Přeskočit na obsah

Vyšel květnový Brněnský metropolitan

28. dubna 2022 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Čeká vás rozhovor o stoleté, avšak stále vitální botanické zahradě i o seriálu čtení básní v Káznici na Cejlu. Po několikaleté rekonstrukci se otevřel Palác šlechtičen a naopak se zavřely historické vodojemy na Žlutém kopci a pracuje se na jejich zpřístupnění. Zveme vás také na mnoho květnových akcí, od Brněnské muzejní noci po Divadelní svět Brno.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Do 12. května se mohou hlásit zájemci o pět startovacích bytů v Brně a do 15. května lze podávat návrhy do participativního rozpočtu Dáme na vás. Celý měsíc (od 7. května do 7. června) potrvá kampaň zaměřená na rodiny.

V květnu se do systému rezidentního parkování začlení oblast kolem Erbenovy ulice a město Brno se dohodlo s vlastníkem hotelu International: výsledkem je, že výstavbě Janáčkova kulturního centra už nic nebrání. Přečtete si také o pokračující revitalizaci Staré Ponávky. A pozveme vás do nově otevřeného Paláce šlechtičen, kde lze navštívit dvě stálé expozice a restaurovanou kapli.

Téma čísla se věnuje dlouhodobé městské strategii Brno 2050. Ta představuje plán s konkrétními projekty, které pomohou Brnu stát se během následujících 30 let čistým, zeleným, moderním a technologicky vyspělým městem. Fotoreportáž se naopak zabývá minulostí a ukazuje místa, která ztratila svou funkci, jsou opuštěná nebo málo využívaná a chátrají. Jedná se o tzv. brownfieldy, které čekají na svou proměnu. 

Sokolové oslaví 160. narozeniny sportem i průvodem

Rozhovor s vedoucí botanické zahrady na Kotlářské Magdalénou Chytrou představí tuto instituci jako muzeum plné života, které letos slaví 100 let od svého založení. Přečíst si můžete také povídání s hercem Lukášem Riegrem, který spolu se svým kolegou Michalem Bumbálkem pořádá cyklus čtení poezie v Káznici na Cejlu. Muzea v květnu lákají na noc plnou zábavy pro děti a dospělé a po dvou letech pandemie covid-19 se v plné síle vrací mezinárodní přehlídka Divadelní svět Brno.

Rubrika Historie se věnuje založení Technologického parku Brno a osudům člověka, který stál u jeho zrodu – Františka Lampla, jehož pronásledovali nacisté i komunisté, ale nakonec se dokázal prosadit v oboru stavebnictví ve Velké Británii.

Závěrečný sport přináší interview s vítězkou Běhu Lužánkami a počátkem června vás zveme na akci Sokolské Brno, která zahrnuje soutěže a hry pro děti, komentované procházky historickou částí Brna, utkání v basketbalu či plážovém volejbalu nebo průvod s přehlídkou hromadných skladeb.

Květnový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pondělka 2. května 2022 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.