Přeskočit na obsah

Vyšel květnový Brněnský metropolitan

28. dubna 2022 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Čeká vás rozhovor o stoleté, avšak stále vitální botanické zahradě i o seriálu čtení básní v Káznici na Cejlu. Po několikaleté rekonstrukci se otevřel Palác šlechtičen a naopak se zavřely historické vodojemy na Žlutém kopci a pracuje se na jejich zpřístupnění. Zveme vás také na mnoho květnových akcí, od Brněnské muzejní noci po Divadelní svět Brno.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Do 12. května se mohou hlásit zájemci o pět startovacích bytů v Brně a do 15. května lze podávat návrhy do participativního rozpočtu Dáme na vás. Celý měsíc (od 7. května do 7. června) potrvá kampaň zaměřená na rodiny.

V květnu se do systému rezidentního parkování začlení oblast kolem Erbenovy ulice a město Brno se dohodlo s vlastníkem hotelu International: výsledkem je, že výstavbě Janáčkova kulturního centra už nic nebrání. Přečtete si také o pokračující revitalizaci Staré Ponávky. A pozveme vás do nově otevřeného Paláce šlechtičen, kde lze navštívit dvě stálé expozice a restaurovanou kapli.

Téma čísla se věnuje dlouhodobé městské strategii Brno 2050. Ta představuje plán s konkrétními projekty, které pomohou Brnu stát se během následujících 30 let čistým, zeleným, moderním a technologicky vyspělým městem. Fotoreportáž se naopak zabývá minulostí a ukazuje místa, která ztratila svou funkci, jsou opuštěná nebo málo využívaná a chátrají. Jedná se o tzv. brownfieldy, které čekají na svou proměnu. 

Sokolové oslaví 160. narozeniny sportem i průvodem

Rozhovor s vedoucí botanické zahrady na Kotlářské Magdalénou Chytrou představí tuto instituci jako muzeum plné života, které letos slaví 100 let od svého založení. Přečíst si můžete také povídání s hercem Lukášem Riegrem, který spolu se svým kolegou Michalem Bumbálkem pořádá cyklus čtení poezie v Káznici na Cejlu. Muzea v květnu lákají na noc plnou zábavy pro děti a dospělé a po dvou letech pandemie covid-19 se v plné síle vrací mezinárodní přehlídka Divadelní svět Brno.

Rubrika Historie se věnuje založení Technologického parku Brno a osudům člověka, který stál u jeho zrodu – Františka Lampla, jehož pronásledovali nacisté i komunisté, ale nakonec se dokázal prosadit v oboru stavebnictví ve Velké Británii.

Závěrečný sport přináší interview s vítězkou Běhu Lužánkami a počátkem června vás zveme na akci Sokolské Brno, která zahrnuje soutěže a hry pro děti, komentované procházky historickou částí Brna, utkání v basketbalu či plážovém volejbalu nebo průvod s přehlídkou hromadných skladeb.

Květnový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pondělka 2. května 2022 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.