Přeskočit na obsah

Vyšel dubnový Brněnský metropolitan

04. dubna 2022 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Přečtete si o probíhající revitalizaci parku na Moravském náměstí, která zcela změní jeho podobu. Připravili jsme rozhovor o ukrajinských uprchlících i o Divadlu Feste. A dozvíte se, jaké novinky jsou připraveny pro cyklisty.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Oslavy Dne Země proběhnou 23. dubna od 10.30 hodin na Kraví hoře. Tématem je změna klimatu, na kterou se děti i dospělí podívají prostřednictvím 20 stanovišť. Po celý duben jsou pak připraveny Brněnské dny prevence. Při přednáškách, praktických seminářích a workshopech se lidé dozvědí, jaká preventivní opatření mohou pomoci vyhnout se civilizačním chorobám včetně cerebrovaskulárních, kardiovaskulárních či onkologických onemocnění.

Mít účet na Brno iD se opravdu vyplatí. Ve velikonoční soutěži můžete vyhrát roční šalinkartu. Do akce je možné se zapojit do 18. dubna. Jak vypadá tuna CO2? Kostka plná tohoto plynu bude k vidění od 21. do 23. dubna na brněnském výstavišti, kde se v těchto dnech uskuteční Festival architektury 2022 zaměřený na úsporné stavění.

Velkým tématem současnosti je ruská invaze na Ukrajinu, jejímž důsledkem jsou zmařené životy, zničené domovy a miliony lidí prchajících do bezpečí. Část z nich přišla také do Brna. Informujeme o pomoci ukrajinským uprchlíkům a v rozhovoru s poradkyní pro cizince Lenkou Šafránkovou Pavlíčkovou a interkulturní pracovnicí Katerynou Hertlovou si povídáme o tom, kdo do Česka míří a na co se při práci s uprchlíky zaměřit.

V rubrice Významné projekty v Brně představujeme ucelený systém protipovodňových opatření na území města Brna, který ochrání před stoletou vodou 24 tisíc obyvatel a plochu 10 km2. Jde o celkem 23 kilometrů na Svitavě a Svratce včetně jejího přítoku Leskavy. Prvních pět úseků se má postupně budovat do roku 2030. Mezi aktualitami nechybí zpráva o revitalizaci parku na Moravském náměstí či o Mendelově stezce, která se lidem slavnostně představí 25. dubna v Moravském zemském muzeu.

Město přispěje na bikesharing

Jednotlivci i týmy se opět mohou zapojit do květnové výzvy Do práce na kole 2022. Zlepší si fyzičku a podpoří šetrnou dopravu i kvalitu ovzduší. Pro účast je nutná registrace do 30. dubna na webu www.dopracenakole.cz. 

Jaké další aktivity a projekty jsou pro cyklisty v Brně připraveny? Město mimo jiné počítá s finanční podporou sdílení kol. „Od 11. dubna bude možné si kolo půjčit dvakrát denně na třicet minut zdarma,“ avizuje magistrátní cyklokoordinátor Petr Gelnar. „Podle našich výzkumů trvá naprostá většina jízd po městě do patnácti minut. Dalších patnáct je pak rezerva, aby lidé nebyli nervózní, že nestíhají, a aby měli klid na řádné parkování. Tato akce platí pro všechny občany, stačí se registrovat u poskytovatele, tedy u společností Rekola či Nextbike. Služba je momentálně dotovaná dvěma miliony korun, což by mělo postačit na celou sezonu.“ 

Fotoreportáž přináší exkurzi mezi dobrovolné hasiče. Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je nejpočetnějším spolkem v Česku, v Brně sdružuje 20 sborů, ve kterých působí téměř 1 100 členů. Čím vším žijí? Kromě boje s ohněm třeba sportují, pořádají společenské akce nebo uklízejí veřejná prostranství.

Kulturní aktuality zvou na výstavu pětaosmdesátiletého spoluzakladatele moskevského konceptualismu Viktora Pivovarova a od 10. do 24. dubna posluchače čeká série koncertů v rámci Velikonočního festivalu duchovní hudby v několika brněnských kostelech.

V rubrice Sport si přečtete pozvánku na netradiční překážkový závod Urban Challenge, který se v Brně koná 28. května a již nyní nabízí zájemcům registraci, nebo mezinárodní šampionát Alpe Adria na Masarykově okruhu. Rozhovor jsme pak vedli s nekompromisní útočnicí Michaelou Kurtaničovou, která hraje za tým ženského hokeje Valkýry.

Dubnový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do středy 6. dubna 2022 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.