Vyšel červencový Brněnský metropolitan

  • 01. července 2020
  • 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Přinášíme vám tipy na desítky letních akcí, které vás vytáhnou do ulic a na různá místa za divadlem, hudbou nebo dobrým jídlem. Pokud se chystáte k vodě, možná vás bude zajímat, jak funguje a co řeší vodní záchranná služba a co všechno je potřeba, aby byla voda v bazénech krásně čistá.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Zatímco loni procházeli lidé na Mostecké kolem zchátralého domu č. 12, dnes se jeho fasáda skví novotou. Dům je kompletně opraven a aktuálně nabízí 10 startovacích bytů pro mladé. Podmínky, které musejí žadatelé splnit, jsou zveřejněny zde.

V okolí Botanické, Dřevařské a Staňkovy se před nedávnem objevily modré čáry na silnici, které značí, že se tyto oblasti brzy připojí k systému rezidentního parkování. Stane se tak 3. srpna. A o prázdninách uplyne několik lhůt, které by mohly Brňany zajímat – do 31. července je možné žádat o dotace pro kulturní organizace na zmírnění důsledků pandemie covid-19 a do konce srpna o příspěvek na zelené střechy a zachytávání dešťové vody. Také do 31. srpna je nutné uhradit poplatek za svoz odpadu, nejjednodušší cesta je elektronicky přes městský účet brnoid.cz, ale jde to i v hotovosti na pokladně.

Pod Petrovem se otevřely nově upravené zahrady a cestující v MHD mohou od 1. července platit bezkontaktně. Stačí při nástupu do vozu přiložit platební kartu k validátoru. Pokud jedete maximálně 15 minut, odpípnete se i při výstupu, v případě delší cesty se vám automaticky odečte cena hodinové jízdenky.

V létě k vodě i do sportparku

Popadněte něco, co plave a hoďte to tonoucímu. Taková je rada vodního záchranáře, jak zareagovat, pokud spatříte topícího se člověka. O své službě a o tom, v čem se lidé u vody nikdy nepoučí, jsme si povídali s Ondřejem Brunnem z Vodní záchranné služby Brno-město.

Léto je období, které přeje cestování. Jedete-li do neznáma, oceníte mapu. Ale mapy a mapové aplikace pomohou nejen na cestách – v Brně si díky nim vyhledáte spádovou školu, volební místnost, nejbližší nádoby na tříděný odpad nebo třeba místa, kam v letech 1944 a 1945 dopadaly bomby. To vše je možné díky Geografickému informačnímu systému města Brna, který se na brněnském magistrátu rozvíjí 15 let.

Fotoreportáž pozve čtenáře do „zákulisí“ kohoutovického akvaparku a na Riviéru, rubrika Historie představí známé i méně známé pověsti spjaté s obranou Brna před Švédy před 375 lety. A historii se věnujeme také v kulturním rozhovoru, v němž Michal Konečný vypráví o minulosti i – snad – nadějné budoucnosti Cejlu a okolí.

A konečně, malí sportovci mohou až do konce prázdnin navštívit sportparky na výstavišti nebo na Vodově a zasoutěžit si, na velké zase cílí crossfitová soutěž Elite Battle of Brno.

Prohlédnout si červencový Brněnský metropolitan můžete on-line zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pátku 3. července 2020 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz. 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít