Přeskočit na obsah

Vyšel dubnový Brněnský metropolitan

04. dubna 2022 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Přečtete si o probíhající revitalizaci parku na Moravském náměstí, která zcela změní jeho podobu. Připravili jsme rozhovor o ukrajinských uprchlících i o Divadlu Feste. A dozvíte se, jaké novinky jsou připraveny pro cyklisty.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Oslavy Dne Země proběhnou 23. dubna od 10.30 hodin na Kraví hoře. Tématem je změna klimatu, na kterou se děti i dospělí podívají prostřednictvím 20 stanovišť. Po celý duben jsou pak připraveny Brněnské dny prevence. Při přednáškách, praktických seminářích a workshopech se lidé dozvědí, jaká preventivní opatření mohou pomoci vyhnout se civilizačním chorobám včetně cerebrovaskulárních, kardiovaskulárních či onkologických onemocnění.

Mít účet na Brno iD se opravdu vyplatí. Ve velikonoční soutěži můžete vyhrát roční šalinkartu. Do akce je možné se zapojit do 18. dubna. Jak vypadá tuna CO2? Kostka plná tohoto plynu bude k vidění od 21. do 23. dubna na brněnském výstavišti, kde se v těchto dnech uskuteční Festival architektury 2022 zaměřený na úsporné stavění.

Velkým tématem současnosti je ruská invaze na Ukrajinu, jejímž důsledkem jsou zmařené životy, zničené domovy a miliony lidí prchajících do bezpečí. Část z nich přišla také do Brna. Informujeme o pomoci ukrajinským uprchlíkům a v rozhovoru s poradkyní pro cizince Lenkou Šafránkovou Pavlíčkovou a interkulturní pracovnicí Katerynou Hertlovou si povídáme o tom, kdo do Česka míří a na co se při práci s uprchlíky zaměřit.

V rubrice Významné projekty v Brně představujeme ucelený systém protipovodňových opatření na území města Brna, který ochrání před stoletou vodou 24 tisíc obyvatel a plochu 10 km2. Jde o celkem 23 kilometrů na Svitavě a Svratce včetně jejího přítoku Leskavy. Prvních pět úseků se má postupně budovat do roku 2030. Mezi aktualitami nechybí zpráva o revitalizaci parku na Moravském náměstí či o Mendelově stezce, která se lidem slavnostně představí 25. dubna v Moravském zemském muzeu.

Město přispěje na bikesharing

Jednotlivci i týmy se opět mohou zapojit do květnové výzvy Do práce na kole 2022. Zlepší si fyzičku a podpoří šetrnou dopravu i kvalitu ovzduší. Pro účast je nutná registrace do 30. dubna na webu www.dopracenakole.cz. 

Jaké další aktivity a projekty jsou pro cyklisty v Brně připraveny? Město mimo jiné počítá s finanční podporou sdílení kol. „Od 11. dubna bude možné si kolo půjčit dvakrát denně na třicet minut zdarma,“ avizuje magistrátní cyklokoordinátor Petr Gelnar. „Podle našich výzkumů trvá naprostá většina jízd po městě do patnácti minut. Dalších patnáct je pak rezerva, aby lidé nebyli nervózní, že nestíhají, a aby měli klid na řádné parkování. Tato akce platí pro všechny občany, stačí se registrovat u poskytovatele, tedy u společností Rekola či Nextbike. Služba je momentálně dotovaná dvěma miliony korun, což by mělo postačit na celou sezonu.“ 

Fotoreportáž přináší exkurzi mezi dobrovolné hasiče. Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je nejpočetnějším spolkem v Česku, v Brně sdružuje 20 sborů, ve kterých působí téměř 1 100 členů. Čím vším žijí? Kromě boje s ohněm třeba sportují, pořádají společenské akce nebo uklízejí veřejná prostranství.

Kulturní aktuality zvou na výstavu pětaosmdesátiletého spoluzakladatele moskevského konceptualismu Viktora Pivovarova a od 10. do 24. dubna posluchače čeká série koncertů v rámci Velikonočního festivalu duchovní hudby v několika brněnských kostelech.

V rubrice Sport si přečtete pozvánku na netradiční překážkový závod Urban Challenge, který se v Brně koná 28. května a již nyní nabízí zájemcům registraci, nebo mezinárodní šampionát Alpe Adria na Masarykově okruhu. Rozhovor jsme pak vedli s nekompromisní útočnicí Michaelou Kurtaničovou, která hraje za tým ženského hokeje Valkýry.

Dubnový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do středy 6. dubna 2022 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Vyšel květnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Nejnovější články

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. 

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno
Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.