Přeskočit na obsah

Vyšel červnový Brněnský metropolitan

25. května 2022 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od 1. července se na necelý rok uzavře padesátka za Lužánkami, aby se propojila s novým bazénem, který vedle už vyrůstá. Hlavním tématem čísla je nový územní plán, na který Brno čeká už dvě desítky let. Nyní je hotov a jednat o něm budou zastupitelé.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Výstavba nové pětadvacítky uzavře do května 2023 starší padesátku, aby bylo možné oba bazény technologicky propojit. Naplánována je také rekonstrukce skokanské věže a modernizace můstků. Od 1. do 15. června jsou lidé zváni na Brněnské dny pro zdraví. Připraveny jsou přednášky, workshopy, vycházky, cvičení a další aktivity. Milovníky pohybu zaujme nová pumptracková dráha u přírodní rezervace Pekárna v Bystrci a nový park s lanovým a motorickým hřištěm mají i na Sadové. 

O víkendu 25. a 26. června bude Brno hostit výroční orelské slavnosti. Ve vile Tugendhat připravili na letní sezonu nové prohlídkové okruhy – při prvním návštěvníci okusí večerní atmosféru, při druhém si prohlédnou dům zvenčí. Na netradiční zážitky láká 18. června Den otevřených lesů u lesních školek na Babím lomu. Víte, jaký je rozdíl mezi bocií a boccou? Dozvíte se to na Letních evropských hrách handicapované mládeže Emil Open, které Brno hostí od 22. do 26. června. A od 20. června můžete hlasovat v anketě Strom roku. 

Už několik let objíždí Lukáš Hejlík republiku a ve svém projektu Gastromapa představuje podniky, kam se můžete s důvěrou vydat na jídlo, pivo či kafe. Tentokrát se zaměřil pouze na jihomoravskou metropoli a v červnu vydá gastronomického průvodce Brno 100. Proč si vybral právě toto město a jak ho vidí? O tom vypráví v rozhovoru. 

Kancelář architekta města Brna odevzdala v květnu magistrátu zpracovaný nový územní plán. Zásadní dokument, který umožní koncepční rozvoj města, se s přestávkou připravoval 20 let. Nyní ho musí projednat Zastupitelstvo města Brna. Odpovídáme na nejčastější otázky ohledně tohoto dokumentu a přinášíme přehled devíti hlavních rozvojových oblastí.

Na kávu s architektem Wiesnerem

Fotoreportáž zve do nové expozice o životě a díle významného architekta Ernsta Wiesnera, která se v červnu otevře v nové kavárně ve vile Stiassni. Tento dům byl postaven právě podle Wiesnerova návrhu. Znáte jeho další stavby? 

Za kulturou se můžete vypravit do kostelů (na Brněnský varhanní festival), do Moravské galerie (kde končí výstavní cyklus věnovaný 20 letům umělecké skupiny Rafani) i do divadla (v Redutě bude mít 3. června světovou premiéru hra Chytání Vídně). O tom, jak se dělá divadlo s herci s Downovým syndromem, jsme si povídali s režisérkou a zakladatelkou Divadla Aldente Jitkou Vrbkovou a produkční Vendulou Kacetlovou. 

Když byly v polovině června 1932 otevřeny nové funkcionalistické městské lázně v Zábrdovicích, zvýšily rázem architektonický i hygienický potenciál Brna. Jejich autor architekt Bohuslav Fuchs, od jehož úmrtí uplyne v září 50 let, byl v té době na vrcholu tvůrčích sil a lázně jsou řazeny k jeho stěžejním dílům. Jejich devadesátiletou historii připomene od 1. do 14. června výstava na náměstí Svobody. Ve výroční den 15. června se uskuteční také komentované prohlídky. Vstup je zdarma, ale je třeba si jej rezervovat na stránkách vstupenky.ticbrno.cz.

A na závěr jsme vyzpovídali trenéra Zbrojovky Richarda Dostálka, pod jehož vedením klub postoupil do 1. fotbalové ligy. Tým podle něj zřejmě vyhrával díky zkušenostem, štěstí, systému i taktice, ale připouští, že se postup rodil složitěji, než by si v klubu představovali.

Červnový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pondělka 30. května 2022 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.