Vyšel květnový Brněnský metropolitan

  • 28. dubna 2022
  • 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Čeká vás rozhovor o stoleté, avšak stále vitální botanické zahradě i o seriálu čtení básní v Káznici na Cejlu. Po několikaleté rekonstrukci se otevřel Palác šlechtičen a naopak se zavřely historické vodojemy na Žlutém kopci a pracuje se na jejich zpřístupnění. Zveme vás také na mnoho květnových akcí, od Brněnské muzejní noci po Divadelní svět Brno.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Do 12. května se mohou hlásit zájemci o pět startovacích bytů v Brně a do 15. května lze podávat návrhy do participativního rozpočtu Dáme na vás. Celý měsíc (od 7. května do 7. června) potrvá kampaň zaměřená na rodiny.

V květnu se do systému rezidentního parkování začlení oblast kolem Erbenovy ulice a město Brno se dohodlo s vlastníkem hotelu International: výsledkem je, že výstavbě Janáčkova kulturního centra už nic nebrání. Přečtete si také o pokračující revitalizaci Staré Ponávky. A pozveme vás do nově otevřeného Paláce šlechtičen, kde lze navštívit dvě stálé expozice a restaurovanou kapli.

Téma čísla se věnuje dlouhodobé městské strategii Brno 2050. Ta představuje plán s konkrétními projekty, které pomohou Brnu stát se během následujících 30 let čistým, zeleným, moderním a technologicky vyspělým městem. Fotoreportáž se naopak zabývá minulostí a ukazuje místa, která ztratila svou funkci, jsou opuštěná nebo málo využívaná a chátrají. Jedná se o tzv. brownfieldy, které čekají na svou proměnu. 

Sokolové oslaví 160. narozeniny sportem i průvodem

Rozhovor s vedoucí botanické zahrady na Kotlářské Magdalénou Chytrou představí tuto instituci jako muzeum plné života, které letos slaví 100 let od svého založení. Přečíst si můžete také povídání s hercem Lukášem Riegrem, který spolu se svým kolegou Michalem Bumbálkem pořádá cyklus čtení poezie v Káznici na Cejlu. Muzea v květnu lákají na noc plnou zábavy pro děti a dospělé a po dvou letech pandemie covid-19 se v plné síle vrací mezinárodní přehlídka Divadelní svět Brno.

Rubrika Historie se věnuje založení Technologického parku Brno a osudům člověka, který stál u jeho zrodu – Františka Lampla, jehož pronásledovali nacisté i komunisté, ale nakonec se dokázal prosadit v oboru stavebnictví ve Velké Británii.

Závěrečný sport přináší interview s vítězkou Běhu Lužánkami a počátkem června vás zveme na akci Sokolské Brno, která zahrnuje soutěže a hry pro děti, komentované procházky historickou částí Brna, utkání v basketbalu či plážovém volejbalu nebo průvod s přehlídkou hromadných skladeb.

Květnový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pondělka 2. května 2022 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít