Přeskočit na obsah

Vyšel červencový Brněnský metropolitan

01. července 2020 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Přinášíme vám tipy na desítky letních akcí, které vás vytáhnou do ulic a na různá místa za divadlem, hudbou nebo dobrým jídlem. Pokud se chystáte k vodě, možná vás bude zajímat, jak funguje a co řeší vodní záchranná služba a co všechno je potřeba, aby byla voda v bazénech krásně čistá.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Zatímco loni procházeli lidé na Mostecké kolem zchátralého domu č. 12, dnes se jeho fasáda skví novotou. Dům je kompletně opraven a aktuálně nabízí 10 startovacích bytů pro mladé. Podmínky, které musejí žadatelé splnit, jsou zveřejněny zde.

V okolí Botanické, Dřevařské a Staňkovy se před nedávnem objevily modré čáry na silnici, které značí, že se tyto oblasti brzy připojí k systému rezidentního parkování. Stane se tak 3. srpna. A o prázdninách uplyne několik lhůt, které by mohly Brňany zajímat – do 31. července je možné žádat o dotace pro kulturní organizace na zmírnění důsledků pandemie covid-19 a do konce srpna o příspěvek na zelené střechy a zachytávání dešťové vody. Také do 31. srpna je nutné uhradit poplatek za svoz odpadu, nejjednodušší cesta je elektronicky přes městský účet brnoid.cz, ale jde to i v hotovosti na pokladně.

Pod Petrovem se otevřely nově upravené zahrady a cestující v MHD mohou od 1. července platit bezkontaktně. Stačí při nástupu do vozu přiložit platební kartu k validátoru. Pokud jedete maximálně 15 minut, odpípnete se i při výstupu, v případě delší cesty se vám automaticky odečte cena hodinové jízdenky.

V létě k vodě i do sportparku

Popadněte něco, co plave a hoďte to tonoucímu. Taková je rada vodního záchranáře, jak zareagovat, pokud spatříte topícího se člověka. O své službě a o tom, v čem se lidé u vody nikdy nepoučí, jsme si povídali s Ondřejem Brunnem z Vodní záchranné služby Brno-město.

Léto je období, které přeje cestování. Jedete-li do neznáma, oceníte mapu. Ale mapy a mapové aplikace pomohou nejen na cestách – v Brně si díky nim vyhledáte spádovou školu, volební místnost, nejbližší nádoby na tříděný odpad nebo třeba místa, kam v letech 1944 a 1945 dopadaly bomby. To vše je možné díky Geografickému informačnímu systému města Brna, který se na brněnském magistrátu rozvíjí 15 let.

Fotoreportáž pozve čtenáře do „zákulisí“ kohoutovického akvaparku a na Riviéru, rubrika Historie představí známé i méně známé pověsti spjaté s obranou Brna před Švédy před 375 lety. A historii se věnujeme také v kulturním rozhovoru, v němž Michal Konečný vypráví o minulosti i – snad – nadějné budoucnosti Cejlu a okolí.

A konečně, malí sportovci mohou až do konce prázdnin navštívit sportparky na výstavišti nebo na Vodově a zasoutěžit si, na velké zase cílí crossfitová soutěž Elite Battle of Brno.

Prohlédnout si červencový Brněnský metropolitan můžete on-line zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pátku 3. července 2020 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz. 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.