Přeskočit na obsah

Vyšel dubnový Brněnský metropolitan

30. března 2023 4 minuty čtení Zuzana Gregorová

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Sezona kol a bruslí začíná a nejen cyklisty čeká řada akcí. Co chystá pro novou turistickou sezonu TIC BRNO? A jaké místo má v brněnské historii i vzpomínkách „textiláků“ Vlněna? K tomu přidejme bohaté menu kulturních a sportovních akcí a o inspirativní čtení je postaráno.

V dubnu čeká brněnské tunely pravidelné čištění a s ním spojené noční uzavírky. Postupně se vždy od 21 do 5 hodin uzavřou jednotlivé tubusy nejprve Pisáreckého (3.–9. dubna), poté Husovického (10.–16. dubna) a Královopolského tunelu (17.–23. dubna) a nakonec přijde na řadu tunel Hlinky (24.–27. dubna).

Díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás vznikl na Majdalenkách na Lesné nový park. Uměleckým prvkem se stala fontána od sochaře Aleše Wernera původně umístěná na výstavišti.

Kdo chce roční šalinkartu na brněnskou MHD zdarma, měl by si pospíšit. Do 10. dubna včetně o ni může soutěžit na portálu Brno iD. A od 13. do 30. dubna jsou připraveny Brněnské dny prevence, při nichž zájemce čekají přednášky a semináře o snižování váhy, užívání léků, péči o blízké s Alzheimerovou nemocí, o kojení nebo dětských úrazech. Program najdete na webu zdravi.brno.cz.

Cyklistická sezona se pomalu rozjíždí a s ní i akce podporující pohyb na kole. Děti se více o bezpečnosti provozu dozví 15. a 22. dubna v Komíně, dospělí své znalosti pravidel otestují v soutěži o hodnotné ceny. Startuje další ročník podpory sdílených kol a přibudou některá cykloopatření.

Po Velikonocích můžete zavítat na Dny romské kultury, které myslí na rodiny s dětmi i vyznavače živelné romské muziky. Kdo by chtěl pomáhat lidem či přírodě a neví, kde začít, může přijít na Dny dobrovolnictví, při nichž si práci dobrovolníka vyzkouší na vlastní kůži.

Vzpomínky na Vlněnu neleží v archivu, ale v hlavě pamětníků

Příspěvková organizace TIC BRNO svou šíří záběru zdaleka překračuje tradiční pohled na informační centrum. Pořádá například AutenTICké prohlídky, vydává průvodce, organizuje festivaly a mnoho dalšího. O tom, co se bude v Brně dít v letošní turistické sezoně, na co se těšit a co nevynechá ona sama, se více dozvíte v rozhovoru s ředitelkou Janou Tichou Janulíkovou.

Fotoreportáž nabídne exkurzi do Archivu města Brna a rubrika Téma se věnuje přírodě v Brně.

V dubnu si připomínáme kulatá výročí tří mužů, v jejichž životech sehrála zásadní roli architektura a ve větší či menší míře také Brno. Od narození architekta Františka Kalivody a urbanisty Camilla Sitteho uběhne 110, respektive 180 let a před 100 lety se naopak uzavřela životní pouť architekta Jana Kotěry.

A co se bude dít v brněnské kultuře? Vhled do kinematografie zemí Beneluxu, debuty nastupující generace i samostatná sekce věnovaná zkušenému režisérovi Fatihu Akınovi – to vše nabídnou Dny evropského filmu. Festival bude mezi 20. a 25. dubnem hostit Kino Art, Univerzitní kino Scala a netradičně také brněnská hvězdárna.

Milovníci divadla již s napětím vyhlížejí každoroční vyvrcholení zdejší sezony – festival Divadelní svět Brno. Od 13. do 27. května opět rozkvete a je na co se těšit. Vstupenky si ale doporučujeme koupit co nejdříve.

Kulturní rozhovor se věnuje fenoménu textilky Vlněna, jejíž továrny naproti Vaňkovce šly před několika lety k zemi. Ti, kteří tady pracovali, však ještě žijí a jejich vyprávění zachytila etnografka Petra Mertová v knize Vzpomínky na Vlněnu, kterou loni vydalo Technické muzeum v Brně.

Zkrátka nepřijdou ani fanoušci sportu. Sezona automobilových vytrvalostních závodů je za dveřmi a jako první podnik nás čeká Le Brno. Patří do série Arc Endurance a pojede se 16. dubna na Masarykově okruhu. Kdo před motory dává přednost vlastním nohám, může ve stejný den vyrazit na tradiční Brněnský půlmaraton, jehož trať povede areálem a okolím výstaviště.

Dubnový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online nebo stáhnout v pdf zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pondělka 3. dubna 2023 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.