Přeskočit na obsah

Vyšel červencový Brněnský metropolitan

01. července 2020 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Přinášíme vám tipy na desítky letních akcí, které vás vytáhnou do ulic a na různá místa za divadlem, hudbou nebo dobrým jídlem. Pokud se chystáte k vodě, možná vás bude zajímat, jak funguje a co řeší vodní záchranná služba a co všechno je potřeba, aby byla voda v bazénech krásně čistá.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Zatímco loni procházeli lidé na Mostecké kolem zchátralého domu č. 12, dnes se jeho fasáda skví novotou. Dům je kompletně opraven a aktuálně nabízí 10 startovacích bytů pro mladé. Podmínky, které musejí žadatelé splnit, jsou zveřejněny zde.

V okolí Botanické, Dřevařské a Staňkovy se před nedávnem objevily modré čáry na silnici, které značí, že se tyto oblasti brzy připojí k systému rezidentního parkování. Stane se tak 3. srpna. A o prázdninách uplyne několik lhůt, které by mohly Brňany zajímat – do 31. července je možné žádat o dotace pro kulturní organizace na zmírnění důsledků pandemie covid-19 a do konce srpna o příspěvek na zelené střechy a zachytávání dešťové vody. Také do 31. srpna je nutné uhradit poplatek za svoz odpadu, nejjednodušší cesta je elektronicky přes městský účet brnoid.cz, ale jde to i v hotovosti na pokladně.

Pod Petrovem se otevřely nově upravené zahrady a cestující v MHD mohou od 1. července platit bezkontaktně. Stačí při nástupu do vozu přiložit platební kartu k validátoru. Pokud jedete maximálně 15 minut, odpípnete se i při výstupu, v případě delší cesty se vám automaticky odečte cena hodinové jízdenky.

V létě k vodě i do sportparku

Popadněte něco, co plave a hoďte to tonoucímu. Taková je rada vodního záchranáře, jak zareagovat, pokud spatříte topícího se člověka. O své službě a o tom, v čem se lidé u vody nikdy nepoučí, jsme si povídali s Ondřejem Brunnem z Vodní záchranné služby Brno-město.

Léto je období, které přeje cestování. Jedete-li do neznáma, oceníte mapu. Ale mapy a mapové aplikace pomohou nejen na cestách – v Brně si díky nim vyhledáte spádovou školu, volební místnost, nejbližší nádoby na tříděný odpad nebo třeba místa, kam v letech 1944 a 1945 dopadaly bomby. To vše je možné díky Geografickému informačnímu systému města Brna, který se na brněnském magistrátu rozvíjí 15 let.

Fotoreportáž pozve čtenáře do „zákulisí“ kohoutovického akvaparku a na Riviéru, rubrika Historie představí známé i méně známé pověsti spjaté s obranou Brna před Švédy před 375 lety. A historii se věnujeme také v kulturním rozhovoru, v němž Michal Konečný vypráví o minulosti i – snad – nadějné budoucnosti Cejlu a okolí.

A konečně, malí sportovci mohou až do konce prázdnin navštívit sportparky na výstavišti nebo na Vodově a zasoutěžit si, na velké zase cílí crossfitová soutěž Elite Battle of Brno.

Prohlédnout si červencový Brněnský metropolitan můžete on-line zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pátku 3. července 2020 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz. 

Mohlo by vás dále zajímat

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Vyšel květnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Nejnovější články

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. 

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno
Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.