Přeskočit na obsah

Vyšel březnový Brněnský metropolitan

01. března 2022 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Přečtete si o stavbě velkého městského okruhu, dozvíte se, jaké plány má s výstavištěm jeho nový ředitel, a podíváte se na hrad Špilberk, kde připravili zbrusu nový prohlídkový okruh.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Zápis do mateřských škol a prvních tříd základních škol se nezadržitelně blíží. Jak postupovat a jaké termíny by si rodiče měli pohlídat, se dozví na webových stránkách zapisdoms.brno.cz a zapisdozs.brno.cz.

Jak připravujeme Brno na změnu klimatu? Na to odpoví od 2. do 24. března výstava v Urban centru na Mečové 5. Každý obyvatel města, včetně studentů a přechodných obyvatel, se může stát součástí sociologického výzkumu zaměřeného na pocit bezpečí a vnímání kriminality v Brně. Více informací a dotazník najdete na webu soc.fss.muni.cz/bezpecnost.

Prvním úsekem velkého městského okruhu se v Brně začalo jezdit téměř před čtvrt stoletím. Dnes se staví na dvou místech, další část letos přibude. Kompletně by okruh mohl být hotov v roce 2035. 

Expo modul, tedy zmenšený exponát ze světové výstavy v Dubaji, se po několika zastávkách v regionu vrací do Brna. Prozkoumat tzv. micro a macro svět, tedy svět elektronových mikroskopů a kosmického průmyslu, kterým se může náš region chlubit, bude v Brně možné minimálně do konce měsíce. Do 6. března ho hostí CEITEC Vysokého učení technického v Brně na Purkyňově. Od 7. do 31. března bude modul k vidění na hvězdárně. 

Moravské zemské muzeum si tradičně 8. března připomíná slavného Otce genetiky akcí Mendel Day, a to i letos, kdy od jeho narození uplyne 200 let. Celý den se uskuteční komentované prohlídky v Mendelianu, kde je na 17. hodinu naplánován křest Kuchařky pro Mendela.

Co (ne)dělat, aby koniklece vykvetly i za rok

Profesní kariéra Tomáše Moravce na brněnském výstavišti začala v dubnu před téměř 23 lety, kdy nastoupil jako obchodní referent. Završila se 1. prosince 2021, kdy se ujal funkce generálního ředitele Veletrhů Brno. „Chci provozovat menší a kompaktní moderní výstaviště,“ říká v rozhovoru.

Téma je věnováno ochraně přírody, neboť v březnu obvykle na Kamenném vrchu a jiných místech v Brně vykvétají koniklece, jejichž krása přitahuje davy lidí. Jak se v přírodě chovat, aby nejen koniklece nedošly úhony?

Muzeum města Brna, které na Špilberku sídlí, se rozhodlo od 1. dubna do nabídky prohlídek zařadit první stálý okruh zaměřený na dějiny hradu, této neodmyslitelné dominanty Brna a symbolu panovnické moci i lidského utrpení. V naší fotoreportáži se na tento okruh vydáte jako první.

Rubrika Historie se vrací o 110 let zpět, do 5. března 1912, kdy tuto ves císař František Josef I. povýšil na město. V kulturním rozhovoru se přesuneme opět do současnosti a s šéfkurátorem Uměleckoprůmyslového muzea (UMPRUM) Ondřejem Chrobákem probereme, jak nejlépe vystavit design.

Sportovní rubrika pozve 27. března na Běh Lužánkami a sourozenci Taschlerovi prozradí, jak se jim bruslilo pod pěti kruhy.

Březnový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do neděle 6. března 2022 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.