Vyšel květnový Brněnský metropolitan - Tiskový servis

Vyšel květnový Brněnský metropolitan

  • 27. dubna 2023
  • 3 minuty čtení
  • Zuzana Gregorová

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková

Last call neboli poslední výzva pro ty, kdo mají nápad na zlepšení Brna – 15. květen je poslední den pro podávání projektů do letošního ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás. Na web paro.damenavas.cz zabruste i v případě, že vás samotné nic nenapadá – uvidíte tam všechny přihlášené projekty, a pokud vás některý osloví, můžete mu rovnou dát lajk. Jedním z vítězů minulých ročníků je dětské hřiště a workoutové sportoviště v řečkovickém Zamilovaném hájku, které bylo 18. dubna slavnostně otevřeno.

Velký městský okruh se rozrůstá, aktuálně se pracuje na třech úsecích. Jedním z nich je Žabovřeská, kde vznikl tramvajový tunel o délce téměř 500 metrů. 1. května by tudy měly poprvé projet tramvaje s cestujícími. Dokončení stavby celého úseku je v plánu příští rok.

Poliklinika na Lesné těší pacienty přívětivějším interiérem, Paměť národa otevře 29. května novou expozici na Radnické a zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou od dubna průchozí zdarma.

Starobrněnský klášter slaví 700 let

O víkendu 13. a 14. května se opět otevřou dveře vil, domů i institucí při festivalu Open House Brno. Jeho zakladatelka a ředitelka Lucie Pešl Šilerová nyní letošní ročník se svým týmem a komunitou dobrovolníků dotahuje. Povídali jsme si s ní, odkud se nápad na akci vzal a podle čeho se vybírají zpřístupněná místa.

Ve fotoreportáži představujeme aplikaci Brňáci pro Brno, která lidem už 13 let umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Starobrněnský klášter letos slaví 700 let a věnujeme se mu v rubrice Historie. Kulatiny si připomíná i Besední dům – k 150 letům od jeho otevření připravuje Filharmonie Brno koncerty, prohlídky i konference.

Pocity životní pohody a štěstí, v moderním žargonu wellbeing, chce dospělým i dětem přinést v pořadí už 18. Brněnská muzejní noc, která na město padne 20. května. A 23. května se uskuteční konference w♀men in art, která patří mezi aktivity zóny nezávislého umění CO.LABS. Vizemi této tvůrčí scény i letošní sezonou zaměřenou na podporu žen v umění nás provedla režisérka a členka uměleckého a výkonného vedení Alexandra Bolfová.

Sportovní rubrika pozve na Histo Cup (13. května) a Běh pro Paměť národa (20. května). Baseballová Technika Brno byla v loňské sezoně otloukánkem nejvyšší soutěže, kam se po roční přestávce vrátila. Aby si klub letos odpustil starosti se záchranou, na pozici trenéra, který může pomoci i na pálce, najal Australana Ryana Berga, jenž v Technice v minulosti jako hráč i jako manažer působil. V rozhovoru přiblíží, jak pracuje s tréninkovou morálkou mužstva a čeho by v sezoně rád dosáhl.

Květnový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online nebo stáhnout v pdf zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do úterka 2. května 2023 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Další články z rubriky