Přeskočit na obsah

Vyrazte o víkendu na procházku či za knihami

01. listopadu 2019 3 minuty čtení
(mad) – První listopadový víkend nabízí v Brně mnoho možností, jak zahnat chmury z blížící se zimy. Kromě tradičních Dušiček zkuste třeba vyrazit s dětmi na Lampionový průvod a uspávání broučků či se zásobte knihami na medláneckém knižním bazaru. Fanoušky sportu pak jistě naláká prestižní souboj Komety s Mladou Boleslaví.

Až do šestého listopadu se v Moravské zemské knihovně a na dalších místech odehraje již desátý ročník festivalu Dny severu 2019 Brno. Bohatý program festivalu zakončí komentovaná procházka podzimním Brnem po stopách severských zemí a osobností.

Ještě do neděle je možné v prvním patře Domu pánů z Kunštátu navštívit výstavu Drop Dead Funny. Šestnáct izraelských umělců mladé a střední generace tady s černým humorem, groteskně a parodicky nahlíží na problémy a konflikty současného světa. Návštěvníci uvidí žánrově rozmanitá díla od figurativních objektů a ready-made předmětů až po kamenné reliéfy tematizující antisemitismus v evropských dějinách. 

Sychravé zimní dny se blíží, raději se zásobte pořádným čtením! V tom vám pomůže medlánecký knižní bazar, kde můžete knihy nakoupit i prodat. Na místě bude probíhat finanční sbírka pro obnovu knihovny Základní školy Brno, Hudcova 35. Vstup i prodej na akci je zdarma.

Již zítra si připomeneme naše zesnulé v rámci Dušiček. Pokud chcete věnovat tichou vzpomínku vašim přátelům a příbuzným v širším kruhu, přijďte dnes v 16:00 na Dušičkovou slavnost v Otevřené zahradě. Slavnost hudebně doprovodí muzikoterapeut Petr Škranc a Vítězslav Mareš.

Již dnes zahájí Veterinární a farmaceutická univerzita Brno soubor akcí, které budou připomínat 30. výročí 17. listopadu 1989, zvaný Oslavy 100. výročí zahájení výuky na VFU Brno a 30. výročí „Sametové revoluce“. Všechny aktivity budou probíhat v období od 1. do 29. listopadu 2019. V jejich rámci se uskuteční například koncerty, diskuze či výstava insignií univerzity.

Bez ohledu na to, zda preferujete zimní čas či letní, se můžete zúčastnit Lampionového průvodu a uspávání broučků, který pořádá Rodinné centrum Jasmínka. Na účastníky čeká pěkná procházka, opékání špekáčků a zábavný program pro děti.

Vaše ratolesti můžete ale zabavit i jinak. Právě pro ně je určen festival Malé oči, který se koná v Univerzitním kině Scala v sobotu 2. listopadu. Tento ročník dětského filmového festivalu přináší náročným zrakům i uším malých diváků pestrý program, letos zaměřený na zvuk a filmovou hudbu.

Milovníky divadla jistě potěší představení Petra Nikla Žlutá tma, které se koná v Divadle Husa na provázku. Inscenace se noří do časoprostoru, kde zrození, život a smrt nemají vzájemnou kauzalitu. Světlo se stává hudebním nástrojem, který nás vábí do nepoznaných světů. Autor je osiřelou postavou v prostoru tvořeném interaktivní hrou laserových paprsků.

Pokud raději zahájíte listopad ve sportovním duchu, stavte se dnes večer do DRFG Arény, kde se domácí Kometa utká se čtvrtou Mladou Boleslaví. Bruslařský klub je ve formě a minule si s Modrobílými poradil v poměru 3:2, svěřenci kouče Petra Fialy tak kují odplatu. Podaří se jim uhájit vedení v tabulce?

Fanoušci fotbalu také nemusí zoufat. Už dnes přivítají fotbalisté Zbrojovky na Srbské hráče FC Slavoj Vyšehrad. Výkop je naplánován na 19. hodinu.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou
Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou

Mezi mnoha letošními důležitými výročími by neměla zapadnout připomínka 250 let od položení základního kamene Káznice na Cejlu. Pohled do historie a hlavně nástin budoucnosti přinese od 5. do 8. října akce Faktor K. Ve čtvrtek 6. října se koná akce Káznice 250. Ta má omezenou kapacitu, a proto je nutná registrace zde. 

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.

Zdena Zábranská; foto: MMB
Zemřela básnířka Zdena Zábranská

Ve středu 21. září se uzavřel život Zdeny Zábranské. Výrazná autorka současné české poezie, dlouholetá redaktorka brněnského nakladatelství Blok a nositelka Ceny města Brna zemřela ve věku 82 let.

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.