Vyšel březnový Brněnský metropolitan

  • 02. března 2023
  • 3 minuty čtení
  • Zuzana Gregorová

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Jaká jsou největší rizika a výhody umělé inteligence a jak se s nimi můžeme vypořádat? To prozradí v rozhovoru Jan Bárta z platformy Brno.AI. Jejím cílem je propojovat lidi a instituce zabývající se umělou inteligencí s firmami nebo veřejnou správou, kde by tyto postupy mohly najít využití. Vypravíme se také za oceán na americké turné Filharmonie Brno a rozebereme fenomén dobrovolnictví.

Práce na Mendlově náměstí jsou u konce. Kromě vizuálních změn si lidé zvykají i na nové uspořádání zastávek městské hromadné dopravy. Některé se přesunuly, jiné upravily. A prostranství nově zdobí socha Hrachovina.

Brzy se začne stavět parkovací dům na Šumavské. Kvůli tomu už není možné vjet na parkoviště mezi Lidlem a Veveří.

K zápisu do základní školy děti s rodiči vyrazí od 1. do 30. dubna. Rodiče mohou i letos načerpat cenné informace a rady na webinářích, které pro ně zdarma připravil magistrátní odbor školství a mládeže. Uskuteční se 7., 20. a 27. března a lze se na nich dozvědět mnohé o školní připravenosti dětí či o tom, jak rozpoznat nadané děti a jak s nimi pracovat.

Město Brno pořádá pro dárce krve motivační akci Dárcovský přebor – 4,5 dl pro život. Je určená všem, kteří od 1. ledna do 31. srpna absolvují bezpříspěvkový odběr krve či některé z krevních složek na odběrovém místě ve Fakultní nemocnici Brno nebo ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně.

S programem Housing First (tedy Bydlení především) začalo Brno v roce 2016 jako první město u nás. Komplexní přístup, který je součástí projektu, se nyní dostává ještě na další úroveň – spouští se Critical Time Intervention (CTI), který by společně s Housing First měl pomoci zabydlet 60 domácností. 

Dobrovolnictví může dát životu smysl. Jak a kde začít?

V rozhovoru s Janem Bártou z platformy Brno.AI se zabýváme širokými možnostmi využití umělé inteligence a potřebou vést společnost ke kritickému myšlení. Dobrovolnická činnost může dát životu smysl. V hlavním tématu radíme, jak a kde začít. O tom, v jakých oblastech chybí nejvíce dobrovolníků a kde chtějí lidé nejčastěji pomáhat, vypráví ředitelka Regionálního dobrovolnického centra Jihomoravského kraje Kateřina Petrášová.

Pracovníky, kteří dosud v Brně ručně vybírali z hromady vytříděného odpadu PET lahve nebo tetrapaky, nově vystřídaly stroje, které odpad třídí s více než 90procentní přesností. Novou automatizovanou dotřiďovací linku uvede do ostrého provozu v březnu SAKO Brno. Více ukáže fotoreportáž.

Březen je spojen s několika smutnými výročími. Všechna se týkají druhé světové války a jejích dopadů na romské etnikum u nás. Již před vznikem protektorátu Čechy a Morava začala postupná, ale zcela jasná cesta nacistů k vyhlazení Romů nejen u nás, ale po celé Evropě. V březnu byl také vypraven první hromadný transport Romů, a to přímo z Brna, jak o tom píšeme v rubrice Historie.

Vyprodaná Carnegie Hall v New Yorku a nadšené ovace publika v čele s Philipem Glassem. Únorové turné Filharmonie Brno po Spojených státech amerických bylo úspěšné. Pod vedením svého šéfdirigenta a uměleckého šéfa Dennise Russella Daviese pak filharmonici zahráli v dalších šesti městech po celých USA. Jak se přepravuje více než stočlenný orchestr a jeho nástroje za oceán a jaká byla atmosféra na koncertech, prozradil manažer orchestru Pavel Šindelář.

Březnový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online nebo stáhnout v pdf zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do pondělka 6. března 2023 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít