Přeskočit na obsah

Vyšel květnový Brněnský metropolitan

27. dubna 2023 3 minuty čtení Zuzana Gregorová

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Last call neboli poslední výzva pro ty, kdo mají nápad na zlepšení Brna – 15. květen je poslední den pro podávání projektů do letošního ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás. Na web paro.damenavas.cz zabruste i v případě, že vás samotné nic nenapadá – uvidíte tam všechny přihlášené projekty, a pokud vás některý osloví, můžete mu rovnou dát lajk. Jedním z vítězů minulých ročníků je dětské hřiště a workoutové sportoviště v řečkovickém Zamilovaném hájku, které bylo 18. dubna slavnostně otevřeno.

Velký městský okruh se rozrůstá, aktuálně se pracuje na třech úsecích. Jedním z nich je Žabovřeská, kde vznikl tramvajový tunel o délce téměř 500 metrů. 1. května by tudy měly poprvé projet tramvaje s cestujícími. Dokončení stavby celého úseku je v plánu příští rok.

Poliklinika na Lesné těší pacienty přívětivějším interiérem, Paměť národa otevře 29. května novou expozici na Radnické a zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou od dubna průchozí zdarma.

Starobrněnský klášter slaví 700 let

O víkendu 13. a 14. května se opět otevřou dveře vil, domů i institucí při festivalu Open House Brno. Jeho zakladatelka a ředitelka Lucie Pešl Šilerová nyní letošní ročník se svým týmem a komunitou dobrovolníků dotahuje. Povídali jsme si s ní, odkud se nápad na akci vzal a podle čeho se vybírají zpřístupněná místa.

Ve fotoreportáži představujeme aplikaci Brňáci pro Brno, která lidem už 13 let umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Starobrněnský klášter letos slaví 700 let a věnujeme se mu v rubrice Historie. Kulatiny si připomíná i Besední dům – k 150 letům od jeho otevření připravuje Filharmonie Brno koncerty, prohlídky i konference.

Pocity životní pohody a štěstí, v moderním žargonu wellbeing, chce dospělým i dětem přinést v pořadí už 18. Brněnská muzejní noc, která na město padne 20. května. A 23. května se uskuteční konference w♀men in art, která patří mezi aktivity zóny nezávislého umění CO.LABS. Vizemi této tvůrčí scény i letošní sezonou zaměřenou na podporu žen v umění nás provedla režisérka a členka uměleckého a výkonného vedení Alexandra Bolfová.

Sportovní rubrika pozve na Histo Cup (13. května) a Běh pro Paměť národa (20. května). Baseballová Technika Brno byla v loňské sezoně otloukánkem nejvyšší soutěže, kam se po roční přestávce vrátila. Aby si klub letos odpustil starosti se záchranou, na pozici trenéra, který může pomoci i na pálce, najal Australana Ryana Berga, jenž v Technice v minulosti jako hráč i jako manažer působil. V rozhovoru přiblíží, jak pracuje s tréninkovou morálkou mužstva a čeho by v sezoně rád dosáhl.

Květnový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online nebo stáhnout v pdf zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do úterka 2. května 2023 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.