Přeskočit na obsah

Vyšel lednový Brněnský metropolitan

19. ledna 2022 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Se zpožděním, ale na lepším papíře. Těšit se můžete třeba na souhrn brněnského dění v roce 2021 nebo fotoreportáž z nově opraveného historického sálu na Nové radnici.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Najděte maskota v tramvaji a vyhrajte s #PripravBrno. Ve Slatině rostou byty pro seniory, hotové budou už letos. Výstavní prostor bez otevírací doby a vstupného. Tak lze popsat Městskou galerii, jež se rozprostírá v okolí ulice Cejl a která získala veřejnou podporu v participativním rozpočtu Dáme na vás. Oficiálně byla otevřena loni v prosinci.

Město podporuje inovační podnikání v Brně, např. díky programu Kreativní vouchery, který zvyšuje konkurenceschopnost služeb a produktů pomocí spolupráce s designéry, grafiky nebo odborníky na marketing. Do konce ledna se na webu www.kreativnivouchery.cz mohou přihlásit jihomoravské firmy, které si vyberou kreativce a připraví spolu projekt. Losování z přihlášených projektů je v plánu v dubnu, Brno těm úspěšným přispěje dohromady 4,5 milionu korun.

Význam preventivních prohlídek je nedocenitelný a mohou zachraňovat životy. Na to upozorní interaktivní výstava zaměřená na prevenci onkologických onemocnění. Zhlédnout ji můžete v Urban centru na Staré radnici od 8. do 25. února. Každé úterý a čtvrtek bude zajištěno měření složení těla s interpretací a poradenstvím, 9. a 14. února jsou v plánu osvětové přednášky odborníků z MOÚ.

Do Zbrojovky za olympiádou

Pavel Antonín pracuje u Městské policie Brno 28 let, na odchytové službě je 18 let. Možná, že právě on z vašeho bytu vyháněl netopýry nebo odvezl ze zahrady divočáka, který vás ohrožoval. Poradí si s toulavou kočkou, opuštěnou krajtou i leguánem na budově školky. A rád se s čtenáři Brněnského metropolitanu podělil o své zkušenosti. 

Co hýbalo Brnem v roce 2021? Pracovalo se na dvou tramvajových tunelech a v okolí Tomkova náměstí se začal budovat další úsek velkého městského okruhu. V dubnu v ulicích přibyly hnědé kontejnery na bioodpad a v červenci byly vyhlášeny výsledky mezinárodní soutěže o návrh nového nádraží. Výročí sta let existence slavila Knihovna Jiřího Mahena a šedesátku Technické muzeum v Brně. Hlavní událostí roku 2021 byla ovšem letní olympiáda v Tokiu. Asi nikdo nečekal, jak pro Brno dopadne. Čtyři medaile, z toho dvě zlaté, to lze označit za velmi solidní úrodu.

Vypadá jako barokní, vybavením ale odpovídá 21. století. Takový je výsledek rekonstrukce sálu Rady na Nové radnici v Brně, která trvala od července 2019 do prosince loňského roku a přišla na 34 milionů korun. Teď už v něm opět zasedají radní, vedení města tu přijímá hosty, starostové se sem sjíždějí na sněmy – a na přelomu ledna a února jsou v plánu i prohlídky pro veřejnost. Rezervace budou možné přes web vstupenky.ticbrno.cz.

Rok 2022 bude ve znamení oslav 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Důležitou součástí oslav bude i zhotovení monumentu věnovaného tomuto vědci, a to přímo na zrekonstruovaném Mendlově náměstí. Ve veřejné mezinárodní soutěži nejlépe uspěl návrh třiašedesátiletého brněnského umělce Jaromíra Garguláka. V rozhovoru mimo jiné prozradil, proč nezvolil figurativní pojetí díla ani podobu šroubovice DNA.

Na sportovní straně čtenáře zveme na Olympijský festival. Bude se konat od 4. do 20. února v Nové Zbrojovce u vlakové zastávky Židenice a nabídne téměř dvacet zimních sportů k vyzkoušení. Děti do 12 let a senioři nad 65 let mají vstup zdarma.

Lednový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pátku 21. ledna 2022 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz. 

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.