Přeskočit na obsah

Vyšel březnový Brněnský metropolitan

01. března 2022 3 minuty čtení
(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Přečtete si o stavbě velkého městského okruhu, dozvíte se, jaké plány má s výstavištěm jeho nový ředitel, a podíváte se na hrad Špilberk, kde připravili zbrusu nový prohlídkový okruh.

Čeká vás mix aktualit z magistrátu i brněnských organizací. Zápis do mateřských škol a prvních tříd základních škol se nezadržitelně blíží. Jak postupovat a jaké termíny by si rodiče měli pohlídat, se dozví na webových stránkách zapisdoms.brno.cz a zapisdozs.brno.cz.

Jak připravujeme Brno na změnu klimatu? Na to odpoví od 2. do 24. března výstava v Urban centru na Mečové 5. Každý obyvatel města, včetně studentů a přechodných obyvatel, se může stát součástí sociologického výzkumu zaměřeného na pocit bezpečí a vnímání kriminality v Brně. Více informací a dotazník najdete na webu soc.fss.muni.cz/bezpecnost.

Prvním úsekem velkého městského okruhu se v Brně začalo jezdit téměř před čtvrt stoletím. Dnes se staví na dvou místech, další část letos přibude. Kompletně by okruh mohl být hotov v roce 2035. 

Expo modul, tedy zmenšený exponát ze světové výstavy v Dubaji, se po několika zastávkách v regionu vrací do Brna. Prozkoumat tzv. micro a macro svět, tedy svět elektronových mikroskopů a kosmického průmyslu, kterým se může náš region chlubit, bude v Brně možné minimálně do konce měsíce. Do 6. března ho hostí CEITEC Vysokého učení technického v Brně na Purkyňově. Od 7. do 31. března bude modul k vidění na hvězdárně. 

Moravské zemské muzeum si tradičně 8. března připomíná slavného Otce genetiky akcí Mendel Day, a to i letos, kdy od jeho narození uplyne 200 let. Celý den se uskuteční komentované prohlídky v Mendelianu, kde je na 17. hodinu naplánován křest Kuchařky pro Mendela.

Co (ne)dělat, aby koniklece vykvetly i za rok

Profesní kariéra Tomáše Moravce na brněnském výstavišti začala v dubnu před téměř 23 lety, kdy nastoupil jako obchodní referent. Završila se 1. prosince 2021, kdy se ujal funkce generálního ředitele Veletrhů Brno. „Chci provozovat menší a kompaktní moderní výstaviště,“ říká v rozhovoru.

Téma je věnováno ochraně přírody, neboť v březnu obvykle na Kamenném vrchu a jiných místech v Brně vykvétají koniklece, jejichž krása přitahuje davy lidí. Jak se v přírodě chovat, aby nejen koniklece nedošly úhony?

Muzeum města Brna, které na Špilberku sídlí, se rozhodlo od 1. dubna do nabídky prohlídek zařadit první stálý okruh zaměřený na dějiny hradu, této neodmyslitelné dominanty Brna a symbolu panovnické moci i lidského utrpení. V naší fotoreportáži se na tento okruh vydáte jako první.

Rubrika Historie se vrací o 110 let zpět, do 5. března 1912, kdy tuto ves císař František Josef I. povýšil na město. V kulturním rozhovoru se přesuneme opět do současnosti a s šéfkurátorem Uměleckoprůmyslového muzea (UMPRUM) Ondřejem Chrobákem probereme, jak nejlépe vystavit design.

Sportovní rubrika pozve 27. března na Běh Lužánkami a sourozenci Taschlerovi prozradí, jak se jim bruslilo pod pěti kruhy.

Březnový Brněnský metropolitan si můžete prohlédnout online zde.

Městský měsíčník dostávají obyvatelé Brna zdarma do poštovních schránek. Pokud by vám aktuální číslo nepřišlo do neděle 6. března 2022 do schránky, napište nám na e-mailovou adresu tis@brno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.