Přeskočit na obsah

Vyšel březnový Brněnský metropolitan

01. března 2022 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Přečtete si o stavbě velkého městského okruhu, dozvíte se, jaké plány má s výstavištěm jeho nový ředitel, a podíváte se na hrad Špilberk, kde připravili zbrusu nový prohlídkový okruh.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Zápis do mateřských škol a prvních tříd základních škol se nezadržitelně blíží. Jak postupovat a jaké termíny by si rodiče měli pohlídat, se dozví na webových stránkách zapisdoms.brno.cz a zapisdozs.brno.cz.

Jak připravujeme Brno na změnu klimatu? Na to odpoví od 2. do 24. března výstava v Urban centru na Mečové 5. Každý obyvatel města, včetně studentů a přechodných obyvatel, se může stát součástí sociologického výzkumu zaměřeného na pocit bezpečí a vnímání kriminality v Brně. Více informací a dotazník najdete na webu soc.fss.muni.cz/bezpecnost.

Prvním úsekem velkého městského okruhu se v Brně začalo jezdit téměř před čtvrt stoletím. Dnes se staví na dvou místech, další část letos přibude. Kompletně by okruh mohl být hotov v roce 2035. 

Expo modul, tedy zmenšený exponát ze světové výstavy v Dubaji, se po několika zastávkách v regionu vrací do Brna. Prozkoumat tzv. micro a macro svět, tedy svět elektronových mikroskopů a kosmického průmyslu, kterým se může náš region chlubit, bude v Brně možné minimálně do konce měsíce. Do 6. března ho hostí CEITEC Vysokého učení technického v Brně na Purkyňově. Od 7. do 31. března bude modul k vidění na hvězdárně. 

Moravské zemské muzeum si tradičně 8. března připomíná slavného Otce genetiky akcí Mendel Day, a to i letos, kdy od jeho narození uplyne 200 let. Celý den se uskuteční komentované prohlídky v Mendelianu, kde je na 17. hodinu naplánován křest Kuchařky pro Mendela.

Co (ne)dělat, aby koniklece vykvetly i za rok

Profesní kariéra Tomáše Moravce na brněnském výstavišti začala v dubnu před téměř 23 lety, kdy nastoupil jako obchodní referent. Završila se 1. prosince 2021, kdy se ujal funkce generálního ředitele Veletrhů Brno. „Chci provozovat menší a kompaktní moderní výstaviště,“ říká v rozhovoru.

Téma je věnováno ochraně přírody, neboť v březnu obvykle na Kamenném vrchu a jiných místech v Brně vykvétají koniklece, jejichž krása přitahuje davy lidí. Jak se v přírodě chovat, aby nejen koniklece nedošly úhony?

Muzeum města Brna, které na Špilberku sídlí, se rozhodlo od 1. dubna do nabídky prohlídek zařadit první stálý okruh zaměřený na dějiny hradu, této neodmyslitelné dominanty Brna a symbolu panovnické moci i lidského utrpení. V naší fotoreportáži se na tento okruh vydáte jako první.

Rubrika Historie se vrací o 110 let zpět, do 5. března 1912, kdy tuto ves císař František Josef I. povýšil na město. V kulturním rozhovoru se přesuneme opět do současnosti a s šéfkurátorem Uměleckoprůmyslového muzea (UMPRUM) Ondřejem Chrobákem probereme, jak nejlépe vystavit design.

Sportovní rubrika pozve 27. března na Běh Lužánkami a sourozenci Taschlerovi prozradí, jak se jim bruslilo pod pěti kruhy.

Březnový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do neděle 6. března 2022 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.