Přeskočit na obsah

Vyšel dubnový Brněnský metropolitan

04. dubna 2022 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Přečtete si o probíhající revitalizaci parku na Moravském náměstí, která zcela změní jeho podobu. Připravili jsme rozhovor o ukrajinských uprchlících i o Divadlu Feste. A dozvíte se, jaké novinky jsou připraveny pro cyklisty.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Oslavy Dne Země proběhnou 23. dubna od 10.30 hodin na Kraví hoře. Tématem je změna klimatu, na kterou se děti i dospělí podívají prostřednictvím 20 stanovišť. Po celý duben jsou pak připraveny Brněnské dny prevence. Při přednáškách, praktických seminářích a workshopech se lidé dozvědí, jaká preventivní opatření mohou pomoci vyhnout se civilizačním chorobám včetně cerebrovaskulárních, kardiovaskulárních či onkologických onemocnění.

Mít účet na Brno iD se opravdu vyplatí. Ve velikonoční soutěži můžete vyhrát roční šalinkartu. Do akce je možné se zapojit do 18. dubna. Jak vypadá tuna CO2? Kostka plná tohoto plynu bude k vidění od 21. do 23. dubna na brněnském výstavišti, kde se v těchto dnech uskuteční Festival architektury 2022 zaměřený na úsporné stavění.

Velkým tématem současnosti je ruská invaze na Ukrajinu, jejímž důsledkem jsou zmařené životy, zničené domovy a miliony lidí prchajících do bezpečí. Část z nich přišla také do Brna. Informujeme o pomoci ukrajinským uprchlíkům a v rozhovoru s poradkyní pro cizince Lenkou Šafránkovou Pavlíčkovou a interkulturní pracovnicí Katerynou Hertlovou si povídáme o tom, kdo do Česka míří a na co se při práci s uprchlíky zaměřit.

V rubrice Významné projekty v Brně představujeme ucelený systém protipovodňových opatření na území města Brna, který ochrání před stoletou vodou 24 tisíc obyvatel a plochu 10 km2. Jde o celkem 23 kilometrů na Svitavě a Svratce včetně jejího přítoku Leskavy. Prvních pět úseků se má postupně budovat do roku 2030. Mezi aktualitami nechybí zpráva o revitalizaci parku na Moravském náměstí či o Mendelově stezce, která se lidem slavnostně představí 25. dubna v Moravském zemském muzeu.

Město přispěje na bikesharing

Jednotlivci i týmy se opět mohou zapojit do květnové výzvy Do práce na kole 2022. Zlepší si fyzičku a podpoří šetrnou dopravu i kvalitu ovzduší. Pro účast je nutná registrace do 30. dubna na webu www.dopracenakole.cz. 

Jaké další aktivity a projekty jsou pro cyklisty v Brně připraveny? Město mimo jiné počítá s finanční podporou sdílení kol. „Od 11. dubna bude možné si kolo půjčit dvakrát denně na třicet minut zdarma,“ avizuje magistrátní cyklokoordinátor Petr Gelnar. „Podle našich výzkumů trvá naprostá většina jízd po městě do patnácti minut. Dalších patnáct je pak rezerva, aby lidé nebyli nervózní, že nestíhají, a aby měli klid na řádné parkování. Tato akce platí pro všechny občany, stačí se registrovat u poskytovatele, tedy u společností Rekola či Nextbike. Služba je momentálně dotovaná dvěma miliony korun, což by mělo postačit na celou sezonu.“ 

Fotoreportáž přináší exkurzi mezi dobrovolné hasiče. Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je nejpočetnějším spolkem v Česku, v Brně sdružuje 20 sborů, ve kterých působí téměř 1 100 členů. Čím vším žijí? Kromě boje s ohněm třeba sportují, pořádají společenské akce nebo uklízejí veřejná prostranství.

Kulturní aktuality zvou na výstavu pětaosmdesátiletého spoluzakladatele moskevského konceptualismu Viktora Pivovarova a od 10. do 24. dubna posluchače čeká série koncertů v rámci Velikonočního festivalu duchovní hudby v několika brněnských kostelech.

V rubrice Sport si přečtete pozvánku na netradiční překážkový závod Urban Challenge, který se v Brně koná 28. května a již nyní nabízí zájemcům registraci, nebo mezinárodní šampionát Alpe Adria na Masarykově okruhu. Rozhovor jsme pak vedli s nekompromisní útočnicí Michaelou Kurtaničovou, která hraje za tým ženského hokeje Valkýry.

Dubnový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do středy 6. dubna 2022 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.