sta let existence slavila Knihovna Jiřího Mahena a šedesátku Technické muzeum v Brně. Hlavní událostí roku 2021 byla ovšem letní olympiáda v Tokiu. Asi nikdo nečekal, jak pro Brno dopadne. Čtyři medaile, z toho dvě zlaté, to lze označit za velmi solidní úrodu.

Vypadá jako barokní, vybavením ale odpovídá 21. století. Takový je výsledek rekonstrukce sálu Rady na Nové radnici v Brně, která trvala od července 2019 do prosince loňského roku a přišla na 34 milionů korun. Teď už v něm opět zasedají radní, vedení města tu přijímá hosty, starostové se sem sjíždějí na sněmy – a na přelomu ledna a února jsou v plánu i prohlídky pro veřejnost. Rezervace budou možné přes web vstupenky.ticbrno.cz.

Rok 2022 bude ve znamení oslav 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Důležitou součástí oslav bude i zhotovení monumentu věnovaného tomuto vědci, a to přímo na zrekonstruovaném Mendlově náměstí. Ve veřejné mezinárodní soutěži nejlépe uspěl návrh třiašedesátiletého brněnského umělce Jaromíra Garguláka. V rozhovoru mimo jiné prozradil, proč nezvolil figurativní pojetí díla ani podobu šroubovice DNA.

Na sportovní straně čtenáře zveme na Olympijský festival. Bude se konat od 4. do 20. února v Nové Zbrojovce u vlakové zastávky Židenice a nabídne téměř dvacet zimních sportů k vyzkoušení. Děti do 12 let a senioři nad 65 let mají vstup zdarma.

Lednový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pátku 21. ledna 2022 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz. 

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.